Wally Schirra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Walter Marty Schirra, Jr.
Schirra cropped.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy
Datum narození12. března 1923
Místo narozeníUSA Hackensack, New Jersey, USA
Datum úmrtí3. května 2007
Místo úmrtíUSA La Jolla, Kalifornie, USA
Předchozí
zaměstnání
zkušební pilot
Hodnostkapitán USN
Čas ve vesmíru12d 7h 12m
Kosmonaut od1959
MiseMercury 8, Gemini 6A, Apollo 7
Znaky misíSigma 7 insginia.png Gemini 6A patch.png AP7lucky7.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Walter Marty Schirra, Jr. (12. března 1923 Hackensack, New Jersey, USA[1]3. května 2007 La Jolla, Kalifornie, USA) byl americký zkušební pilot a astronaut, jeden z původní sedmičky astronautů vybraných v rámci prvního amerického pilotovaného kosmického programu Mercury. Byl jediným Američanem, který absolvoval lety v kosmických lodích programů Mercury, Gemini a Apollo. Během tří letů strávil 295 hodin a 15 minut na oběžné dráze Země.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Schirrova rodina pocházela ze Švýcarska. Walter měl hodně příbuzných a sestru Zuzanu. Rád lyžoval a závodil v autech. Po základní škole absolvoval střední a pak začal studovat strojní fakultu na New Jersey Institute of Technology v Newarku a v roce 1941 námořní akademii United States Naval Academy v Annapolisu. Ukončil ji roku 1945. Jako aktivní pilot narukoval k 7.americké námořní flotile v Tichomoří a bojoval i v korejské válce. Zúčastnil se více než stovky bojových letů. Po této válce se vrátil do USA, sloužil jako pilot základny v Kalifornii. Od roku 1954 byl zkušebním letcem a pak se rozhodl stát se kosmonautem. Byl ženatý a měl dvě děti.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

S kosmickou lodí Sigma 7 při misi odstartoval s kosmodromu na mysu Canaveral k devítihodinovému letu v říjnu 1962. Jednalo se o sedmý let člověka do vesmíru v rámci programu Mercury s nosnou raketou Atlas. Přistál na hladině Tichého oceánu.

O tři roky později letěl ze stejného kosmodromu v kosmické lodi Gemini 6A. Kolegou mu byl Thomas Stafford. Jednalo se o skupinový let, protože společně s nimi byla na orbitě loď Gemini 7. Po jednom dni a 16 obletech Země přistáli v Tichém oceánu.

O další tři roky vzlétl potřetí do kosmu a bylo to naposled. V rámci programu Apollo řídil loď Apollo 7 na oběžné dráze Země. Spolu s ním letěli Donn Eisele a Walter Cunningham. Během letu vykonali celou řadu zkoušek jako nutnou podmínku pokračování programu lety k Měsíci. Po 11 letových dnech přistáli v Atlantském oceánu.[2]

Po letech[editovat | editovat zdroj]

Z NASA i námořnictva brzy odešel a přijal místo předsedy společnosti Regeney Investors v Denveru, podepsal několik smluv na vystupování v televizi a také se stal komentátorem řady dalších letů pro společnost Colombia. V roce 1986 byl v Ohiu zapsán do National Aviation Hall of Fame (Národní letecká síň slávy). Zemřel na srdeční infarkt 3. května 2007 ve věku 84 let v nemocnici Scripps Green v kalifornském městě La Jolla.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti USA, s. 360. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Walter Marty Schirra, s. 373. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]