Přeskočit na obsah

John Green

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Green
John Green v roce 2020
John Green v roce 2020
Rodné jménoJohn Michael Green
Narození24. srpna 1977 (46 let)
Indianapolis
Povoláníspisovatel, romanopisec, podnikatel, filmový producent, youtuber, literární kritik, podcaster, autor dětské literatury, kritik a novinář
Alma materKenyon College
Lake Highland Preparatory School
Indian Springs School
Orange County Public Schools
Žánrliteratura pro dospívající a Bildungsroman
Tématavideo blog, filmová produkce, literární činnost a literatura pro děti a mládež
Významná dílaHledání Aljašky
Příliš mnoho Kateřin
Papírová města
Let It Snow
Will Grayson, Will Grayson
… více na Wikidatech
OceněníMichael L. Printz Award (2006)
Cena Edgara Allana Poea (2009)
Indiana Authors Awards (2012)
Manžel(ka)Sarah Uristová Greenová (od 2006)
PříbuzníHank Green (sourozenec)
VlivyJerome David Salinger
Walt Whitman
Francis Scott Fitzgerald
PodpisPodpis
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Michael Green (* 24. srpna 1977 Indianapolis, Spojené státy) je americký spisovatel a vloger. V roce 2006 získal za své první dílo Hledání Aljašky[1] Cenu Michaela L. Printze[2]. Jeho román Hvězdy nám nepřály[3] z ledna 2012 se umístil na vrcholu žebříčku bestsellerů deníku The New York Times[4]. V roce 2014 byl podle knižní předlohy natočen stejnojmenný film, ve kterém se v jedné ze scén objevil i sám autor. Doposud napsal Green sedm knih: kromě výše uvedených jsou to Papírová města[5] (filmová verze byla do kin uvedena v roce 2015), Příliš mnoho Kateřin[6], Will Grayson, Will Grayson[7] (společně se spisovatelem Davidem Levithanem), Sněží, sněží...[8] (soubor tří vánočních povídek, spolu s Lauren Myracleovou a Maureen Johnsonovou) a zatím poslední Jedna želva za druhou[9]. Do češtiny všechny knihy přeložila Veronika Volhejnová.

Green je nejen světoznámý spisovatel, ale patří i k nejznámějším osobnostem na YouTube. V roce 2007 John Green spolu se svým bratrem Hankem založili kanál VlogBrothers. Od té doby John a Hank zavedli projekty jako Project for Awesome nebo VidCon a vytvořili jedenáct online sérií včetně vzdělávacího programu Crash Course, kde publikují videa z oblasti historie, literatury, přírodních a humanitních věd.

V roce 2014 ho časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa[10]. Green je díky rychlému vzestupu popularity a osobitému hlasu považován za spouštěče významného obratu v literatuře pro mládež (tzv. young adult). A. J. Jacobs z The New York Times ve své recenzi románu Winger od Andrewa Smithe použil termín „GreenLit“. Označil tak young adult knihy, v nichž je možné najít „vybroušené dialogy, nedokonalé dospělé vzory, občasné popíjení alkoholu, neopětovanou lásku a jeden či víc srdceryvných zvratů.“[11] Podle Wall Street Journal Greenovi „někteří připisují nastolení nové zlaté éry současné realistické literatury pro mládež, která nastala po více než desetileté dominanci knih o mladých čarodějích, třpytivých upírech a dystopiích. Pokud se na obálce nějaké knihy či na Twitteru objeví Greenovo doporučení, často proběhne internetovými vodami a navýší prodeje. Knižní blogeři tomu přezdívají „efekt Johna Greena“.“ Zareen Jafferyová, která má v nakladatelství Simon & Schuster Books na starosti literaturu pro mládež, říká: „Takzvaný efekt Johna Greena mě baví zejména proto, že znovu propukl zájem o autentické, opravdové postavy, s nimiž se čtenář může snadno ztotožnit.“[12]

John Green žije v americkém městě Indianopolis se svou manželkou Sarah, synem Henrym a dcerou Alicí.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

John Green se narodil v Indianapolis ve státě Indiana Mikeovi a Sydney Greenovým. Tři měsíce po jeho narození se rodina přestěhovala do Michiganu a později do Birminghamu v Alabamě a nakonec do Orlanda na Floridě[13][14]. Green chodil na střední školu Indian Springs v Alabamě, která později inspirovala jeho první román Hledání Aljašky[15]. Green mluvil o své zkušenosti se šikanou, která mu velice znepříjemnila léta dospívání[16]. Vystudoval angličtinu a religionistiku na Kenyon College.

