Big Joe 1

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Big Joe 1
Údaje o letu
Členů posádkybez posádky
Datum startu8. září 1959
KosmodromCape Canaveral Air Force Station
Vzletová rampaLC14
Nosná raketaAtlas
Délka letu13 min
Datum přistání8. září 1959
Spojení se stanicí
Počet oběhůsuborbitální
Navigace
Předchozí
Little Joe 1
Následující
Little Joe 6
Big Joe 1 na odpalovací rampě

Big Joe 1 byl suborbitální testovací let programu Mercury. Cíl testu bylo prověření ablativního tepelného štítu návratového modulu kosmické lodi Mercury. Jednalo se o druhý let v rámci programu a první let rakety Atlas-D v programu Mercury. Start se konal 8. září 1959 na odpalovacím komplexu 14 na Cape Canaveral Air Force Station.

Výsledek testu je sporný, jednalo se o úspěch i neúspěch. Tepelný štít fungoval správně a kapsle byla vyzdvižena z Atlantského oceánu v překvapivě dobrém stavu. Raketa Atlas si však tak dobře nevedla, nejprve se neoddělily pomocné motory a poté se ještě zpozdilo oddělení modulu Mercury. Kvůli hmotnosti neodhozených pomocných motorů došlo palivo hlavního motoru o 14 sekund dříve. Maketa lodi Mercury nebyla vybavena únikovým systémem, který byl teprve testován na raketách Little Joe.

Maketa Mercury dosáhla výšky 153 kilometrů a urazila vzdálenost 2292 km. Po vylovení byla pečlivě prozkoumána, aby se určil dopad tepelného působení při vstupu do atmosféry a působení dalších dynamických sil a tlaků. Požadavky NASA byly plně uspokojeny a další naplánovaný let, Big Joe 2 byl zrušen. Kapsle Mercury z letu Big Joe 1 je vystavena v National Air and Space Museum's Garber Facility, Washington D.C.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Big Joe 1 na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]