Heřmánkovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHeřmánkovec
alternativní popis obrázku chybí
Heřmánkovec přímořský (Tripleurospermum maritimum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleďhvězdnicovité (Asteraceae)
Rodheřmánkovec (Tripleurospermum)
(L.) Sch.Bip., 1844
Druh vyskytující se v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heřmánkovec (Tripleurospermum) je rod bylinčeledi hvězdnicovitých. Rod je tvořen 35 až 40 druhy jejichž morfologická vymezení jsou zpravidla dobře známa, ale i dnes je jejich pojetí u některých autorů odlišné. Jednotlivé druhy vytvářejí křížence což stěžuje jejich správné určování a v minulosti byly často zařazovány do rodu heřmánekširším smyslu.

Rostliny rodu heřmánkovec jsou rozšířeny v Eurasii, Severní Americe, Jižní Americe, severní Africe a dostaly se i na Nový Zéland. V české přírodě roste jediný druh heřmánkovec nevonný který se zde vyskytuje poměrně hojně a je považován za plevelnou rostlinu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoleté, dvouleté i vytrvalé rostliny které mohou vyrůst do výšky 5 až 80 cm, lodyhy mají vzpřímené nebo poléhavé a obvykle hustě větvené. Podlouhlé listy, rostoucí v přízemní růžici a na lodyze, bývají přisedlé nebo řapíkaté a dvojnásobně i trojnásobně peřenosečné. Jejich tenké úkrojky jsou na spodní straně žlábkovité a na koncích zahrocené. Bazální listy jsou obvykle v době kvetení již suché.

Květy jsou sestaveny do stopkatých polokulovitých úborů rostoucích na koncích větví samostatně nebo plochých latách. Úbor, kterých může být na rostlině i několik set, má dření vyplněné vejčité květní lůžko a na něm ve středu roste až 500 oboupohlavných květů s pětičetnou trubkovitou korunou žluté nebo nazelenalé barvy. U některých druhů po okraji lůžka vyrůstá 10 až 35 bílých nebo narůžovělých samičích jazykovitých květů s obdélníkovou ligulou. Polokulovitý zákrovlisteny s odlišně zbarvenými okraji uspořádané ve dvou až pěti řadách. Chromozomy rodu jsou x = 9.

Plody jsou tmavé, drsné, hranaté a klínovité nažky se třemi světlými podélnými žebry a dvěma pryskyřičnými kanálky. Na vrcholu nažky je malý blanitý lem (pozůstatek trvalé koruny) který nahrazuje chmýr.

Možnost záměny[editovat | editovat zdroj]

Jak již uvedeno, nejčastěji je tento rod zaměňován s heřmánkem, od něhož se odlišuje tvarem nažek, květního lůžka, jazykovitých květů i listů. Heřmánkovec má vždy na vrcholu nažky blanitý lem a na jedné její straně tři podélné žebra a na druhé dva pryskyřičné kanálky, má nižší a vejčité květní lůžko které není duté ale je vyplněno dření, pokud má jazykovité květy tak jsou i po odkvětu odstálé a nevisí dolů a tenké úkrojky listů mají na spodní straně žlábek.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy obsahují menší množství vonných a léčivých látek jako heřmánek, jiné jsou hodnoceny jako výrazně nepříjemný plevel.[1][2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JIRSÁKOVÁ, Hana. Role triploidních hybridů v cytotypově smíšených populacích heřmánkovce nevonného. Praha, 2013 [cit. 25.02.2015]. Bakalářská práce. Univerzita Karlova v Praze. Vedoucí práce Martin Hanzl. Dostupné online.
  2. BROUILLET, Luc. Flora of North America: Tripleurospermum [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2015-02-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. SHI, Zhu; HUMPHRIES, Christopher J.; GILBERT, Michael G. Flora of China: Tripleurospermum [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2015-02-25]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]