Alan Shepard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alan Bartlett Shepard, Jr.
Alan Shepard
Alan Shepard
Astronaut NASA
Státní příslušnost USA USA
Datum narození 18. listopadu 1923
Místo narození Derry
Datum úmrtí 21. července 1998 (ve věku 74 let)
Místo úmrtí Pebble Beach
Předchozí
zaměstnání
testovací pilot
Hodnost Kontradmirál US NAVY
Čas ve vesmíru 216 hodin 57 minut
Kosmonaut od 1959
Mise MR-3, Apollo 14
Znaky misí Freedom 7 Apollo 14
Kosmonaut do 1. srpna 1974
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alan Bartlett Shepard, Jr. (18. listopadu 1923 Derry, New Hampshire21. července 1998 Pebble Beach, Kalifornie)[1] byl letec, podnikatel a první americký astronaut ve vesmíru a pátý člověk, který stanul na Měsíci.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Byl námořním důstojníkem s praxí na torpédoborci ve 2. světové válce. Pak se stal stíhacím pilotem na letadlové lodi. Nalétal 4000 letových hodin. V dubnu 1959 se dostal do první sedmičky amerických astronautů. Měl obrovskou autoritu, byl tvrdý. Ještě před svým letem byl ženatý, jeho žena Louisa mu porodila dvě děti.

Skok do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Mercury-Redstone 3.

Za prvního amerického astronauta bývá někdy považován John Glenn, protože let Alana Sheparda 5. května 1961 (23 dní po letu Jurije Gagarina) probíhal po balistické křivce, zatímco John Glenn se 20. února 1962 dostal na oběžnou dráhu a uskutečnil tři oblety Země. Shepardův let v kabině Freedom 7 trval 16 minut.

Po svém skoku do vesmíru byl určen jako velitel Mercury-Atlas 10, let byl však zrušen. Pak onemocněl, na jedno ucho téměř ohluchl a nesměl ani cvičně létat. V NASA působil jen jako operátor letů a věnoval se byznysu v bankovním světě a stal se z něj milionář. Podstoupil operaci ucha, vrátil se do výcviku a byl jmenován do letu Apollo 14.

Alan Shepard v roce 1970

Cesta na Měsíc[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Apollo 14.

V kosmické lodi Apollo 14 odstartovali z mysu Canaveral astronauti Alan Shepard, Stuart Roosa a Edgar Mitchell na svůj 10denní let směrem k Měsíci. Zatímco Roosa zůstal na oběžné dráze, Shepard s Mitchellem na Měsíci přistáli, strávili zde 33 hodin včetně dvou procházek a celá trojice v pořádku přistála ve své kabině za pomocí padáků na hladině Tichého oceánu.

Po letech[editovat | editovat zdroj]

Po dalších třech letech 1. srpna 1974 NASA i námořnictvo opustil a vrátil se ke svému výnosnému byznysu. Byl ředitelem firmy Marathon Conctruction Company v Houstonu a od roku 1978 ředitel firmy Windeard Company, Dear Park, Texas.[2] V roce 1977 byl zapsán do National Aviation Hall of Fame (Národní letecká síň slávy). Zemřel ve věku 74 let na leukémii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti USA, s. 360. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Alan Bartlet Shepard, s. 367. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]