INFP

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

INFP (Introversion, Intuition, Feeling, Perceiving) je jeden z šestnácti osobnostních typů podle MBTI. Je označován jako Introvertní intuitivní typ vnímající s převahou cítění.

Stručný popis[editovat | editovat zdroj]

Lidé s osobnostím typem INFP v sobě mají vnitřní jádro hodnot, které řídí jejich rozhodnutí a vztahy. Chtějí dělat práci, která bude vnitřně rozvíjet je samotné i okolí. Za vším hledají hlubší smysl a je pro ně prioritou si vyjasnit vlastní hodnoty a žít s nimi v souladu.

Jeho zastoupení v populaci se odhaduje cca na 4 %.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

INFP využívají svou preferenci funkce cítění primárně interně, proto dělají rozhodnutí na základě svých hodnot, individuality a růstu. Řídí se podle morálních zásad a podle toho, co považují za důležité.  INFP bývají:

  • Citliví a vnímaví, starostliví  a pečující
  • Idealističtí a oddaní svým myšlenkám

INFP rádi čtou, diskutují a uvažují o možnostech pozitivních změn do budoucna. Zajímají se o myšlenky a rychle nalézají souvislosti a celkový význam. INFP bývají:

  • Zvědaví a kreativní
  • Obdaření dlouhodobou vizí

INFP mohou na první pohled působit plaše a rezervovaně. Ve skutečnosti jde ale o nadšené snílky, jež jsou obvykle fascinováni průzkumem všech možných zákoutí lidské psychiky – své i druhých lidí. Mají tendenci pracovat v náhlých záchvatech aktivity a jsou schopní dosáhnout obrovské koncentrace, výkonu a výsledků, pokud si vezmou projekt za svůj. Jsou obecně spíše spolehliví v plnění svých závazků vůči lidem, myšlenkám nebo práci, kterou přijali za svou, ale mohou mít problémy u rutinních činností, kde neshledávají v dané práci či závazku žádný hlubší význam.

Zaměstnání se k nim hodí takové, kde nevadí jejich časté výpadky v soustředění na externí svět (to, co může vypadat na první pohled jako nesoustředěnost, jsou často úniky do složitého vnitřního světa). Není proto zvláštní, že největší spokojenosti dosáhnou jako umělci (básník, spisovatel, malíř apod.). Vrozený idealismus pak mohou prakticky zužitkovat jako aktivisté v boji za nejrůznější práva.

Kognitivní funkce[editovat | editovat zdroj]

Tento citlivý a idealistický typ používá kognitivní funkce – introvertní cítění, extrovertní intuice, introvertní smyslové jednání a extrovertní myšlení.

Fi – Ne – Si – Te

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]