Jestřábník bledý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxJestřábník bledý
alternativní popis obrázku chybí
Jestřábník bledý (Hieracium schmidtii)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď hvězdnicovité (Asteraceae)
Rod jestřábník (Hieracium)
Binomické jméno
Hieracium schmidtii
Tausch, 1828
Synonyma
  • jestřábník Schmidtův [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jestřábník bledý (Hieracium schmidtii) je nevysoká, žlutě kvetoucí rostlina, jeden z téměř stovky druhů rodu jestřábníku které se vyskytují v České republice.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstá převážné v Evropě, v severní se vyskytuje téměř souvisle, ve zbytku ostrůvkovitě. Jeho areál přesahuje i do Malé Asie, na Blízký východ i do severozápadní Afriky. Hlavní biotopy se nacházejí v pahorkatinách, podhůří i nepříliš vysokých horách na tvrdých silikátových podkladech.

Tento hemikryptofyt, v ČR autochtonní druh, vyrůstá v naší republice poměrně řídce v severních, západních a středních Čechách, ojediněle na severovýchodě a jihozápadě Moravy. Areál výskytu je vázán na skalnaté svahy se štěrbinami, sutě, kamenité a mělké suché půdy s malým obsahem humusu, nesnáší zasolenou zeminu. Roste na plném oslunění i v polostínu. Nejčastěji se v české květeně vyskytuje ve svazu Alysso-Festucion pallentisi.[1][2][3][4]

Podle "Florabase.cz" se jestřábník bledý v ČR vyskytuje: [1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá rostlina se šedozelenou, téměř bezlistou, mírně vystoupavou lodyhou vyrůstající z tlustého oddenku a dorůstající do výše 10 až 40 cm. Lodyha porostlá v dolní části jednoduchými chlupy a v horní hvězdicovými vyrůstá uprostřed přízemní růžice. Sivozelené jednoduché tuhé listy růžice mají chlupaté řapíky a jejich čepele jsou tvaru eliptického až široce vejčitého, u báze jsou uťaté nebo klínovité a na vrcholu okrouhlé neb špičaté. Po obvodu bývají celokrajné nebo též hrubě zubaté. Listy jsou po celé lícní ploše neb jen po okraji porostlé chlupy jednoduchými štětinovými a na rubu hvězdicovými. Lodyžní list, řapíkatý nebo přisedlý vyrůstá nejčastěji osamocen, je tuhý, většinou má na líci štětinovité chlupy a na rubu hvězdicovité.

Květinové úbory v průměrném počtu od 2 do 12 jsou sestaveny do volného vrcholíku, jehož vedlejší větve převyšují úbor středový vyrůstající na plstnaté stopce dlouhé 1,5 až 5 cm. Šedozelený neb světlezelený vejčitý zákrov je tvořen střechovitě se překrývajícími, čárkovitými, zašpičatělými listeny porostlými bledými chlupy. Bývá dlouhý okolo 1 cm a v době dozrávání semen se vespod vydutě rozšiřuje.

Oboupohlavné květy jsou jazykovité se žlutým, až 2 cm dlouhým jazýčkem (ojediněle i krátce chlupatým), stejnou barvu mají čnělky i blizny. Kvetou od května do srpna. Plody jsou černé nažky dlouhé od 3,5 do 4,5 mm s hladkým horním okrajem a dvouřadým nestejným chmýřím, rozšiřují se anemochorně nebo zoochorně. Ploidie 2n = 27, 36.[1][2][5][6]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Při pojetí rodu Hieracium v širším smyslu (s. l.), u nás obvyklejším, je druh jestřábník bledý zařazován do podrodu Hieracium, tj. mezi tzv. "pravé jestřábníky". Druhým podrodem je Pilosella, tzv. "chlupáčci".

Je velmi variabilní, hlavně v hustotě odění a tvaru listů, někteří odborníci rozeznávají v České republice dosud asi 6 jeho poddruhů a ve střední Evropě okolo 50.[1][5]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Protože lze reálně předpokládát, že s ohledem na specifika stanovišť a jejich malý počet může v krátké době dojít k jeho ohrožení, byl v "Černém a červeném seznamu cévnatých rostlin z roku 2000" zařazen mezi vzácnější druhy vyžadující další pozornost (C4a).[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d PRANČL, Jan. BOTANY.cz: Jestřábník bledý [online]. BOTANY.cz, rev. 08.06.2012 [cit. 2012-11-27]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b Květena ČR: Jestřábník bledý [online]. Petr Kocián [cit. 2012-11-27]. Dostupné online. (česky) 
  3. Jestřábník bledý [online]. Ústav botaniky a zoologie, PřF, Masarykova univerzita, Brno [cit. 2012-11-27]. Dostupné online. (česky) 
  4. Wilde planten: Hieracium schmidtii [online]. Wilde planten in Nederland en België [cit. 2012-11-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b Příroda Karlovarska. cz: Jestřábník bledý [online]. Sdružení ZO ČSOP Alter meles, Žlutice [cit. 2012-11-27]. Dostupné online. (česky) 
  6. Published chromosome-counts in Hieracium [online]. Botanische Staatssammlung, München, DE [cit. 2012-11-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2001 [cit. 2012-11-27]. Dostupné online. ISBN 80-86064-52-2. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]