INFP

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

INFP (Introversion, Intuition, Feeling, Perceiving) je jeden z šestnácti osobnostních typů podle MBTI. Je označován jako Introvertní intuitivní typ vnímající s převahou cítění.

Stručný popis[editovat | editovat zdroj]

Lidé s preferencí INFP mají v sobě vnitřní jádro hodnot, které řídí jejich rozhodnutí a vztahy. Chtějí dělat práci, která bude vnitřně rozvíjet je samotné i okolí – aby za výplatní páskou viděli ještě nějaký smysl navíc. Pro ně je prioritou si vyjasnit své hodnoty a žít s nimi v souladu.

Jeho zastoupení v populaci se odhaduje cca na 2 %.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

INFP využívají svou preferenci funkce  Feeling primárně interně, a proto dělají rozhodnutí na základě svých hodnot porozumění sám sobě, individuality a růstu. Žijí podle morálních zásad a podle toho, co považují za důležité.  INFP bývají:

  • Citliví a vnímaví, starostliví  a pečující
  • Idealističtí a oddaní svým myšlenkám

INFP rádi čtou, diskutují a uvažují o možnostech pozitivních změn do budoucna. Zajímají se o myšlenky a rychle nalézají souvislosti a celkový význam. INFP bývají:

  • Zvědaví a kreativní
  • Obdaření dlouhodobou vizí

INFP jsou obvykle fascinováni možnostmi prozkoumat zákoutí a složitosti lidské psychiky – své i druhých lidí. Mají tendenci pracovat v záchvatech aktivity a jsou schopní dosáhnout obrovské koncentrace, výkonu a výsledků, pokud si vezmou projekt za svůj. Jsou obecně spíše spolehliví v plnění svých závazků vůči lidem, myšlenkám nebo práci, kterou přijali za svou, ale mohou mít problémy u rutinních činností tam, kde neshledávají v dané práci či závazku pro sebe hlubší význam. (zdroj: https://myskill.cz/mbti-popis/infp/)

Zaměstnání se k němu hodí takové, kde nevadí jeho časté výpadky v soustředění na externí svět kolem sebe (to, co může vypadat na první pohled jako nesoustředěnost, jsou často úniky do složitého vnitřního světa). Není proto zvláštní, že největší spokojenosti dosáhne jako umělec (básník, spisovatel, malíř apod.). Vrozený idealismus pak může prakticky zužitkovat jako občanský aktivista v boji za nejrůznější práva.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]