Po promoci Green pět měsíců pracoval jako kaplan v dětské nemocnici ve městě Columbus v Ohiu[17]. Původně se chtěl stát episkopálním knězem, ale jeho zkušenosti s prací v nemocnici (setkával se s dětmi, které trpěly smrtelnými nemocemi) ho přivedly ke kariéře spisovatele[18]. Později se k tomutu tématu vrátil v románu Hvězdy nám nepřály.

Několik let žil Green v Chicagu, kde pracoval pro kritický časopis Booklist a v mezičase pracoval na Hledání Aljašky[16]. Později Green žil v New Yorku, kde studovala jeho manželka Sarah Uristová Greenová[19]. Pár měl svatbu 21. května 2006.[20] Ve videích na kanálu VlogBrothers se o Sarah mluví jako o „Yeti“, protože se odmítala objevovat v záběru. Objevila se na YouTube ve videochatu s prezidentem Obamou, během něhož se prezidenta zeptala, jestli mají s manželem pojmenovat svou nenarozenou dceru Eleanor nebo Alice.[21]

Green má obsedantně-kompulzivní poruchu a svým potížím týkajícím se duševního zdraví se na YouTube zevrubně věnuje.[22][23][24][25] Jde mu o destigmatizaci duševních poruch. Hrdinka jeho poslední knihy Jedna želva za druhou rovněž trpí OCD. Green dlouhodobě podporuje uprchlíky. Nechal se slyšet, že „pokud sdílíte mé náboženské přesvědčení, není žádných pochyb, jak Ježíš pohlíží na chudé, bezprizorní a uvězněné.“[26]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Greenův první román Hledání Aljašky vyšel v roce 2005 (č. 2013, Knižní klub). Je to příběh zasazený do prostřední střední školy, při jehož psaní se Green inspiroval svými zkušenostmi ve škole Indian Springs. Kniha získala Cenu Michaela L. Printze, kterou Americká knihovnická asociace (ALA) každoročně uděluje „nejlepší knize napsané pro teenagery, posuzováno podle literární hodnoty“[2]. Společnost Paramount koupila filmová práva a najala jako scenáristu a režiséra Joshe Schwartze, ale o pět let později, když se stále nic nedělo, Green svým fanouškům oznámil, že přestože on si scénář „zoufale zamiloval“, společnost Paramount o něj moc zájmu nejeví[27]. V květnu 2018 Green oznámil fanouškům, že podle knihy vznikne seriál na televizní stanici Hulu[28].

Greenova druhá kniha Příliš mnoho Kateřin (2006, č. 2015, Knižní klub) byla jedním z finalistů Ceny Michaela L. Printze[29].

Green spolu se dvěma dalšími spisovatelkami YA literatury, Lauren Myracleovou a Maureen Johnsonovou, napsal povídkový soubor Sněží, sněží... (2008, č. 2015, YOLI). Knihu tvoří tři propojené povídky, včetně Greenovy povídky Vánoční zázrak. Všechny tři příběhy se odehrávají v tom samém městečku během silné sněhové bouře.

Greenova třetí knihy Papírová města vyšla v roce 2008 (č. 2014, Knižní klub). Na motivy knihy byl v roce 2015 natočen stejnojmenný film[30][31].

Poté Green spolu se svým kamarádem, YA spisovatelem Davidem Levithanem, napsali román Will Grayson, Will Grayson (2010, č. 2016, YOLI)[32][33]. Kniha byla jedním z finalistů ve dvou literárních cenách udělovaných Americkou knihovnickou asociací: Stonewall Book Award (za vynikající počin v LGBT literatuře pro děti a mládež) a Odyssey Award (za vynikající počin v produkci audioknih)[34].

