Hakka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hakka (客家話, 客家话, Hak-kâ-fa, Hak-kâ-va)
Čínské jazyky.png
Čínské jazyky na mapě Číny, hakka oranžově
Rozšíření Čína, Thajsko, Malajsie, Tchaj-wan, Singapur, Filipíny, Indonésie, Mauricius, Surinam, Jihoafrická republika, Indie a další (komunity hakkských migrantů).
Počet mluvčích 34 milionů
Klasifikace
Písmo varianty latinky, Čínské znaky
Postavení
Regulátor Kuangtungské provinční ministerstvo školství vytvořilo v roce 1960 oficiální romanizaci jazyka hakka
Úřední jazyk není (Čína sponzoruje vysílání jedné televizní stanice v jazyce hakka; jeden ze zákonných jazyků pro veřejnou dopravu v Číně)
Kódy
ISO 639-1 zh
ISO 639-2 chi (B)
zho (T)
ISO 639-3 hak
Ethnologue HAK
Wikipedie
hak.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ukázka čínského písma Tento článek obsahuje čínský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto čínských znaků zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.

Hakka (či hakkština, v hakkštině Hak-kâ-fa nebo Hak-kâ-va, čínsky v českém přepisu Kche-ťia-chua, pchin-jinem Kèjiāhuà, znaky zjednodušené 客家话, tradiční 客家話) je jeden z hlavních dialektů čínštiny, kterým mluví převážně Hakkové především v jižní Číně, dále ve východní a jihovýchodní Asii a v ostatních diasporách na celém světě.

Vzhledem k výskytu dialektu v rozptýlených izolovaných oblastech, kde je komunikace s okolními oblastmi omezena, se vyvinulo mnoho variant a nářečí hakky, kterými se mluví v provinciích Kuang-tung, Fu-ťien, Ťiang-si, Kuang-si, Sečuán, Chu-nan, Kuej-čou a Chaj-nan, v Singapuru a na Tchaj-wanu. Dialekt hakka není vzájemně srozumitelný se severočínskými dialekty a jinými čínskými dialekty a i hakk existuje mnoho a mluvčí dvou různých hakk si také nemusí rozumět. Nejblíže je hakce dialekt/skupina dialektů kan.

Existuje výslovnostní rozdíl mezi tchajwanským a kuangtungským dialektem jazyka hakka. Za ukázkový příklad jazyka byl obvykle považován dialekt severovýchodního Kuang-tungu, který tvoří víceméně jeho standard.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hakka Chinese na anglické Wikipedii.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Mataro J. Hashimoto: Dialekt hakka. Lingvistická studie jeho fonologie, syntaxe a slovní zásoby. University Press, Cambridge 1973, anglicky. ISBN 0-521-20037-7

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]