Housina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Housina
Vrchol Housiny (461 m n. m.)

Vrchol 461 m n. m.
Seznamy Hory Hořovické pahorkatiny
Poloha
Státy Česko Česko
Pohoří Hořovická pahorkatina / Karlštejnská vrchovina / Suchomastská vrchovina / Tmaňská vrchovina[1]
Souřadnice
Housina
Housina
Povodí Litavka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Housina
Dubový les na jižním svahu
Datum vyhlášení 16. prosince 2013
Vyhlásil Krajský úřad Středočeského kraje
Kód ÚSOP 5981
Lokalita Libomyšl, Neumětely
Výška 293–461 m n. m.
Výměra 189,6 ha
Seznam CHÚ v okrese Beroun
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Přírodní památky v Česku

Housina je nízký horský hřbet ve Středočeském kraji v okrese Beroun. Rozprostírá se ve směru západ-východ mezi obcemi Libomyšl a Všeradice. Nejvyšší bod se nachází 461 metrů nad mořem. Zasahuje do katastrálních území Všeradice, Lážovice, Neumětely, Libomyšl a Želkovice u Libomyšle. Housina je též název historického zemědělského dvora a moderního prasečince Neumětely čp. 193 na úpatí hřbetu. Západní část byla 11. listopadu 2013 vyhlášena jako přírodní památka Housina. Na západním výběžku chráněného území se dochovaly pozůstatky zaniklého hradu Starý zámek u Neumětel. Další hrad Košík stával v chráněném území na návrší asi 1,5 kilometru severovýchodně od Neumětel.

Popis, přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Celý hřbet měří na délku zhruba 6 km, na šířku průměrně něco přes kilometr. Zhruba v polovině hřbetu (blíže k jeho západnímu konci) se nachází Housinské sedlo (přibližně 415 m n. m.), které dělí Housinu na dvě části, vyšší západní část a o něco rozlehlejší, avšak nižší východní část. Housinským sedlem vede silnice III/11413 z Bykoše do Neumětel, ze které v Housinském sedle odbočuje silnice III/11414 do Lážovic.

Nejvyšší bod západní části a tedy i celé Housiny se nachází ve výšce 461 metrů nad mořem. Nejvyšší bod východní části má nadmořskou výšku 441 metrů. Zatímco západní část hřbetu má ve svých nejvyšších partiích místy již horský charakter, východní část má spíše ráz pahorkatiny. Jižní svahy hřbetu jsou prudší než svahy severní. Hřbet je ve své horní části zalesněný, dolní hranice lesa se nachází na severním úbočí zhruba 400 až 420 metrů nad mořem, na jižním úbočí zhruba 340 až 350 metrů nad mořem. Jižní úbočí je tedy mnohem více zalesněné (téměř již od úpatí) než úbočí sevrní. V lesích na Housině převládá dub, který zejména v její západní části tvoří souvislé doubravy. V menší míře se vyskytuje borovice lesní, smrk ztepilý, buk lesní, modřín opadavý a bříza bělokorá. Pod dolní hranicí lesa se rozprostírají intenzivně obdělávaná pole, která na severních svazích hřbetu místy dosahují téměř až k jeho hřebeni.

Západní část, od Housinského sedla až ke kopci Španělka včetně, byla 11. listopadu 2013 vyhlášena jako přírodní památka Housina, je též evropsky významnou lokalitou. Chráněné území má rozlohu má rozlohu 185 hektarů a zasahuje do katastrálních území Libomyšl, Neumětely a Želkovice u Libomyšle. Předmětem ochrany jsou evropsky významná stanoviště hercynské dubohabřiny, eurosibiřské stepní doubravy a polopřirozené suché trávníky a křoviny na vápnitých podložích. Z vzácnějších druhů rostlin se zde vyskytují například mochna bílá či hlaváček letní. Hojně se zde vyskytuje sasanka hajní a jaterník podléška. Ze vzácných druhů hmyzu se zde vyskytují například střevlík hajní či krajník hnědý, poměrně hojně je zde zastoupen roháč obecný.[2]

Turistický rozcestník poblíž západního okraje Housiny
Housinské sedlo

Na jižním úpatí hřbetu se zhruba na úrovni Housinského sedla nachází velkokapacitní vepřín.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Po hřebeni Housiny vede modrá turistická značka. Její výchozí bod se nachází poblíž západního okraje Housiny a dá se na něj dostat po červené turistické značce od nádraží ve Zdicích nebo z Neumětel. Zmíněná modrá značka vede přes celý hřeben Housiny až k vlakové zastávce ve Všeradicích. Celá trasa ze Zdic do Všeradic měří čtrnáct kilometrů.

V zimním období, když jsou stromy bez listí, se z některých míst Housiny naskýtá zajímavý méně tradiční výhled na Brdy a brdské Hřebeny, například na vrcholy Písek, Plešivec, Studený vrch, Charvát, Liška, Roudný, Brdo a Jistevník. Velmi hezký výhled na Hřebeny je též z výše položené části obce Všeradice na východním okraji Housiny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech = Geomorphological regionalization of the relief of Bohemia. Praha: Kartografie, 2006. 80 s. ISBN 80-7011-913-6. (česky, anglicky) 
  2. Středočeský kraj vyhlásil novou přírodní památku Housina na Berounsku, Středočeský kraj, 11. 11. 2013

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]