Hakka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hakka (客家話, 客家话, Hak-kâ-fa, Hak-kâ-va)
Čínské jazyky na mapě Číny, hakka oranžově
Čínské jazyky na mapě Číny, hakka oranžově
RozšířeníČína, Thajsko, Malajsie, Tchaj-wan, Singapur, Filipíny, Indonésie, Mauricius, Surinam, Jihoafrická republika, Indie a další (komunity hakkských migrantů).
Počet mluvčích34 milionů
Klasifikace
Písmovarianty latinky, Čínské znaky
Postavení
RegulátorKuangtungské provinční ministerstvo školství vytvořilo v roce 1960 oficiální romanizaci jazyka hakka
Úřední jazyknení (Čína sponzoruje vysílání jedné televizní stanice v jazyce hakka; jeden ze zákonných jazyků pro veřejnou dopravu v Číně)
Kódy
ISO 639-1zh
ISO 639-2chi (B)
zho (T)
ISO 639-3hak
EthnologueHAK
Wikipedie
hak.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hakka (či hakkština, v hakkštině Hak-kâ-fa nebo Hak-kâ-va, čínsky v českém přepisu Kche-ťia-chua, pchin-jinem Kèjiāhuà, znaky zjednodušené 客家话, tradiční 客家話) je jeden z hlavních dialektů čínštiny, kterým mluví převážně Hakkové především v jižní Číně, dále ve východní a jihovýchodní Asii a v ostatních diasporách na celém světě.

Vzhledem k výskytu dialektu v rozptýlených izolovaných oblastech, kde je komunikace s okolními oblastmi omezena, se vyvinulo mnoho variant a nářečí hakky, kterými se mluví v provinciích Kuang-tung, Fu-ťien, Ťiang-si, Kuang-si, Sečuán, Chu-nan, Kuej-čou a Chaj-nan, v Singapuru a na Tchaj-wanu. Dialekt hakka není vzájemně srozumitelný se severočínskými dialekty a jinými čínskými dialekty a i hakk existuje mnoho a mluvčí dvou různých hakk si také nemusí rozumět. Nejblíže je hakce dialekt/skupina dialektů kan.

Existuje výslovnostní rozdíl mezi tchajwanským a kuangtungským dialektem jazyka hakka. Za ukázkový příklad jazyka byl obvykle považován dialekt severovýchodního Kuang-tungu, který tvoří víceméně jeho standard.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Číslovky[editovat | editovat zdroj]

Znaky Hakka Česky
jit jeden
ngi dva
sam tři
si čtyři
ng pět
liuk šest
cit sedm
bat osm
giu devět
ship deset

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hakka Chinese na anglické Wikipedii.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Mataro J. Hashimoto: Dialekt hakka. Lingvistická studie jeho fonologie, syntaxe a slovní zásoby. University Press, Cambridge 1973, anglicky. ISBN 0-521-20037-7

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]