Hans-Jürgen von Arnim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hans-Jürgen von Arnim
Jurgen von Arnim.jpg
Narození4. dubna 1889
Dzierżoniów
Úmrtí1. září 1962 (ve věku 73 let)
Bad Wildungen
Povolánívoják
OceněníRytířský kříž Železného kříže
Clasp to the Iron Cross
Kříž cti
Služební vyznamenání Wehrmachtu
Hanzovní kříž
… více na Wikidatech
RodArnimové
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hans-Jürgen Bernhard Theodor von Arnim (4. dubna 18891. září 1962) byl německý generálplukovník (něm. Generaloberst), který sloužil během II. světové války. Byl také držitelem Rytířského kříže Železného kříže (Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes).

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

Von Arnim vstoupil do německé armády již v roce 1907 a zúčastnil se již První světové války. Po válce zůstal v Reichswehru a následně ve Wehrmachtu. Se svou 52. pěchotní divizí prošel invazí do Polska v roce 1939 a následující rok také do Francie. V říjnu 1940 byl von Arnim pověřen velením 17. tankové divize.

Von Arnim se zúčastnil rovněž Operace Barbarossa v Sovětském svazu a od října 1941 převzal velení XXXIX. tankového sboru, kterému velel až do listopadu následujícího roku, kdy byl přidělen k 5. tankové armádě pod velením Erwina Rommela v Severní Africe. Poté nahradil Rommela ve velení Tankové armády Afrika a 4. prosince 1942 byl povýšen do hodnosti generálplukovníka. Britským jednotkám se vzdal 12. května 1943. Spolu s dalšími 24 německými veliteli byl von Arnim držen v zajateckém táboře Fort Clinton v americkém státě Mississippi, odkud byl propuštěn 1. července 1947. Poté se vrátil do SRN, kde 1. září 1962 zemřel.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hans-Jürgen von Arnim na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]