Hloubětín (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hloubětín
Hloubětínský zámek z parku
Hloubětínský zámek z parku
Základní informace
Sloh novogotika
Poloha
Adresa Hloubětínská 3/13, Hloubětín, ČeskoČesko Česko
Ulice Hloubětínská
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 40717/1-1643 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Hloubětín je novogotická architektonická památka ve stejnojmenné městské čtvrti v Praze 9. Jedná se o jednopatrovou budovu s třípatrovou věží ze druhé poloviny 19. století. Samotné jádro stavby by však mohlo být mnohem starší. Zámek je zapsán na seznamu kulturních památek.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nádvoří hloubětínského zámku

Na místě dnešního zámku ve středověku stávala tvrz, kterou v roce 1648 vypálili Švédové.

V 70. letech 19. století pozemek zakoupil zemský advokát JUDr. Václav Linhart a postavil zde novobarokní vilu jako své rodinné sídlo. Linhart však vilu brzy prodal.

Dalším z významných majitelů byl až JUDr. František Sedláček, který začal budovu měnit na novogotický zámek.

Další z majitelů, karlínský velkostatkář Vladimír Židlický, vyzdobil průčelí zámku erbem, který si sám vymyslel. Židlický ještě na rohu ostrohu postavil hlásku a ohradní zeď s cimbuřím.

Pseudogotická budova z nádvoří zámku

Před druhou světovou válkou zámek patřil židovské obci, během okupace byl pak vyvlastněn. Po válce sloužil jako truhlárna, sklad a v jedné z částí objektu sídlilo v letech 1945–1959 Vesnické divadlo (poté do roku 1962 jako Státní zájezdové divadlo). Od roku 1969 sloužil objekt jako dům pionýrů.

V roce 1990 byl zámek vrácen zpět židovské obci, která jej pronajala soukromému zdravotnickému zařízení, které se orientovalo na gynekologii a slavilo úspěchy při asistované reprodukci. Každoročně v září se na zámku scházely rodiny s dětmi, které se narodily po úspěšném umělém (mimoděložním) oplodnění, lidově nazývanými děti ze zkumavky.[2][3] Dne 1. června 2005 zde byl zprovozněn první babybox v Česku.[4] V souvislosti s přestěhováním zdravotnického zařízení GynCentrum do Libně se přestěhoval také babybox. Hloubětínský babybox je od 5. prosince 2019 v provozu ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Za dobu téměř 15 let jeho fungování v Hloubětíně se podařilo zachránit 28 dětí.[5]

Ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Hloubětínský babybox sehrál stěžejní roli ve 13. epizodě (Tři králové) seriálu Poldové a nemluvně (2020, režie Radek Bajgar).

Okolní objekty[editovat | editovat zdroj]

V severovýchodní části k objektu zámku těsně přiléhá křižovnický kostel svatého Jiří s bývalým hřbitovem a nedalekým křižovnickým dvorem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav. Identifikátor záznamu 152798 : zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. V Hloubětíně se sejdou děti „ze zkumavky“. zena-in.cz [online]. Žena-in, 2002-09-06 [cit. 2020-02-10]. Dostupné online. 
  3. PERGL, Václav. Čtvrt století se rodí děti ze zkumavky. www.novinky.cz [online]. Novinky.cz, 2003-07-23 [cit. 2020-02-10]. Dostupné online. 
  4. NOVÁKOVÁ, Michaela. Sté miminko slavit nebudu, říká zakladatel babyboxů Ludvík Hess. www.idnes.cz [online]. iDNES.cz, 2013-09-23 [cit. 2020-02-10]. Dostupné online. 
  5. Vůbec první babybox mění »bydliště«. Z Hloubětína ho přestěhovali do Vinohrad. www.blesk.cz [online]. Blesk.cz, 2019-12-06 [cit. 2020-02-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]