Walter Cunningham

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ronnie Walter Cunningham
Walter Cunningham.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození16. března 1932 (90 let)
Místo narozeníCreston, Iowa, USA
Předchozí
zaměstnání
Bojový pilot
HodnostPlukovník USMC
Čas ve vesmíru10d 20h 08m
Kosmonaut od1963
MiseApollo 7
Znaky misíAP7lucky7.png
Kosmonaut do1971
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ronnie Walter Cunningham (* 16. března 1932 Creston, Iowa, USA)[1] je vědec, obchodník a bývalý americký astronaut z letu Apolla 7.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval fyziku v Los Angeles na univerzitě Venice High School, kde jedna z budov nese nyní jeho jméno. V roce 1951 narukoval k námořnictvu, absolvoval základní letecký výcvik, ale armáda ho nenadchla. Odešel do civilu k firmě Rand Corporation, kde se dostal k raketové technice. Zabýval se ochranou proti balistickým střelám vypouštěných z ponorek a souběžně s tím pokračoval v přípravě na obhajobě doktorské práce na své universitě. V rámci spolupráce univerzity s NASA vyvíjel tříosý magnetometr pro sluneční orbitální observatoř OSO 1. A v roce 1963, rok po podání přihlášky, byl do NASA mezi budoucí astronauty přijat. Mimo praktického a teoretického výcviku k letu se podílel na řešení konstrukčních problémů lodí Gemini a Apollo. Je ženatý a má dvě děti, používal přezdívku Walt.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

V kosmické lodi Apollo 7 odstartovala trojice astronautů Walter M. Schirra, Donn Eisele a Cunningham z mysu Canaveral v říjnu 1968. Šlo o jedenáctidenní let z programu Apollo na nízké oběžné dráze kolem Země, při němž se připravovala pozdější expedice na Měsíc a Cunningham zde zastával místo velitele lunárního modulu. Modul ovšem na Apollu zatím nebyl, jednalo se o cvičný let. Kabina s astronauty přistála na padácích poblíž Bermud v Atlantiku.[2].

Po skončení letů[editovat | editovat zdroj]

U NASA byl od roku 1963 a odešel 1. srpna 1971 do soukromé sféry, pracoval v řídících funkcích u několika společností v Houstonu. Roku 1974 absolvoval manažerský kurz při Harvard Business School a pracoval jako obchodník a investor. Roku 1977 vydal knihu The All-American Boys o jeho letech v NASA. Později vystupoval často v rozhlasu i jako veřejný mluvčí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti USA, s. 358. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Ronnie Walter Cunningham, s. 305. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]