Big Joe 1

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Big Joe 1
Znak
Mercury insignia.jpg
Údaje o lodi
Údaje o letu
Členů posádky bez posádky
Datum startu 8. září 1959
Kosmodrom Cape Canaveral Air Force Station
Vzletová rampa LC14
Nosná raketa Atlas
Délka letu 13 min
Datum přistání 8. září 1959
Počet oběhů suborbitální
Navigace
Předchozí Následující
Little Joe 1 Little Joe 6
Big Joe 1 na odpalovací rampě

Big Joe 1 byl suborbitální testovací let programu Mercury. Cíl testu bylo prověření ablativního tepelného štítu návratového modulu kosmické lodi Mercury. Jednalo se o druhý let v rámci programu a první let rakety Atlas-D v programu Mercury. Start se konal 8. září 1959 na odpalovacím komplexu 14 na Cape Canaveral Air Force Station.

Výsledek testu je sporný, jednalo se o úspěch i neúspěch. Tepelný štít fungoval správně a kapsle byla vyzdvižena z Atlantského oceánu v překvapivě dobrém stavu. Raketa Atlas si však tak dobře nevedla, nejprve se neoddělily pomocné motory a poté se ještě zpozdilo oddělení modulu Mercury. Kvůli hmotnosti neodhozených pomocných motorů došlo palivo hlavního motoru o 14 sekund dříve. Maketa lodi Mercury nebyla vybavena únikovým systémem, který byl teprve testován na raketách Little Joe.

Maketa Mercury dosáhla výšky 153 kilometrů a urazila vzdálenost 2292 km. Po vylovení byla pečlivě prozkoumána, aby se určil dopad tepelného působení při vstupu do atmosféry a působení dalších dynamických sil a tlaků. Požadavky NASA byly plně uspokojeny a další naplánovaný let, Big Joe 2 byl zrušen. Kapsle Mercury z letu Big Joe 1 je vystavena v National Air and Space Museum's Garber Facility, Washington D.C.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Big Joe 1 na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]