Ulrich Graf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ulrich Graf
Ulrich Graf
Ulrich Graf

Stranická příslušnost
Členství Národně socialistická německá dělnická strana
Německá dělnická strana

Narození 6. července 1878 (+/−)
Bachhagel (+/−)
Úmrtí 3. března 1950 (ve věku 71 let) (+/−)
Mnichov (+/−)
Profese politik
Commons Kategorie Ulrich Graf (NSDAP)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ulrich Graf (6. července 1878, Bachhagel, Německé císařství3. března 1950, Mnichov, SRN) byl německý nacistický politik a jeden ze zakladatelů Schutzstaffel (SS).

Při Pivním puči bránil Hitlera, kvůli čemuž málem přišel o život.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a raná léta ve straně[editovat | editovat zdroj]

Vyučil se mlynářem a v roce 1896 vstoupil do armády. Šlo zároveň o amatérského zápasníka a řezníka. V roce 1904 odešel z armády. Odešel do Mnichova, kde pracoval jako úředník a poté jako zaměstnanec potravinové banky.

Po první světové válce vstoupil do Německé dělnické strany (DAP), v níž byl i neznámý vysloužilý desátník Adolf Hitler. Ten se poté vyšvihl v hierarchii strany, až se stal jejím předsedou. V roce 1921 vstoupil do nově vzniklé NSDAP (měl legitimační číslo 2882). Od té doby byl stálým společníkem a ochráncem Adolfa Hitlera.

Pivní puč[editovat | editovat zdroj]

Ulrich Graf

Dne 9. listopadu 1923 se účastnil Pivního puče. Když se na pochodu Mnichovem objevily policisté a vytáhli pušky, začal na ně Graf křičet: "Nestřílejte, jeho excelence Ludendorff se blíží!" Policisté však vytáhli zbraně a začali střílet. Vrhl se před Hitlera a sám schytal kulku do hrudi. Těžké zranění však dokázal přežít. Kdyby zůstal stát na místě, pravděpodobně by byl Hitler zastřelen.

Díky svému zranění se vyhnul trestnímu stíhání a následnému vězení. V prosinci 1924 působil v Mnichovské městské radě. Roku 1925 se stal jedním ze zakladatelů Schutzstaffelu (SS).

V roce 1935 se stal radním Mnichova a roku 1936 se stal členem Reichstagu. Na Hitlerovy narozeniny 20. dubna 1943 se stal SS-Brigadeführerem. Od Heinricha Himmlera dostal knihu Dlouhý vlak na východ s poděkováním za záchranu Hitlerova života před 20 lety.

Druhou světovou válku přežil. V roce 1948 byl odsouzen k pěti letům nucených prací. Propuštěn měl být roku 1953, ale zemřel v roce 1950 ve věku 72 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ulrich Graf (NSDAP) na německé Wikipedii a Ulrich Graf (SS officer) na anglické Wikipedii.