V srpnu 2009 Green oznámil, že píše novou knihu s názvem The Sequel (Druhý díl)[35], nikdy ji však nedokončil. Jeho šestá kniha Hvězdy nám nepřály (č. 2013, Knižní klub) vyšla v lednu 2012. Green uvedl, že několik částí z The Sequel bylo do tohoto románu zahrnuto. Jednou z inspirací příběhu byla nerdfighterka Esther Earlová, která v šestnácti letech zemřela na rakovinu.[3] Green podepsal celý první náklad (150 000 výtisků). Podle knihy byl v roce 2014 natočen úspěšný film stejného jména se Shailene Woodley a Anselem Elgortem v hlavní roli.[36]

Přestože měly jeho knihy především pozitivní kritické ohlasy, Green mluvil o několika chybách, které v nich zpětně našel.[37] V odpověď na tweet od fanouška se například omluvil za to, že v Papírových městech použil slovo retarded (retardovaný), a uvedl: „Ano, lituju toho. Tehdy jsem si myslel, že má autor odpovědnost zobrazovat jazyk tak, jak se užívá, ale teď... o osm let později už nemám pocit, že knize, která pojednává o polidšťování druhých, nějak prospěl odlidšťující jazyk.“ A dodal: „Ve filmu to slovo není, a už ho nikdy nepoužiju v knize ani jinde.“[38]

V září 2015 Green oznámil, že si dává pauzu od sociálních médií, aby se mohl soustředit na svou další knihu.[39] V srpnu 2016 uvedl, že v následujících deseti měsících omezí svoje veřejná vystoupení, aby mohl dokončit rukopis.[40] V září ovšem Green na YouTube oznámil, že už možná žádnou další knihu nevydá, a svoje současné zkušenosti se psaním popsal jako „takový intenzivní nátlak, jako by mi lidi při psaní koukali přes rameno“.[41] V červnu 2017 bylo zveřejněno, že Greenův další román Jedna želva za druhou (č. 2018, YOLI) bude vydána v říjnu 2017.[42] Kniha se okamžitě po vydání ocitla na prvním místě žebříčku bestsellerů The New York Times.[43] Hlavním tématem knihy je život s obsedantně-kompulzivní poruchou (ODC), s níž má Green rovněž osobní zkušenost.

rok rok vydání

v českém překladu

název knihy v originále název knihy v češtině překladatel/ka poznámky
2005 2013 Looking For Alaska Hledání Aljašky Veronika Volhejnová
2006 2015 An Abundance of Katherines Příliš mnoho Kateřin Veronika Volhejnová
2008 2014 Paper Towns Papírová města Veronika Volhejnová
2008 2015 Let it Snow Sněží, sněží… Veronika Volhejnová Napsal spolu s Maureen Johnsonovou a Lauren Myracleovou
2010 2016 Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson Veronika Volhejnová Napsal spolu s Davidem Levithanem
2012 2012 The Fault in Our Stars Hvězdy nám nepřály Veronika Volhejnová
2017 2018 Turtles All the Way Down Jedna želva za druhou Veronika Volhejnová

VlogBrothers[editovat | editovat zdroj]

1. ledna 2007 založil John se svým bratrem Hankem kanál na Youtube zvaný VlogBrothers. Bratři se rozhodli, že spolu po dobu jednoho roku vůbec nebudou komunikovat pomocí textu, jen prostřednictvím videí, a odstartovali tak projekt Brotherhood 2.0 (Bratrstvo 2.0). Každý všední den jeden z nich přidal video.[44][45] V červenci zveřejnil Hank video se svou písní „Accio Deathly Hallows“ (Accio Relikvie smrti), kde zpíval o tom, jak se těší na vydání posledního dílu Harryho Pottera.[46] Video mělo velký úspěch a objevilo se dokonce i na přední stránce YouTube, což kanálu přineslo spoustu nových diváků. V posledním videu projektu bratři oznámili, že budou v natáčení videí pokračovat i nadále.[47] V současné době zveřejňuje každý z bratrů jedno video týdně, John každé úterý. V květnu 2018 měl kanál přes tři miliony odběratelů.

