Hanzovní kříž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hanzovní kříž
Brémský, hamburský a lübecký hanzovní kříž.
Brémský, hamburský a lübecký hanzovní kříž.
Základní info
Aktivita: 1915

Hanzovní kříž bylo prvoválečné vojenské záslužné vyznamenání, založené roku 1915 třemi hanzovními městy Hamburkem, Brémami a Lübeckem. Byla udělována členům 75. brémského, 162 lübeckého, 76. hamburského pěšího pluku a obyvatelům těchto tří měst, sloužících u jiných útvarů. Byly udělovány samostatně, takže zde byla možnost, že jeden člověk obdrží všechny tři kříže (Manfred von Richthofen a Vilém II.).

Vzhled vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odznakem je postříbřený měděný, červeně smaltovaný tlapatý kříž. Ve středovém medailonu se pak nachází městský znak jednoho ze tří zakladatelských měst (podle toho, které město vyznamenání udělilo, buď stříbrný klíč v červeném poli (Brémy), stříbrná brána v červeném poli (Hamburg) nebo černý orel s stříbrno-červeným polceným středovým štítkem ve zlatém poli (Lübeck)). Na zadní straně se pak nachází nápis Für Verdienst im Kriege 1914 (Za zásluhy ve válce 1914).

Stuha je u hamburského hanzovního kříže bílá s dvěma červenými pruhy, u brémského bílá s čtyřmi červenými pruhy a u lübeckého polcená bílo-červená.

Hanzovní kříž - stužky
Hanseatic Cross from Bremen ribbon bar.png
Stužka Brémského hanzovního kříže
Hanseatic Cross from Hamburg ribbon bar.png
Stužka Hamburského hanzovního kříže
Hanseatic Cross from Lübeck ribbon bar.png
Stužka Lübeckého hanzovního kříže

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hanseatenkreuz na německé Wikipedii.