Emil Maurice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Emil Maurice
Bundesarchiv Bild 146-1980-073-19A, Emil Maurice.jpg
Narození19. ledna 1897
Westermoor
Úmrtí6. února 1972 (ve věku 75 let)
Mnichov
Povolánípolitik
OceněníZlatý stranický odznak
Řád krve
Politické stranyNárodně socialistická německá dělnická strana
Německá dělnická strana
Partner(ka)Geli Raubalová (do 1927)
Funkcečlen Reichstagu Nacistického Německa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emil Maurice [moris] (19. ledna 1897, Westermoor, Německé císařství6. února 1972, Mnichov, Spolková republika Německo) byl zakládající člen NSDAP, osobní strážce, řidič i přítel Adolfa Hitlera.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Raná léta ve straně[editovat | editovat zdroj]

Emil Maurice se vyučil jako hodinář. V letech 19171919 působil ve vojsku, avšak první světové války se neúčastnil. V roce 1919 vstoupil do DAP, která se později přetransformovala na NSDAP. V roce 1920 se Maurice stal prvním nejvyšším velitelem SA, tuto funkci vykonával do následujícího roku.

Když Hitler Maurice pozoroval při jedné rvačce v mnichovské hospodě, fascinoval ho natolik, že mu nabídl tykání. Takové výsady se dostalo velmi málo straníkům, např. Ernstu Röhmovi.

Hitlerův strážce[editovat | editovat zdroj]

Roku 1923 se Maurice stal velitelem Stabswache (Štábní stráž). Měla osm členů a jejími úkoly byla ochrana Hitlera, strany na veřejných akcích a narušování setkání jiných stran.

Za účast na Pivnicovém puči byl s Hitlerem uvězněn v Landsbergu. Právě Mauriceovi diktoval Hitler první stránky své knihy Mein Kampf, později převzal tuto úlohu Rudolf Hess.

V roce 1925 opět založil Maurice oddíl Hitlerovy stráže známé jako Schutzstaffel (SS). Měl členské číslo 2.

Odhalení židovských kořenů[editovat | editovat zdroj]

Poté, co se Heinrich Himmler stal SS-Reichsführerem, se dostal Maurice do konfliktu s Himmlerovými pravidly rasové čistoty pro důstojníky SS. Toto pravidlo nařizovalo zkoumání rodin jednotlivých důstojníků a jejich předků.

V Mauriceově rodokmenu se ukázalo, že Maurice je židovský míšenec – prvním židem v rodině byl Mauriceův dědeček Charles Maurice Schwartzenberger (18051896), zakladatel Divadla Thalia v Hamburku. Himmler, který vždy žárlil na Hitlerovy nejbližší přátele z nejranějších dob strany, proto nařídil okamžité Mauriceovo propuštění z SS, současně s dalšími členy jeho rodiny.

Hitler však udělal krok, který mu nebyl podobný – Maurice se zastal a dovolil starému příteli, navzdory jeho židovskému původu a lásce k Hitlerově neteři Geli Raubalové zůstat v SS.

Pozdější život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1936 se Maurice stal poslancem Reichstagu v Lipsku. Roku 1937 vedl Společnost odborných řemeslníků v Bavorsku a byl předsedou Obchodní a průmyslové komory v Mnichově.

V roce 1945 byl zadržen americkou armádou. V roce 1947 byl propuštěn, po roce 1948 strávil 4 roky v pracovním táboře. Zemřel 6. února 1972 v Mnichově.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Údaje použity z: anglická Wikipedie-Emil Maurice/Decorations and awards

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]