Díky svým videím získali bratři rozsáhlou fanouškovskou základnu po celém světě. Její členové si říkají nerdfighteři.[48] Mají slogan „Don't forget to be awesome“ (Nezapomeňte být úžasní). Nerdfighteři a bratři Greenovi se angažují v celé řadě huminitárních projektů, včetně každoročního Project for Awesome (Projekt za úžasnost), což je charitativní fundraisingová událost; dále webové stránky Kiva, kde lidé půjčují peníze lidem z rozvojových zemí, kteří chtějí začít s podnikáním[49]; a charitativní organizice Foundation to Decrease World Suck (Nadace na snížení nanicovatosti světa), kterou bratři Greenové sami založili[50].

Kromě hlavního kanálu VlogBrothers bratři rozjeli i několik vedlejších projektů, např. Truth or Fail nebo HankGames.

Další projekty[editovat | editovat zdroj]

Crash Course[editovat | editovat zdroj]

Crash Course je kanál, který Green založil se svým bratrem Hankem. Jedná se o série krátkých vzdělávacích videí cílených na středoškolské studenty, ale vydělil se z ní další kanál zaměřený na mladší děti, Crash Course Kids.[51] V roce 2012 dostali bratři na projekt grant od společnosti Google. Jednotlivé série videí se zabývají světovými dějinami, americkými dějinami, literaturou (tyto uvádí John), chemií, anatomií a fyziologií, biologií, ekologií, psychologií a filozofií (tyto uvádí Hank), astronomií, hrami, historií vesmíru, ekonomií, duševním vlastnictvím, fyzikou, dějinami filmu, mytologií, sociologií a počítačovou vědou (tyto uvádějí jiní lidé než bratři Greenovi).[52][53]

VidCon[editovat | editovat zdroj]

VidCon je každoroční konference pro youtuberskou komunitu. První ročník se konal v roce 2010. Bratři Greenové ji začali pořádat kvůli nárůstu youtuberské komunity. Události se účastní mnoho populárních uživatelů YouTube, ale i jejich fanoušci, takže poskytuje prostor pro vzájemná setkání.

Project for Awesome[editovat | editovat zdroj]

V roce 2007 bratři Greenové představili charitativní událost Project for Awesome (P4A) (Projekt za úžasnost).[54] Tradičně se koná 17. a 18. prosince. Po dobu těchto dvou dní uživatelé YouTube zveřejňují videa na podporu vybraných charitativních či neziskových organizací. V roce 2012 se vybralo celkem 483 466 amerických dolarů, což přesáhlo cílovou částku 100 000 dolarů.[55] S každým dalším rokem podpora události narůstá a vybere se více peněz. V roce 2015 skončila celková částka na 1 546 384 dolarů.[54] Peníze se vybírají prostřednictvím darů na stránce Indiego, kde mohou lidé věnovat peníze a výměnou za ně dostat drobnosti jako podepsané fotografie, knihy nebo jiné umění. Bratři Greenové také darují jeden cent za každý komentář, který někdo během události přidá k videu týkajícímu se projektu. Po celou dobu trvání projektu běží i živý stream, který uvádí John Green, Hank Green nebo další osobnosti z YouTube.

Dear Hank & John[editovat | editovat zdroj]

V červnu 2015 začali bratři Greenové s každotýdenním podcastem s názvem Dear Hank & John (Milý Hanku a Johne).[56] Jedná se o „humoristický podcast o smrti“. Každá epizoda začíná tím, že John přečte vybranou krátkou báseň, poté bratři odpovídají na otázky, které jim zaslali jejich posluchači, a dávají jim „pochybné rady“. Podcast pokaždé uzavírají informace o dvou stálých tématech – Hank referuje o Marsu a John o svém oblíbeném britském fotbalovém týmu AFC Wimbledon.

