Erhard Heiden

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Erhard Heiden
Narození 23. února 1901
Mnichov
Úmrtí 1933 (ve věku 31–32 let)
Herrsching am Ammersee
Politická strana Národně socialistická německá dělnická strana (od 1925)
Funkce Reichsführer-SS
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Erhard Heiden (23. února 1901, Mnichov, Německé císařství – asi duben 1933) byl jedním z prvních členů NSDAP a druhý říšský vůdce SS.

Život[editovat | editovat zdroj]

Erhard Heiden vstoupil na jaře roku 1925 do NSDAP a od listopadu téhož roku byl také členem SA. Pomáhal založit ochranné oddíly, známé jako Schutzstaffel (SS).

Po demisi Reichsführera-SS Josepha Berchtolda se Heiden stal jeho nástupcem (spíše se jím jmenoval sám) a jako zástupce si vybral Heinricha Himmlera, kterého považoval za "horlivého mladého úředníka".

Pod vedením Heidena klesl počet členů SS z 1000 lidí na 280, Heiden dokonce prohlašoval, že SS by měla být rozpuštěna. Heiden upadl v nemilost poté, co byl obviněn, že uniformu mu ušil židovský krejčí. Dne 5. ledna 1929 byl Hitlerem odvolán z postu Reichsführera-SS a jeho nástupcem se stal Heinrich Himmler. Heidenovo jméno bylo z SS vymazáno a Heiden se znovu obrátil k SA.

V dubnu 1933 byl Heiden na rozkaz Himmlera zatčen členy SD v Mnichovské kavárně a později byl pravděpodobně zavražděn. Jeho tělo bylo objeveno náhodně v září 1933 a 15. září téhož roku bylo pohřbeno.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]