INFP

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

INFP (Introversion, Intuition, Feeling, Perceiving) je jeden z šestnácti osobnostních typů podle MBTI. Je označován jako Introvertní intuitivní typ vnímající s převahou cítění.

Stručný popis[editovat | editovat zdroj]

Idealista, snílek, velice časté sklony k smutku, lehce citově zranitelný, touží po hlubokých vztazích, submisivní, bystrý, zastrašitelný, avšak loajální, liberální, nesobecký – schopný přinášet velké oběti, často „růžové brýle“, zastoupení v populaci 3,5%.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Tichý citlivý snílek, který sní o životě v dokonalém světě. Touží mít hluboké vztahy a konat dobro. Má sklony být idealistický.

Zaměstnání se k němu hodí takové, kde nevadí jeho časté výpadky v soustředění (to, co může vypadat jako lenost, jsou pouhé úniky do světa fantazie) a naopak bude využito jeho silně vyvinuté estetické cítění. Není proto zvláštní, že největší spokojenosti dosáhne jako umělec. Zejména básník, spisovatel nebo malíř. Vrozený idealismus pak často může zužitkovat jako aktivista v boji za nejrůznější práva.

Mezi jeho zájmy často patří psychologie, náboženství, esoterie, filosofie, umění. Věří v určitou formu nadpřirozena. Nemá však rád organizované náboženství (davové oslavy, striktní příkazy a zákazy, …)

Snílek je z hloubi duše nesobecký a ochotný přinášet velké oběti. Většinu času se nachází buď v období „růžových brýlí“ (nekritického obdivu), nebo v období zklamání a smutku. Špatně snáší stres, nátlak nebo vyhrožování. Nerad je středem pozornosti a nemá ambice dělat kariéru. Raději pozoruje, než aby se zapojil do akce. Často jedná na základě aktuálního popudu či nálady. Nemá rád směrnice, rozvrhy a termíny.

Ve vztazích hledá úplné porozumění, splynutí duší. Je velmi empatický a pozorný k druhým lidem. Neumí říct ne, což vede k tomu, že ho někdy druzí využívají.

Z Jungem definovaných kognitivních funkcí je jejich nejpreferovanější, a proto obvykle nejčastěji používanou funkcí introvertní cítění, což je funkce, která je ze své podstaty zaměřena na dělení věcí na dobré a špatné (zlé), rozhodování o důležitosti, vytváření žebříčku morálních hodnot a následování těchto hodnot. Je to funkce velmi introvertní, INFP v ní syntetizuje své pocity i životní zkušenost a nemá touhu ani potřebu její výsledky často oznamovat, pouze se podle ní chová.

Jejich vedlejší funkce, která pracuje v tandemu s hlavní, je extravertní intuice, funkce zaměřená na vytváření hypotéz, interpretací a nápadů, které mohou být považovány za možné, i když jsou sobě navzájem protichůdné, a pomáhají člověku se orientovat i ve měnících se podmínkách, což dělá z INFP poměrně flexibilní osoby a pomáhá jim chápat (nebo se alespoň snažit chápat) charakter a pohnutky ostatních. (https://web.archive.org/web/20120605033551/http://www.famoustype.com/functions.htm, http://www.cognitiveprocesses.com/Cognitive-Functions/Introverted-Feeling.cfm)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]