Ulrich Graf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ulrich Graf
Bundesarchiv Bild 183-1982-1213-500, Ulrich Graf.jpg
Stranická příslušnost
Členství Národně socialistická německá dělnická strana
Německá dělnická strana

Narození 6. července 1878
Bachhagel
Úmrtí 3. března 1950 (ve věku 71 let)
Mnichov
Profese politik a vojenská osoba
Commons Kategorie Ulrich Graf (NSDAP)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ulrich Graf (6. července 1878, Bachhagel, Německé císařství3. března 1950, Mnichov, SRN) byl německý nacistický politik a jeden ze zakladatelů Schutzstaffel (SS).

Při Pivním puči bránil Hitlera, kvůli čemuž málem přišel o život.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a raná léta ve straně[editovat | editovat zdroj]

Vyučil se mlynářem a v roce 1896 vstoupil do armády. Šlo zároveň o amatérského zápasníka a řezníka. V roce 1904 odešel z armády. Odešel do Mnichova, kde pracoval jako úředník a poté jako zaměstnanec potravinové banky.

Po první světové válce vstoupil do Německé dělnické strany (DAP), v níž byl i neznámý vysloužilý desátník Adolf Hitler. Ten se poté vyšvihl v hierarchii strany, až se stal jejím předsedou. V roce 1921 vstoupil do nově vzniklé[zdroj?] NSDAP (měl legitimační číslo 2882). Od té doby byl stálým společníkem a ochráncem Adolfa Hitlera.

Pivní puč[editovat | editovat zdroj]

Ulrich Graf

Dne 9. listopadu 1923 se účastnil Pivního puče. Když se na pochodu Mnichovem objevily policisté a vytáhli pušky, začal na ně Graf křičet: „Nestřílejte, jeho excelence Ludendorff se blíží!“ Policisté však vytáhli zbraně a začali střílet. Vrhl se před Hitlera a sám schytal kulku do hrudi. Těžké zranění však dokázal přežít. Kdyby zůstal stát na místě, pravděpodobně by byl Hitler zastřelen.

Díky svému zranění se vyhnul trestnímu stíhání a následnému vězení. V prosinci 1924 působil v Mnichovské městské radě. Roku 1925 se stal jedním ze zakladatelů Schutzstaffelu (SS).

V roce 1935 se stal radním Mnichova a roku 1936 se stal členem Reichstagu. Na Hitlerovy narozeniny 20. dubna 1943 se stal SS-Brigadeführerem. Od Heinricha Himmlera dostal knihu Dlouhý vlak na východ s poděkováním za záchranu Hitlerova života před 20 lety.

Druhou světovou válku přežil. V roce 1948 byl odsouzen k pěti letům nucených prací. Propuštěn měl být roku 1953, ale zemřel v roce 1950 ve věku 72 let.

Shrnutí vojenské kariéry[editovat | editovat zdroj]

Data povýšení[editovat | editovat zdroj]

Údaje použity z: ruská Wikipedie-Граф, Ульрих/Звания в СС

Výzamná vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

údaje použity z: ruská Wikipedie-Граф, Ульрих

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ulrich Graf (NSDAP) na německé Wikipedii a Ulrich Graf (SS officer) na anglické Wikipedii.

  1. Valka.cz Pamětní vyznamenání 9.listopadu 1923 (Řád krve)
  2. Valka.cz Medaile na památku návratu Memelu
  3. Valka.cz Služební vyznamenání NSDAP
  4. Valka.cz Služební vyznamenání SS
  5. Koburger Ehrenzeichen