INTP

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

INTP (Introversion, iNtuition, Thinking, Perceiving, tj. převažující Introverze, Intuice, Uvažovaní (myšlení) a Vnímání) je jeden z šestnácti osobnostních typů podle MBTI, který je česky popisován jako Introvertní intuitivní typ vnímající s převahou myšlení, resp. uvažování (Architekt, Vědec, Myslitel, Stavitel, Analytik, Budovatel, Programátor, Filozof).

Stručný/Výstižný popis[editovat | editovat zdroj]

Samotář, skeptik, často nepořádný, raději se zabývá teorií než praxí, nedává najevo emoce, řídí se logikou, klidný, bohatý vnitřní život, společnost občas nechápe, často pochybuje o smyslu existence, nechce ani vést, ani být veden.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Pokud v něčem vyniká nade všemi, pak je to schopnost budovat systémy úplně od nuly a vyhledávat logické nesrovnalosti. Tento skeptický samotář může být okolím vnímán jako podivín. Ze všech 16 typů bývá nejvíc odtržený od skutečného světa, do kterého se vrací ze své mysli jen na návštěvu. Je schopen se velmi dobře zabavit sám a během této doby pociťuje smyslové vjemy jako rušivé. Jeho snaha je vyfiltrovat vede k určitému flegmatismu a zanedbávání drobných každodenních domácích prací. Je více či méně neorganizovaný, což se může projevovat i v nedodržování pravidelného rytmu den a noc.

Vzhledem k tomu, že promýšlí všechny možné alternativy dopředu jako při šachové partii, může se zdát jako nerozhodný. Rád si nechává vyhrazenu možnost změnit názor a nerad vynáší definitivní soudy. Bývá velmi často politicky neutrální a/nebo liberálně založený. O všem dokáže dlouze přemýšlet. Má sklony k cynismu a pochybnostem o smyslu existence. Je vysoce (nadprůměrně) inteligentní. Do této skupiny patřil mimo jiné i Einstein anebo Albert Speer. Typickým zaměstnáním pro něj je vědec, profesor, programátor, architekt, stavitel anebo filosof/myslitel. Hodně z INTP se hodí i do kategorií: matfyzák, fanoušek sci-fi, admin.

Lidé charakteru INTP jsou převážně lidé s vyšší inteligencí, často nadprůměrnou až vysoce nadprůměrnou (superiorní).

Podobně jako INTJ se i INTP silně spoléhají na logiku a touží všemu rozumět. Zatímco INTJ ale používá logiku pouze jako nástroj k potvrzení svých intuitivně získaných názorů a spěchá k závěrečnému zaujetí pozice, INTP je přísně logický od začátku až do konce svého myšlenkového procesu a nevadí mu ani zabývat se teoriemi, které jsou naprosto neužitečné a konce nemají. Cíl pro něj není důležitý tolik, jako samotný proces přemýšlení, a často naopak definivní zaujetí stanoviska k problému odkládá a spíš se baví tím, jak na obou stranách vah přibývají jednotlivé argumenty. Co se projektů týká, INTP si jejich realizaci prožijí nejprve intelektuálně, vnitřně a necítí pak již mnohdy potřebu opakovat je v reálném světě.

Nebezpečnou kombinací jsou povahové rysy INTP a snížená inteligence, kdy hrozí, že si daný jedinec vytvoří svůj vlastní svět, ze kterého se už nedokáže dostat.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ethics for Administering the MBTI Instrument [online]. [cit. 2009-02-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-02-21. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Myers, Isabel Briggs (1998). Introduction to Type: A Guide to Understanding your Results on the Myers-Briggs Type Indicator. Mountain View, CA: CPP, Inc..
  • Myers, Isabel Briggs; Mary H. McCaulley (1985). Manual: A Guide to the Development and Use of the Myers-Briggs Type Indicator, 2nd

edition (in English), Palo Alto, CA: Consulting Psychologist Press, 52. ISBN 0-89106-027-8.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]