RAND Corporation

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
RAND Corporation
Logo
Randcorporationsantamonica.JPG
Právní forma nezisková organizace
Datum založení Santa Monica, Kalifornie, USA
(14. května 1948)[1]
Zakladatelé Henry H. Arnold
Donald Wills Douglas, Sr.
Sídlo USA Santa Monica, Kalifornie, USA
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Michael Rich (CEO)
Rozsah působení celosvětově
Služby odborný výzkum v oblasti hospodaření, bezpečnosti, zdravotnictví, školství a dalších
Zaměstnanci 2 000 (2014)
Dceřiné společnosti RAND Corporation
Oficiální web www.rand.org
Identifikátory
ISIN US38259P5089
LEI 5493006703UGSPVKL091
Některá data mohou pocházet z datové položky.

RAND Corporation je prestižní americká výzkumná instituce, jejímž posláním je „hledat řešení důležitých společenských problémů, které napomohou společnostem po celém světě být bezpečnější, zdravější a více prosperující“. RAND Corporation je nezisková a ideologicky neutrální instituce, která zakládá svou prestiž na objektivním a rigorózním výzkumu.[2] Sídlí ve městě Santa Monica v Kalifornii v USA a další pobočky má ve Washingtonu D.C. (USA), Bruselu (Belgie), Cambridge (Spojené království), Pittsburghu (USA), Bostonu (USA) a Canbeře (Austrálie). Zaměstnává přibližně 2,000 výzkumníků, kteří mají nejčastěji vzdělání na doktorské (PhD.) úrovni.

Historie[editovat | editovat zdroj]

RAND vznikl v roce 1946 jako výzkumná pobočka amerického letectva a Douglas Aircraft Company. Název RAND vznikl jako akronym pro „vědu a výzkum“ (Research and Development).

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Ve svém výzkumu se RAND specializuje oblasti národní a mezinárodní bezpečnosti, zdravotnictví, školství, zaměstnanosti, vědy a výzkumu a zahraniční politiky. V letech 2014–2015 se mj. podílel na vypracování analytického nástroje v boji s epidemií eboly a dalšími zdravotními krizemi,[3] v roce 2015 citoval výsledky výzkumu RAND Corporation Nejvyšší soud Spojených států amerických v případu King v. Burwell týkajícím se ústavnosti zdravotního pojištění pod hlavičkou Affordable Care Act.[4]

RAND v současnosti pracuje pro ministerstva a agentury americké administrativy, zahraniční vlády, mezinárodní instituce a nadace. S výjimkou výzkumu, který se týká citlivých údajů, jsou veškeré publikace k dispozici na webu či v tištěné formě. Od svého založení uveřejnil více než 20 tisíc dokumentů, z nichž většina je k dispozici v elektronické formě na webu.

V roce 2014 RAND hospodařil s 270 milióny dolarů. Celý rozpočet je investován do výzkumu.

PhD program[editovat | editovat zdroj]

RAND je domovem nejstaršího doktorského programu v oblasti aplikované ekonomie a hospodářské analýzy ve Spojených státech a největšího takového programu na světě. Při Pardee RAND Graduate School působí přibližně sto doktorských studentů z celého světa.

Třetina absolventů nachází uplatnění ve veřejné správě (Evropská komise, OSN, CIA, Americké ministerstvo zahraničí, americké letectvo a další), pětina v akademickém prostředí (Stanford, Tillburg, UCLA a další), pětina v soukromém sektoru (Amgen, BCG, McKinsey, Google a další) a ostatní ve výzkumných a neziskových institucích (OECD, Skupina světové banky a další).[5]

V roce 2014 program přijal prvního českého studenta v historii.

Prestiž[editovat | editovat zdroj]

RAND patří mezi nejuznávanější instituce svého druhu – podle Pensylvánské univerzity patří mezi 10 nejlepší think-tanků a 3 nejprestižnější výzkumné instituce v oblasti národní bezpečnosti na světě.[6]

Ve své historii byl RAND spojen s více než třiceti nositeli Nobelovy ceny a dalšími významnými osobnostmi, mj. s matematikem Johnem von Neumannem, ekonomem Kenneth Arrow, diplomatem Henrym Kissingerem, ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou (která zde působila jako stážistka), ministrem obrany Jamesem Schlesingerem, výzkumníkem a spisovatelem Francisem Fukuyamou, a mnoha dalšími. V padesátých letech byl RAND působištěm matematika Johna Nashe, který zde vyvinul slavnou teorii her.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RAND history na oficiálních stránkách RAND
  2. RAND CORPORATION. About the RAND Corporation [online]. Santa Monica, CA: RAND, 2015. Dostupné online. 
  3. MARGARET CHAMBERLIN, SHIRA EFRON, MELINDA MOORE. A Simple Approach to Assessing Potential Health Emergency Interventions [online]. Santa Monica, CA: RAND Corporation, 2015. Dostupné online. 
  4. U.S. SUPREME COURT. King v. Burwell [online]. Washington D.C.: United States Supreme Court, 2015. Dostupné online. 
  5. RAND CORPORATION. Alumni Careers [online]. Santa Monica, CA: Pardee RAND. [www.prgs.edu/career-services/alumni-careers.html Dostupné online]. 
  6. MCGANN, James. 2014 Global Go To Think Tank Index Report [online]. Philadelphia, PA: University of Pennsylvania, 2014. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]