Emil Maurice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Emil Maurice

Emil Maurice (19. ledna 1897, Vestermor, Německé císařství - 6. února 1972, Mnichov, Spolková republika Německo) byl zakládající člen NSDAP, osobní strážný, řidič i přítel Adolfa Hitlera.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Raná léta ve straně[editovat | editovat zdroj]

Emil Maurice se vyučil jako hodinář. V letech 1917 - 1919 působil ve vojsku, avšak první světové války se neúčastnil. V roce 1919 vstoupil do DAP, která se později přetransformovala na NSDAP. V roce 1920 se Maurice stal prvním nejvyšším velitelem SA, tuto funkci vykonával do následujícího roku.

Když Hitler Maurice pozoroval při jedné rvačce v mnichovské hospodě, fascinoval ho natolik, že mu nabídl tykání. Taková výsada se dostala velmi mála straníkům, např. Röhmovi.

Hitlerův strážce[editovat | editovat zdroj]

Roku 1923 se Maurice stal velitelem Stabswache (Štábní stráž). Měla osm členů a jejími úkoly byla ochrana Hitlera, strany na veřejných akcích a narušování setkání jiných stran.

Za účast na Pivnicovém puči byl s Hitlerem uvězněn v Landsbergu. Právě Mauricovi diktoval Hitler první stránky své knihy Mein Kampf, později převzal tuto úlohu Rudolf Hess.

V roce 1925 opět založil Maurice oddíl Hitlerovy stráže známé jako Schutzstaffel (SS). Měl členské číslo 2.

Odhalení židovských kořenů[editovat | editovat zdroj]

Poté co se Heinrich Himmler stal SS-Reichsführerem, se dostal Maurice do konfliktu s Himmlerovými pravidly rasové čistoty pro důstojníky SS. Toto pravidlo nařizovalo zkoumání rodin jednotlivých důstojníků a jejich předků.

V Mauricově rodokmenu se ukázalo, že Maurice je židovský míšenec (!) – prvním židem v rodině byl Mauricův dědeček Charles Maurice Schwartzenberger (18051896), zakladatel Divadla Thalia v Hamburku. Himmler, který vždy žárlil na Hitlerovy nejbližší přátele z nejranějších dob strany, proto nařídil okamžité Mauricovo propuštění z SS, současně s dalšími členy jeho rodiny.

Hitler však udělal krok, který mu nebyl podobný – Maurice se zastal a dovolil starému příteli, navzdory jeho židovskému původu a lásce k Hitlerově neteři Geli Raubalové zůstat v SS.

Pozdější život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1936 se Maurice stal poslancem Reichstagu v Lipsku. Roku 1937 vedl Společnost odborných řemeslníků v Bavorsku a byl prezidentem Obchodní a průmyslové komory v Mnichově.

V roce 1945 byl zadržen americkou armádou. V roce 1947 byl propuštěn, po roce 1948 strávil 4 roky v pracovním táboře. Zemřel 6. února 1972 v Mnichově.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]