ISFP

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
logo ISFP

ISFP (Introversion, Sensing, Feeling, Perceiving) je jeden z šestnácti osobnostních typů podle MBTI. Je označován jako Introvertní smyslový typ vnímající s převahou cítění (Typ Princ z hradu (integrovaná osobnost bez schizofrenie)), v umělecké verzi typický skladatel, malíř, básník atd./anebo ve zdravotně sociální verzi typický pediatr, veterinář, pečovatel, zdravotní bratr/sestra atp.).

Stručný popis[editovat | editovat zdroj]

Lidé typu ISFP mívají citové vnímání, velmi vyvinutý smysl pro krásu, bývají neorganizovaní, nerozhodní, plaší, mírumilovní a kreativní. Obvykle se slaběji soustřeďují.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Velmi senzitivní osobnost, která se snadno dostane do stresu nebo vyčerpání. Má neobyčejné umělecké cítění, které o sobě dává vědět v náhlých záchvěvech inspirace, které ovšem nejdou vyvolat na povel. Jejich díla jsou odrazem duševního rozpoložení v danou chvíli, nejedná se o žádné představy o tom, jak bude svět vypadat v budoucnosti.

Tyto dvě hlavní kvality ho předurčují buď k práci umělecké (skladatel, malíř, básník atd.; méně už jim jde psaní souvislého textu) a nebo v oboru, kde může využít svoji schopnost se vciťovat (pediatr, veterinář, pečovatel, zdravotní sestra).

Aby byl schopen správně fungovat, potřebuje ISFP pozitivní atmosféru. Nelze mu dávat časové rozvrhy a ultimáta. Žije ze dne na den a nebývá příliš zdatný v dlouhodobém plánování finančního zajištění. Nemá rád hierarchii a přísnou disciplínu. K oborům jako je například vojenství mívá silný odpor.

Mnoho lidí se jim rádo svěřuje, protože si všímá jejich citlivosti a vždy v nich najde pozorného posluchače. ISFP obdivuje jedince, kteří nejsou svázáni s materiálním světem a žijí si po svém. Každého hodnotí podle toho, jaký žije svůj každodenní život.

Mají tendenci hledat nějakého duchovního vůdce nebo hnutí angažující se za dobrou věc. Musí ovšem být patřičně mírumilovné a liberální. Svět jim připadá příliš složitý. Pokud by ho bylo možné zachránit tím, že namalují obraz, šli by nadšeně do toho.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]