Hrádek u Nechanic (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hrádek u Nechanic
Základní informace
Slohnovogotický
Výstavba19. století
StavebníkHarrachové
Poloha
AdresaHrádek, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Hrádek u Nechanic
Hrádek u Nechanic
Další informace
Rejstříkové číslo památky18278/6-619 (PkMISSezObrWD)
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrádek u Nechanic je neogotický zámecký objekt ležící na mírné vyvýšenině 800 m severozápadně od centra vsi Hrádek, 2,8 km jihovýchodně od města Nechanice a 11,5 km západně od Hradce Králové v okrese Hradec Králové. Z územního hlediska zámek stojí na katastru Lubno u Nechanic, části města Nechanice; hranice mezi Nechanicemi a Hrádkem těsně míjí zámeckou budovu z východní strany, přičemž se dotýká konce jejího východního křídla. Zámek je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámek Hrádek u Nechanic v lednu 2004
Postupná oprava fasády zámku Hrádek na původní červenou barvu

V roce 1829 koupili sádovské panství spolu s Nechanicemi od Schaffgotschů Harrachové a rozhodli se na tzv. Lubenském vrchu postavit nový zámek. Zámek byl postaven v letech 18391854 jako hlavní, reprezentativní sídlo hrabat z Harrachu Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu. Projekt zámecké budovy ve stylu romantické neogotiky, tzv. Tudorské gotiky byl vypracován dle nerealizovaného projektu přestavby anglického zámku Crewe Hall od E. B. Lamba z poloviny 17. století. Projekt upravil a v detailech provedl významný rakouský architekt Karel Fischer. Ten také navrhoval veškeré interiéry zámku. Okolí zámku bylo současně s výstavbou upraveno jako anglický park. V části vznikla též obora a bažantnice.[1]

Nedlouho po dostavbě zámku byla svedena v okolí bitva u Hradce Králové. V samotném zámku byl tehdy zřízen vojenský lazaret.

V roce 1945 se stal zámek sídlem generálmajora Govorova, náčelníka jedné z armád Ukrajinského frontu Rudé armády. Roku 1945 byl zámek na základě tzv. Benešových dekretů znárodněn. Od roku 1953 je zpřístupněn veřejnosti.[1] Roku 2001 byl prohlášen národní kulturní památkou.[2]

Návštěvnost zámku[3]
Rok Počet návštěvníků
2015 33 945
2016 34 631
2017 40 051

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stav zámku v roce 2006
Křídlo se zámeckou kaplí

Zámek tvoří dvojice patrových křídel, vzájemně svírajících úhel cca 110° a vybíhajících z ústřední, věžovité části tak, že půdorys zámku připomíná široce otevřené písmeno „V“. Půdorys je dále ozvláštněn řadou rizalitů. Silueta zámku je bohatě promodelována pomocí cimbuří a dalších quasifortifikačních prvků. Zámek má velmi ploché, střechy, které jsou navíc skryty za atikovými nástavci. V levé části zámku siluetu doplňuje věž.

Reprezentativní interiéry zámku jsou řešeny a vybaveny nejen množstvím soudobého nábytku, ale také řadou starožitných prvků, převezených na zámek zejména z Itálie a Rakouska. Jedná se přitom jak o stavební prvky, například portály či kompletní dřevěné vyřezávané stropy, tak o starožitný nábytek a další umělecké předměty. Jsou zde instalovány vzácné obrazy německých mistrů z konce 15. století v zámecké kapli Svaté Anny. Pozoruhodný je též soubor obrazů anatomických anomálií z 18. století.[1]

Zámek je nejen nejmladším neogotickým zámkem v České republice[4], ale patří k nejmladším zámeckým stavbám v České republice vůbec.

Technicky zajímavé je řešení ústředního podlahového vytápění vytápějící všechny místnosti.

Galerie interiéru[editovat | editovat zdroj]

Zámek ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Romantická podoba zámku je zajímavá též pro filmaře. Roku 1964 byly v parku zámku natáčeny scény z filmu Atentát. O dva roky později se zde natáčela část filmu Hotel pro cizince a v roce 1978 část pohádky Princ a Večernice. Z novodobé produkce pak filmy Milenec lady Chatterleyové, Tmavomodrý svět, Troškova romance Andělská tvář, detektivky Panství či Z peklaJohnny Deppem, dále Noc lučištníka či v pohádkách nebo v seriálu o komisaři Maigretovi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Archivovaná kopie. www.hradekunechanic.cz [online]. [cit. 2008-01-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
  2. http://monumnet.npu.cz/chruzemi/rozobsah.php?cis=2001132
  3. Návštěvnost památek v krajích ČR v roce 2015–2017 [PDF online]. Národní informační a poradenské středisko pro kulturu [cit. 2020-03-11]. S. 33. Dostupné v archivu. 
  4. http://www.pruvodce.com/hradekunechanic/

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • REJMAN, Martin. Zámek Hrádek u Nechanic. Sychrov: Národní památkový ústav, územní památková správa na Sychrově, 2023. ISBN 978-80-906784-8-4. S. 212. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]