Hieronymus von Colloredo-Mansfeld

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hieronymus von Colloredo-Mansfeld

Hieronymus hrabě von Colloredo-Mannsfeld (30. březen 177523. červenec 1822) byl rakouský polní zbrojmistr pocházející z šlechtického rodu Colloredo-Mannsfeldů.

Příbuzenstvo
otec Franz de Paula Gundaker von Colloredo-Mannsfeld
matka Maria Isabella hraběnka von Mannsfeld
bratr Ferdinand von Colloredo-Mannsfeld
bratr Rudolf von Colloredo-Mannsfeld
manželka Wilhelmine hraběnka von Waldstein-Wartenberg
syn Franz von Colloredo-Mannsfeld
dcera Wilhelmine von Colloredo-Mannsfeld

Život[editovat | editovat zdroj]

Roku 1792 se v hodnosti nadporučíka stal členem štábu generála Clerfayta. Během francouzských revolučních válek velel různým útvarům pěchoty, v roce 1796 vedl předvoj armády generála Wurmsera. Jeho bojištěm bylo převážně Švýcarsko. V roce 1805 v bitvě u Caldiera již jako generálmajor stál v čele granátníků a odrazil několik francouzských pokusů o dobytí této vesnice, za což byl oceněn Vojenským řádem Marie Terezie. Za služby v Itálii mimo jiné velel rakouskému zadnímu voji. Roku 1813 participoval na bitvě u Chlumce. Po povýšení na polního zbrojmistra velel levému koaličnímu křídlu v bitvě u Lipska. Poté táhl do Francie, kde byl u Troyes vážně raněn.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

http://www.literature.at/viewer.alo?objid=11806&viewmode=fullscreen&scale=2&page=426 Colloredo-Mansfeld, Hieronymus II. Graf in Constantin von Wurzbach, Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich, 2. Band, Wien 1857.