The Anthropocene Reviewed[editovat | editovat zdroj]

V lednu 2018 rozjel Green nový sólový podcast s názvem The Anthropocene Reviewed (Recenze antropocénu). Recenzuje v něm věci, které vděčí za svou existenci antropocénu, období ovlivnění lidskou existencí. Mohou to být lidské výrobky jako dietní Dr Pepper, nebo přírodní druhy, jejichž osud byl ovlivněn lidskou existencí, jako např. berneška velká, nebo fenomény jako Halleyova kometa. V každé epizodě Green recenzuje dvě věci a dává jim hvězdičkové hodnocení.[57]

Mental Floss[editovat | editovat zdroj]

Green patří k předním osobnostem YouTube kanálu časopisu Mental Floss.

Filmová produkce[editovat | editovat zdroj]

Green byl vedoucím producentem filmové verze Papírových měst. Dále bude produkovat film o vzniku fotbalového týmu AFC Wimbledon, který podporuje.[58]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Green na anglické Wikipedii.

 1. GREEN, John. Hledání Aljašky. Praha: Knižní klub, 2013. 
 2. a b Michael L. Printz Winners and Honor Books. Young Adult Library Services Association (YALSA). 2007-03-15. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. (anglicky) 
 3. a b GREEN, John. Hvězdy nám nepřály. Praha: Knižní klub, 2012. 
 4. Children’s Chapter Books - Best Sellers - January 29, 2012 - The New York Times. www.nytimes.com. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. (anglicky) 
 5. GREEN, John. Papírová města. Praha: Knižní klub, 2014. 
 6. GREEN, John. Příliš mnoho Kateřin. Praha: Knižní klub, 2015. 
 7. GREEN, John; LEVITHAN, David. Will Grayson, Will Grayson. Praha: Yoli, 2016. 
 8. GREEN, John; JOHNSON, Maureen; MYRACLE, Maureen. Sněží, sněží.... Praha: Yoli, 2015. 
 9. GREEN, John. Jedna želva za druhou. Praha: Knižní klub, 2018. 
 10. John Green. Time [online]. [cit. 2018-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. JACOBS, A. J. ‘Winger,’ by Andrew Smith. www.nytimes.com. Dostupné online [cit. 2018-09-08]. (anglicky) 
 12. ALTER, Alexandra. John Green and His Nerdfighters Are Upending the Summer Blockbuster Model. Wall Street Journal. 2014-05-14. Dostupné online [cit. 2018-09-08]. ISSN 0099-9660. (anglicky) 
 13. VLOGBROTHERS. Brotherhood 2.0: May 16: Beating the EBO into the ground. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 14. Biographical Questions. johngreenbooks.com [online]. 2015-02-13 [cit. 2018-05-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 15. VLOGBROTHERS. Looking for Alaska at My High School. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 16. a b VLOGBROTHERS. On Middle School Misery. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 17. HANKGAMES. Hospital Chaplain: The Miracle of Swindon Town #33. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 18. Interview: John Green. The Sydney Morning Herald [online]. 2012-01-20 [cit. 2018-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
 19. John Green Trivia: 30 interesting facts about the writer! | Useless Daily: The amazing facts, news & trivia free newsletter!. www.uselessdaily.com [online]. [cit. 2018-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
 20. VLOGBROTHERS. May 21st: Comment Bashing, Anniversaries and EBO Ladies. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 21. THE DAILY CONVERSATION. Obama's 2013 Google+ Fireside Hangout - Complete. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 22. VLOGBROTHERS. Perspective. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 23. VLOGBROTHERS. On Exhaustion. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 24. VLOGBROTHERS. Doing Things, On the Importance of. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 25. VLOGBROTHERS. I Love You, Hank. Esther Day 2015. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 26. JUSTICE, Jessilyn. Best-Selling Author Drops Faith Bombshell With Bible Tweet. Charisma News. Dostupné online [cit. 2018-09-08]. (anglicky) 
 27. Movie Questions. johngreenbooks.com [online]. 2013-06-22 [cit. 2018-05-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 28. John Green Celebrates 'Looking for Alaska' Hulu TV Series: "It's Been a Long Thirteen Years". The Hollywood Reporter. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. (anglicky) 
