Gryspekové z Gryspachu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Florián Gryspek, zakladatel rodu

Gryspekové z Gryspachu (též Griespekové z Griespeku) byl český šlechtický rod původem z Bavorska, snad z Griespachu nedaleko Pasova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Před příchodem do Čech nebyl rod příliš zámožný. Jiří z Gryspachu působil jako rada císaře Maxmiliána I.. Zplodil šest synů, jeden z nich, Florián, odešel za štěstím do Čech a založil zde českou odnož svého rodu.

Jeho synové Vratislav a Ferdinand, jenž měl 14 synů a deset dcer, si roku 1615 rozdělili otcův majetek. Přes početné potomstvo, které se počeštilo a bylo vychováno v evangelické víře, rod brzy vymřel. Sídlili v Nelahozevsi. Patřila jim panství Kaceřov, Nelahozeves a Rožmitál pod Třemšínem. Na svých panstvích masivně uplatňovali renesanční architekturu. Zámky Nelahozeves a Kaceřov proto patří k nejzajímavějším a nejcennějším renesančním stavbám v Čechách.

Někteří příslušníci rodu se podíleli na stavovském povstání, po jeho potlačení jim byl majetek zkonfiskován. Další členové rodu emigrovali. Jako poslední se uvádí Jáchym z Gryspachu, jímž roku 1678 rod vymírá.

Erb[editovat | editovat zdroj]

Znak Gryspeků tvoří čtvrcený štít, jenž měl kromě původních krokví na zlatomodrém podkladu ještě červenou orlici. V prostředním štítku stála věž, jež symbolizovala věznění nejznámějšího člena rodu, Floriána, kterého držel v Bílé věži Pražského hradu Ferdinand I.

Příbuzenstvo[editovat | editovat zdroj]

Česká linie se spojila s Malovci, Kolovraty, Vrabskými, pány z Bubna, Lažanskými z Bukové a dalšími českými rody.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Gryspekové a předbělohorská šlechta, Kralovice a poddanská města : sborník příspěvků ze semináře konaného v Mariánské Týnici ve dnech 21.-23. května 1997 / Výkonný red. Jiří Fák. - Plzeň: Muzeum a galerie severního Plzeňska, 1997 . - 114 s.
  • HALADA, Jan. Lexikon české šlechty : Erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti. 1. Praha: Akropolis, 1992. ISBN 80-901020-3-4. Kapitola Griespekové z Griespeku, s. 50-51. 

Související články[editovat | editovat zdroj]