Přeskočit na obsah

RAND Corporation

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
RAND Corporation
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formanezisková organizace
Datum založeníSanta Monica, Kalifornie, USA
(14. května 1948)[1]
PředchůdciDouglas Aircraft
Letectvo Spojených států amerických
ZakladateléHenry Arnold
Donald Wills Douglas, Sr.
Curtis LeMay
SídloUSA Santa Monica, Kalifornie, USA
Adresa sídlaSanta Monica, Spojené státy americké
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéMichael Rich (CEO)
Charakteristika firmy
Rozsah působenícelosvětově
Službyodborný výzkum v oblasti hospodaření, bezpečnosti, zdravotnictví, školství a dalších
Obrat346 mil. $ (2021)[2]
349 mil. $ (2020)[3]
Zaměstnanci2 000 (2014)
Dceřiné společnostiRAND Corporation
Identifikátory
Oficiální webwww.rand.org
ISINUS38259P5089
LEI5493006703UGSPVKL091
Některá data mohou pocházet z datové položky.

RAND Corporation je americká výzkumná instituce, jejímž posláním je „hledat řešení důležitých společenských problémů, které napomohou společnostem po celém světě být bezpečnější, zdravější a více prosperující“. RAND Corporation je nezisková a ideologicky neutrální instituce, která zakládá svou prestiž na objektivním a rigorózním výzkumu.[4] Sídlí ve městě Santa Monica v Kalifornii v USA a další pobočky má ve Washingtonu D.C. (USA), Bruselu (Belgie), Cambridge (Spojené království), Pittsburghu (USA), Bostonu (USA) a Canbeře (Austrálie). Zaměstnává přibližně 2,000 výzkumníků, kteří mají nejčastěji vzdělání na doktorské (PhD.) úrovni.

Historie[editovat | editovat zdroj]

RAND vznikl v roce 1946 jako výzkumná pobočka amerického letectva a Douglas Aircraft Company. Název RAND vznikl jako akronym pro „vědu a výzkum“ (Research and Development).

V prosinci 2023 byla RAND Corporation označena jako „nežádoucí organizace“ v Rusku[5].

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Ve svém výzkumu se RAND specializuje oblasti národní a mezinárodní bezpečnosti, zdravotnictví, školství, zaměstnanosti, vědy a výzkumu a zahraniční politiky. V letech 2014–2015 se mj. podílel na vypracování analytického nástroje v boji s epidemií eboly a dalšími zdravotními krizemi,[6] v roce 2015 citoval výsledky výzkumu RAND Corporation Nejvyšší soud Spojených států amerických v případu King v. Burwell týkajícím se ústavnosti zdravotního pojištění pod hlavičkou Affordable Care Act.[7]

RAND v současnosti pracuje pro ministerstva a agentury americké administrativy, zahraniční vlády, mezinárodní instituce a nadace. S výjimkou výzkumu, který se týká citlivých údajů, jsou veškeré publikace k dispozici na webu či v tištěné formě. Od svého založení uveřejnil více než 20 tisíc dokumentů, z nichž většina je k dispozici v elektronické formě na webu.

V roce 2014 RAND hospodařil s 270 milióny dolarů. Celý rozpočet je investován do výzkumu.

PhD program[editovat | editovat zdroj]

RAND je domovem nejstaršího doktorského programu v oblasti aplikované ekonomie a hospodářské analýzy ve Spojených státech a největšího takového programu na světě. Při Pardee RAND Graduate School působí přibližně sto doktorských studentů z celého světa.

Třetina absolventů nachází uplatnění ve veřejné správě (Evropská komise, OSN, CIA, Americké ministerstvo zahraničí, americké letectvo a další), pětina v akademickém prostředí (Stanford, Tillburg, UCLA a další), pětina v soukromém sektoru (Amgen, BCG, McKinsey, Google a další) a ostatní ve výzkumných a neziskových institucích (OECD, Skupina světové banky a další).[8]

V roce 2014 program přijal prvního českého studenta v historii.

Prestiž[editovat | editovat zdroj]

RAND Corporation patří mezi nejuznávanější instituce svého druhu – podle Pensylvánské univerzity patří mezi 10 nejlepších think-tanků a 3 nejprestižnější výzkumné ústavy v oblasti národní bezpečnosti na světě.[9]

Ve své historii byla RAND Corporation spojena s více než třiceti nositeli Nobelovy ceny a dalšími významnými osobnostmi, mj. s matematikem Johnem von Neumannem, ekonomem Kennethem Arrowem, diplomatem a ministrem zahraničí USA Henrym Kissingerem, ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou (která zde působila jako stážistka), ministrem obrany Jamesem Schlesingerem, výzkumníkem a spisovatelem Francisem Fukuyamou a mnoha dalšími. V padesátých letech byl RAND působištěm matematika Johna Forbese Nashe, který na institutu vyvinul teorii her.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RAND history na oficiálních stránkách RAND
  2. výroční zpráva. Dostupné online.
  3. výroční zpráva. Dostupné online.
  4. RAND CORPORATION. About the RAND Corporation [online]. Santa Monica, CA: RAND, 2015. Dostupné online. 
  5. Russia Outlaws U.S.-Based RAND Corporation as 'Undesirable' [online]. 2023-12-07. Dostupné online. (anglicky) 
  6. MARGARET CHAMBERLIN, SHIRA EFRON, MELINDA MOORE. A Simple Approach to Assessing Potential Health Emergency Interventions [online]. Santa Monica, CA: RAND Corporation, 2015. Dostupné online. 
  7. U.S. SUPREME COURT. King v. Burwell [online]. Washington D.C.: United States Supreme Court, 2015 [cit. 2015-07-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-07-03. 
  8. RAND CORPORATION. Alumni Careers [online]. Santa Monica, CA: Pardee RAND. [www.prgs.edu/career-services/alumni-careers.html Dostupné online]. 
  9. MCGANN, James. 2014 Global Go To Think Tank Index Report [online]. Philadelphia, PA: University of Pennsylvania, 2014. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]