 29. GRADESAVER. John Green Biography | List of Works, Study Guides & Essays. www.gradesaver.com [online]. [cit. 2018-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
 30. Children's Books. The New York Times. 2008-10-24. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. ISSN 0362-4331. (anglicky) 
 31. VLOGBROTHERS. Paper Towns MOVIE1!!!11!. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 32. RESULTS, search; RESULTS, search. Will Grayson, Will Grayson. New York, NY: Dutton Books for Young Readers 320 s. Dostupné online. ISBN 9780525421580. (English) 
 33. the short review: David Levithan. www.theshortreview.com [online]. [cit. 2018-05-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-06. 
 34. Odyssey Award for Excellence in Audiobook Production 2011 | Teenreads. www.teenreads.com [online]. [cit. 2018-05-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-06-15. (anglicky) 
 35. John Green: Author of An Abundance of Katherines and Looking for Alas…. archive.is. 2009-12-23. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. 
 36. 'The Fault In Our Stars' movie gets a release date. USA TODAY. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. (anglicky) 
 37. John Green on What He Would Change About His Novels If He Had the Chance. Vulture. 2015-05-30. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. (anglicky) 
 38. Author John Green Lashes Out Against 'Accusations of Pedophilia'; Apologizes for Using the 'R' Word. PEOPLE.com. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. (anglicky) 
 39. John Green leaves social media to focus on next book. Hypable. 2015-09-14. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. (anglicky) 
 40. VLOGBROTHERS. My Body Is a Broken Temple. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 41. BRIONES, Isis. 'The Fault in Our Stars' Might Actually Be John Green’s Very Last Book. Teen Vogue. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. (anglicky) 
 42. John Green's Next Novel Is Coming in October. EW.com. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. (anglicky) 
 43. Young Adult Hardcover Books - Best Sellers - October 29, 2017 - The New York Times. www.nytimes.com. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. (anglicky) 
 44. SCHATZ, Amy. Local Politics, Web Money. Wall Street Journal. 2007-09-29. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. ISSN 0099-9660. (anglicky) 
 45. Brothers Reconnect Using Video Blogging. NPR.org. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. (anglicky) 
 46. VLOGBROTHERS. July 18: Accio Deathly Hallows (no spoilers). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 47. VLOGBROTHERS. Dec 31: Goodbye Brotherhood 2.0. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 48. DEAN, Michelle. A Note on Nerdfighters. The New Yorker. 2013-03-13. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. ISSN 0028-792X. (anglicky) 
 49. Kiva Lending Team: Nerdfighters | Kiva. Kiva [online]. [cit. 2018-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
 50. Foundation to Decrease Worldsuck | Making the world a better place through the Project for Awesome. www.fightworldsuck.org [online]. [cit. 2018-05-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-05-14. (anglicky) 
 51. Hank and John Green's Vlogbrothers debuts new kid-focused science channels. Screener. 2015-02-25. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. (anglicky) 
 52. CrashCourse. YouTube [online]. [cit. 2018-05-13]. Dostupné online. 
 53. TALBOT, Margaret. The Teen Whisperer. The New Yorker. 2014-06-02. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. ISSN 0028-792X. (anglicky) 
 54. a b Project For Awesome 2017. www.projectforawesome.com [online]. [cit. 2018-05-13]. Dostupné online. 
 55. Vlogbrothers Raise $483,446 With Project For Awesome. Tubefilter. 2012-12-21. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. (anglicky) 
 56. Dear Hank & John. SoundCloud [online]. [cit. 2018-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
 57. The Anthropocene Reviewed by John Green on Apple Podcasts. Apple Podcasts [online]. [cit. 2018-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
 58. JR, Mike Fleming. Author John Green Seals First-Look Deal With Fox 2000. Deadline. 2015-07-21. Dostupné online [cit. 2018-05-13]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]