ENTJ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

ENTJ je jeden z osobnostních typů podle MBTI. Je označován jako extravertní intuitivní typ s převahou myšlení.

Obecně se tito lidé dají charakterizovat jako vůdčí typy se snahou o stálé zlepšování a bezproblémové fungování svěřeného úseku. V populaci je jich asi 5%. Na Východě více, na Západě méně.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Mají analytické schopnosti, dovedou určit strategii, sladit cíle, jsou dobrými organizátory. Pro činnost podřízených umí vymezit míru odpovědnosti, vyžadují svědomitost. To je předurčuje k řízení podniků. Rádi plánují. Pokud se jim nepodaří dostat se do vedoucí funkce, dost tím trpí a mohou se navenek projevovat jako nespokojené bytosti bez sebevědomí. Viz Karl Marx. Naopak ve vedoucí funkcích bývají úspěšní a po krátké kariéře získají dostatek moci a zodpovědnosti. Mívají přezdívku Buldozer a když někomu šlápnou na kuří oko, často odvětí: "Nepořádám závody v oblíbenosti." Nesnáší dlouhodobou izolaci, pak se chovají nepochopitelně a nepřirozeně.

Jsou zásadoví a racionální. Konfrontaci, i ostřejší, berou jen jako prospěšnou komunikaci k získání dalších informací. Nejdou, jak se říká přes mrtvoly, ale řešení, které zvolí, musí být navíc prospěšné společnosti jako celku ("Neumím si představit, že bych vydělával peníze tak, aby někomu jinému chyběly.").

ENTJ rádi kritizují. Jejich kritika bývá trefná a... zdrcující. Pokud jim někdo nenamítne, že nemají pravdu, předpokládají, že tak verifikoval to, co už platí. Ovšem málokdo má odvahu takto projít ohněm, a proto si ENTJ velmi váží lidí, kteří si troufli na rozpor upozornit a zároveň měli pravdu.

Okolí a společnost[editovat | editovat zdroj]

Vztahy ENTJ s okolím bývají často velmi problematické. Díky svému objektivistickému založení a malé orientací na vztahy mohou ENTJ působit jako lidé konfrontační a arogantní. Jejich kritický a konfrontační styl však nebývá zaměřen proti druhé osobě, ale usiluje o nalezení objektivně správného řešení či odpovědi. Pro jejich dobré společenské vztahy s okolím je proto důležité oboustranné porozumění. ENTJ by se měli učit větší citlivosti v kritice a rétorice a zvažovat i možnost, že může někoho zraňovat, byť tak není míněna. Partneři ENTJ, zvláště ti citliví, by si měli uvědomovat, že kritické naladění ENTJ není určeno proti nim osobně (nezpochybňuje jejich osobu jako celek), ale že ENTJ se snaží způsobem jim vlastním jim a svému okolí pomoci precizní analýzou situace a kritickým zhodnocením slabin a hrozeb. Na základě této analýzy pak ENTJ navrhují účinné strategie řešení. Je zřejmé, že pokud druhá strana potřebuje či vyžaduje prosté lidské povzbuzení, někdy v rozporu s objektivní logikou, mohou ENTJ v takové roli bez potřebné sebereflexe selhávat.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]