INFJ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

INFJ (Introversion, Intuition, Feeling, Judgment) je jeden z šestnácti osobnostních typů podle MBTI. Je označován jako Introvertní intuitivní typ usuzující s převahou cítění.

Stručný popis[editovat | editovat zdroj]

Hluboké, uvážlivé a složité typy. Dokáží řešit složité problémy, snadno se rozhodují. Zranitelní, ale empatičtí, věří na hodnoty a zásady. V práci odpovědní se sklonem k perfekcionismu.

Umělecky nadaný a kreativní, snílek, náladový, perfekcionista, velice inteligentní, pochybuje o sobě, často se cítí jako oběť společnosti, velmi dobrý pozorovatel – empatik, soucitný, okolím respektován víc než si myslí. Nejvzácnější ze všech typů.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Jedná se spolu s INTJ o nejvzácněji se vyskytující typ (tvoří asi 1% světové populace). Má velké umělecké vlohy, ale na rozdíl od ostatních uměleckých typů (INFP, ISFP) je orientován o něco více prakticky a má rád pořádek. To ho předurčuje nejen k čistě uměleckým profesím (malíř, spisovatel), ale i k užitnému designu, grafice, projektování dekorací apod. Více než jiní umělci vynáší definitivní estetické soudy.

Dává přednost samotě a klidu. Je velmi dobrý pozorovatel – empatik. Často se může cítit jako oběť společnosti nebo upozorňuje na příkoří páchané na druhých. Je perfekcionista a rád opakovaně kontroluje věci. Obvykle silně mysticky založený se smyslem pro spravedlnost a pomstu.

Bývají mylně považováni za extroverty, jelikož se mohou snadno přizpůsobit v sociálních situacích. Jsou však skuteční introverti. I když jsou velmi nezávislí, intenzivně se zajímají o blaho druhých. Rádi řeší komplikované otázky a snaží se tyto problémy řešit tvůrčím způsobem.

INFJ jsou idealističtí tajnůstkáři s bohatým vnitřním světem. Odtažití od druhých lidí, ale přesto se nebojí sáhnout k akci, je-li to potřeba. Často si na sebe vezmou příliš mnoho zodpovědnosti. Bývají to tišší, citliví vůdci s velkou a hlubokou osobností. Jsou hluboce zakořeněni, tajemní, velmi složití a často matoucí i pro sebe samé. Jsou vnitřně uspořádáni komplexním způsobem, kterému rozumí jen oni sami. Jsou abstraktní v komunikaci, žijí ve světě skrytých významů a možností. Díky přirozené afinitě k umění mají INFJ tendenci být velice kreativní a snadno se inspirují. Mohou si ale také vést dobře v oblasti přírodních věd, kde jsou podporování intuicí.

Mají pochybnosti o skrytých motivech druhých lidí. Dávají si vše do souvislostí i tam, kde by je nikdo jiný nehledal. Upřednostňují hluboké vztahy a bezpodmínečnou věrnost. Jejich jedinečnou vlastností je empatie. Často bývají považováni za velmi blízké přátele a důvěrníky lidí, kteří neradi vyjadřují své vlastní pocity, a za lidi, kteří pomalu navazují hluboké vztahy. INFJ mohou být snadno zranitelní, i když to nikdo nemusí odhalit (s výjimkou svých nejbližších společníků).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]