INFP

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

INFP (Introversion, Intuition, Feeling, Perceiving) je jeden z šestnácti osobnostních typů podle MBTI, který je introvertním opakem čili vnitřním stínem k vedoucímu osobnostnímu typu ENTJ ... Je označován jako Introvertní intuitivní typ vnímající s převahou cítění.

Stručný popis[editovat | editovat zdroj]

Idealista, snílek, časté sklony ke smutku (potažmo melancholické anebo spíše supdepresivní lazení pomáhající se perfektně soustředit), někdy lehce citově zranitelný, toužící po hlubokých vztazích, občas ne/dobrovolně submisivní, bystrý, občas ne/dobrovolně zastrašitelný, avšak loajální, navenek liberální, nesobecký, tj. schopný přinášet velké oběti, přičemž takzvaně často „nosí růžové brýle“, zastávající často stanovisko „Můj dům, můj hrad ...“ (tj. chránící si nejen svoje soukromí ...), jehož zastoupení v populaci se odhaduje cca na 3,5 %.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Tichý citlivý snílek, který sní o životě v dokonalém světě. Touží mít hluboké vztahy a konat dobro. Má sklony být idealistický ...

Zaměstnání se k němu hodí takové, kde nevadí jakoby jeho časté výpadky v soustředění na externí svět kolem sebe (to, co může jen vypadat na první pohled jako lenost, je často jen laxnost a lenivost, tj. jedná se o pouhopouhé úniky do jím připravovaného ideálního světa hodnot, kde je adorována čest, ctnost, vlastenectví a patriotismus, popřípadě světa fantazie, potažmo inovací připravovaných k realizaci po promyšlení vizí) a naopak bude využito jeho silně vyvinuté estetické a morální cítění. Není proto zvláštní, že největší spokojenosti dosáhne jako umělec, a to zejména básník, spisovatel (zapisovatel) anebo malíř. Vrozený idealismus pak může často také prakticky zužitkovat jako občanský aktivista v boji za nejrůznější práva (např. za práva ostatních práva mužů i žen, menšin [LGBTQ+ komunity a podobné skupiny účastnící se i tzv. pochodů hrdosti ...], atp.)

Mezi jeho zájmy (včetně koníčků) často, potažmo obvykle patří psychologie (včetně typologií osobností), náboženství, esoterie, filosofie, umění ... Často věří naivně v určitou formu nadpřirozena, přičemž však nemá rád organizované náboženství (davové oslavy, striktní příkazy a zákazy, …), tj./takže bývá ateistou.

Snílek je z hloubi duše nesobecký a ochotný přinášet velké oběti. Většinu času se nachází buď v období „růžových brýlí“ (nekritického obdivu), nebo v období zklamání a smutku. Špatně snáší stres, nátlak nebo vyhrožování. Nerad je středem pozornosti a nemá ambice dělat ohromnou kariéru, tj./takže nebývá kariéristou. Často raději pozoruje, než aby se zapojil do akce. Občas jedná jakoby na základě aktuálního popudu či nálady. Nemá přespříliš rád směrnice, rozvrhy a termíny.

Ve vztazích hledá úplné porozumění, splynutí duší ... Je velmi empatický a pozorný k druhým lidem. Často jakoby neumí říct "Ne.", což vede k tomu, že ho někdy druzí využívají, případně až zneužívají.

Z Jungem definovaných kognitivních funkcí je jejich nejpreferovanější, a proto obvykle nejčastěji používanou funkcí introvertní cítění založené na propracovaném vnitřním systém vštípených neboli interiorizovaných hodnot, čili hodnocení na ose dobré versus špatné, což je funkce, která je ze své podstaty zaměřena na dělení věcí na dobré a špatné (zlé), rozhodování o důležitosti, vytváření žebříčku morálních hodnot a následování těchto hodnot. Je to funkce velmi introvertní, přičemž INFP v ní syntetizuje své pocity i životní zkušenost a nemá ani touhu, ani potřebu její výsledky obvykle oproti ENTJ často oznamovat, jen se podle nich chová.

Jejich vedlejší funkce, která pracuje v tandemu s hlavní, je oproti ENtj slabší extravertní intuice (Extravert iNtuition), tj. funkce zaměřená na vytváření hypotéz, interpretací a nápadů, které mohou být považovány za možné, i když jsou sobě navzájem protichůdné, a pomáhají člověku se orientovat i v měnících se podmínkách, což dělá z INFP poměrně flexibilní osoby a pomáhá jim chápat (nebo se alespoň snažit chápat) charakter a pohnutky ostatních. (https://web.archive.org/web/20120605033551/http://www.famoustype.com/functions.htm, http://www.cognitiveprocesses.com/Cognitive-Functions/Introverted-Feeling.cfm)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]