Přeskočit na obsah

Francis Fukuyama

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Francis Fukuyama
Rodné jménoFrancis Fukuyama
Narození27. října 1952 (71 let)
Chicago (USA)
VzděláníCornell University
Harvard University
Alma materHarvardova univerzita
Univerzita Kansai
Cornellova univerzita
State College Area High School
PovoláníSpisovatel, filosof, ekonom
TitulB.A.
PhD.
OceněníCena Johana Skytteho (2015)
Medaile za službu demokracii
ChoťLaura Holmgren
DětiJulia, David, John
Rodičeotec: Yoshio Fukuyama
matka: Toshiko Kawata Fukuyama
Webhttp://www.sais-jhu.edu/faculty/fukuyama
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yoshihiro Francis Fukuyama (* 27. října 1952 Chicago) je americký spisovatel, politolog a filosof japonského původu. Proslavil se především dílem Konec dějin a poslední člověk (1992), které je považováno za protiklad díla též amerického spisovatele Samuela P. Huntingtona.

Zastávané postoje

[editovat | editovat zdroj]

Zatímco Huntigton předpovídá neustálý spor základních civilizačních celků (např. západního, pravoslavného, islámského či buddhistického), Fukuyama tvrdí, že pádem tzv. železné opony dějiny v podstatě skončily, neboť sice stále budou „probíhat události a vycházet noviny, které o nich budou psát“, ale demokratický a ekonomicky liberální světořád svou úspěšnou expanzí ukazuje, že je jediným možným a finálním stádiem sociokulturního vývoje lidstva a lidské vlády.

Totalitní státy a diktatury jako např. Kuba, či Bělorusko jsou pouze anachronismem a je otázkou času, kdy i v nich zvítězí západní model fungování společnosti. Fukuyama srovnává své myšlenky s Marxovými tak, že Karl Marx považoval dějiny za spění ke komunismu, Fukuyama za jejich konec považuje právě dosažení liberální společnosti, volného trhu a západního životního stylu.

Ve svém následném díle Trust: Social Virtues and Creation of Prosperity (1995) však dochází k pozměnění původních východisek a uznává, že kulturu nelze beze zbytku oddělit od ekonomie. Fukuyama je také spojován s nástupem neokonzervatismu v USA v době vlády Ronalda Reagana. Během úřadování prezidenta George W. Bushe se od neokonzervatismu distancoval.

Během své kariéry Fukuyama postupně působil na George Mason University a Johns Hopkins University, od roku 2010 pak na Stanford University.

Knihy přeložené do češtiny

[editovat | editovat zdroj]
  • 2002 Konec dějin a poslední člověk
  • 2004 Budování státu podle Fukuyamy
  • 2006 Velký rozvrat : lidská přirozenost a rekonstrukce společenského řádu
  • 2019 Identita: volání po důstojnosti a politika resentimentu[1]
  1. DATABAZEKNIH.CZ. Identita: Volání po důstojnosti a politika resentimentu - Francis Fukuyama | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-10-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]