Hledání Aljašky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hledání Aljašky
Autor John Green
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Žánry literatura pro dospívající, román a fikce
Ocenění Michael L. Printz Award (2006)
Vydavatel Castillo
Datum vydání březen 2005
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hledání Aljašky (v originále Looking for Alaska) je první román amerického autora Johna Greena. Vyšla v březnu 2005 a v ČR ji v roce 2013 vydal Knižní klub. Knihu do češtiny přeložila Veronika Volhejnová. Knihu, řadící se do žánru literatury pro dospívající, zařadila Americká knihovnická asociace mezi deset nejlepších knih pro dospívající.[1] Část rodičů knihu oceňovala, konzervativní rodičovské organizace si však vymohly stažení knihy z některých knihoven středních škol. Podle nich dílo, které syrově líčí život dospívajících, je „nechutné a pornografické“.[2]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Román se zabývá podstatou života a smrti, hledá odpovědi na důležité otázky. Kniha se člení na dvě části – Předtím a Potom.[3] Hlavní postavou je zvláštní, nesmělý chlapec Miles Halter, jehož zálibou je hledání posledních slov slavných osob. Odejde z Floridy a od svých rodičů studovat internátní střední školu Culver Creek v Alabamě. Jeho cílem je hledat odpovědi na „velké Možná“. V internátní škole se zamiluje do své spolužačky se zvláštním jménem Alaska Young, která skrývá tajemství, které jí změnilo život.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ODVÁŘKOVÁ, Markéta. RECENZE: Hledání velkého Možná. Kult [online]. 2014-01-14 [cit. 2014-04-01]. Dostupné online. 
  2. LP Fish. Nejprodávanější kniha na Amazonu ještě nevyšla. Aktuálně.cz [online]. 2011-07-06 [cit. 2014-04-01]. Dostupné online. 
  3. SLADKÁ, Dominika. První láska, poslední slova. Studentpoint.cz [online]. 2013-08-07 [cit. 2014-04-01]. Dostupné online.