Hanzovní kříž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Brémský, hamburský a lübecký hanzovní kříž.

Hanzovní kříž bylo prvoválečné vojenské záslužné vyznamenání, založené roku 1915 třemi hanzovními městy Hamburkem, Brémami a Lübeckem. Byla udělována členům 75. brémského, 162 lübeckého, 76. hamburského pěšího pluku a obyvatelům těchto tří měst, sloužících u jiných útvarů. Byly udělovány samostatně, takže zde byla možnost, že jeden člověk obdrží všechny tři kříže (Manfred von Richthofen a Vilém II.).

Vzhled vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odznakem je postříbřený měděný, červeně smaltovaný tlapatý kříž. Ve středovém medailonu se pak nachází městský znak jednoho ze tří zakladatelských měst (podle toho, které město vyznamenání udělilo, buď stříbrný klíč v červeném poli (Brémy), stříbrná brána v červeném poli (Hamburg) nebo černý orel s stříbrno-červeným polceným středovým štítkem ve zlatém poli (Lübeck)). Na zadní straně se pak nachází nápis Für Verdienst im Kriege 1914 (Za zásluhy ve válce 1914).

Stuha je u hamburského hanzovního kříže bílá s dvěma červenými pruhy, u brémského bílá s čtyřmi červenými pruhy a u lübeckého polcená bílo-červená.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hanseatenkreuz na německé Wikipedii.