Gordon Cooper

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Leroy Gordon Cooper
Cooper v roce 1962
Cooper v roce 1962
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození6. března 1927
Místo narozeníUSA Shawnee, Oklahoma, USA
Datum úmrtí4. října 2004 (77 let)
Místo úmrtíUSA Ventura, Kalifornie, USA
Čas ve vesmíru9d 9h 15m
Kosmonaut od4. února 1959
MiseMercury-Atlas 9, Gemini 5
Znaky misí
Kosmonaut do31. července 1970
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leroy Gordon „Gordo“ Cooper, Jr. (6. března 1927 Shawnee, Oklahoma[1], USA4. října 2004 Ventura, Kalifornie, USA) byl americký vojenský letec a astronaut z prvních letů do vesmíru, kam letěl dvakrát.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Základní školu vychodil v rodném městě. Otec byl plukovníkem vojenského letectva a pod jeho vlivem Leroy už v 16 letech získal oprávnění pilotovat letadla. V roce 1945 byl ve věku 18 let povolán k vojenskému námořnictvu. Byl určitou dobu příslušníkem čestné gardy prezidenta USA ve Washingtonu. Zanedlouho z námořnictva v hodnosti poručíka odešel na univerzitu na Havaji, kde vydržel tři roky (1946-1949). Požádal o přijetí k vojenskému letectvu a konečně si splnil sen, mohl létat. Po zaškolení byl nasazen čtyři roky jako pilot reaktivního letounu v posádce u Mnichova, tehdejší NSR. V Německu se oženil a měl tu dvě dcery. Pak byl odvelen zpět do USA, na leteckou akademii v Ohiu. Školu opustil s diplomem inženýra aerodynamiky. Místo role zkušebního pilota se stal zanedlouho posledním členem první skupiny astronautů pro program Mercury.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Conrad (vlevo) a Cooper na letadlové lodi Lake Champlain po ukončení letu Gemini 5

V kosmické lodi Faith 7 odstartoval sám z mysu Canaveral na poslední let programu Mercury. Let (dle COSPAR 1963-015A) s řadou závad trval 34 hodin, během něj absolvoval 22 obletů Země a přistál s padákem na hladině Tichého oceánu 128 km od ostrova Midway.[2].

Podruhé letěl v lodi Gemini 5 společně s astronautem Charlesem Conradem v létě roku 1965. Start byl ze stejné základny na Floridě, přistáli v Atlantiku poblíž Bermud. Let trval 190 hodin. Během letu zkoušeli techniku přiblížení se k jinému tělesu, konkrétně raketě Agena. Část týdenního programu byla určena ministerstvem obrany.

Po skončení letů[editovat | editovat zdroj]

Byl jmenován velitelem záložní posádky pro Gemini 12 a také Apollo 10. Plukovník Cooper v roce 1970 opustil jak NASA, tak vojenské námořnictvo a založil na Floridě společnost Gordon Cooper Associated. V roce 1978 se stal viceprezidentem výzkumu a vývoje společnosti WED Enterprise v Glendale v Kalifornii. Zaměstnání za svůj život změnil více než 20x. Rozvedl se, měl celkem čtyři děti. Zemřel ve věku 77 let po selhání srdce ve svém domě v Kalifornii.

Odrazy v kultuře[editovat | editovat zdroj]

V americkém filmu Správná posádka z roku 1983, který pojednával o historii amerických kosmických letů, si jeho postavu zahrál Dennis Quaid.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti USA, s. 357. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Leroy Gordon Cooper, s. 300. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]