Hloubětín (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hloubětín
Hloubětínský zámek z parku
Hloubětínský zámek z parku
Základní informace
Sloh novogotika
Poloha
Adresa Hloubětínská 3/13, Hloubětín, ČeskoČesko Česko
Ulice Hloubětínská
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 40717/1-1643 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Hloubětín je novogotická architektonická památka ve stejnojmenné městské čtvrti v Praze 9. Jedná se o jednopatrovou budovu s třípatrovou věží ze druhé poloviny 19. století. Samotné jádro stavby by však mohlo být mnohem starší. Zámek je zapsán na seznamu kulturních památek.[1]


Historie[editovat | editovat zdroj]

Nádvoří hloubětínského zámku

Na místě dnešního zámku ve středověku stávala tvrz, kterou v roce 1648 vypálili Švédové.

V 70. letech 19. století pozemek zakoupil zemský advokát JUDr. Václav Linhart a postavil zde novobarokní vilu jako své rodinné sídlo. Linhart však vilu brzy prodal.

Dalším z významných majitelů byl až JUDr. František Sedláček, který začal budovu měnit na novogotický zámek.

Další z majitelů, karlínský velkostatkář Vladimír Židlický, vyzdobil průčelí zámku erbem, který si sám vymyslel. Židlický ještě na rohu ostrohu postavil hlásku a ohradní zeď s cimbuřím.

Pseudogotická budova z nádvoří zámku

Před druhou světovou válkou zámek patřil židovské obci, během okupace byl pak vyvlastněn. Po válce sloužil jako truhlárna, sklad a v jedné z částí objektu sídlilo v letech 1945–1959 Vesnické divadlo (poté do roku 1962 jako Státní zájezdové divadlo). Od roku 1969 sloužil objekt jako dům pionýrů.

V roce 1990 byl zámek vrácen zpět židovské obci, která jej pronajala soukromému zdravotnickému zařízení. Dnes budova slouží jako sanatorium. V rámci tohoto zdravotnického zařízení zde byl zprovozněn 1. června 2005 první babybox v Česku.

Okolní objekty[editovat | editovat zdroj]

V severovýchodní části k objektu zámku těsně přiléhá křižovnický kostel svatého Jiří s bývalým hřbitovem a nedalekým křižovnickým dvorem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav. Identifikátor záznamu 152798 : zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]