Mercury-Atlas 7

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mercury-Atlas 7
Znak
Aurora 7 insignia.jpg
Údaje o lodi
Údaje o letu
Členů posádky 1
Datum startu 24. května 1962 12:45:16 UTC
Kosmodrom Cape Canaveral Air Force
Station
, Florida (USA)
Vzletová rampa LC-14
Délka letu 4hod 56min 5s
Datum přistání 24. května 1962 17:41:21 UTC
Počet oběhů 3
Fotografie posádky
Malcolm Scott Carpenter

Malcolm Scott Carpenter

Navigace
Předchozí Následující
Mercury-Atlas 6 Mercury-Atlas 8

Mercury-Atlas 7 (MA-7) s kabinou pojmenovanou Aurora 7 byla pilotovaná kosmická loď USA z programu Mercury agentury NASA, druhý americký pilotovaný let na orbitální dráze Země. Je katalogizována v katalogu COSPAR jako 1962-019A[1], čtvrtá loď ze Země.

Posádka[editovat | editovat zdroj]

V závorkách je uvedený dosavadní počet letů do vesmíru včetně této mise.

Záložní posádka[editovat | editovat zdroj]

Delta 7[editovat | editovat zdroj]

Původně měl let Mercury-Atlas 7 pilotovat astronaut Donald Slayton (v záložní posádce Walter Schirra). V průběhu tréninku na centrifuze však u něj byla zjištěna srdeční arytmie, takže byl odvolán. Pokud by letěl, kabina by se jmenovala Delta 7, protože se jednalo o čtvrtý pilotovaný let a písmeno delta (Δ) je čtvrté v řecké abecedě.

Parametry mise[editovat | editovat zdroj]

Start[editovat | editovat zdroj]

Start letu Mercury-Atlas 7

Kosmická loď Mercury s kabinou a volacím znakem Aurora 7 odstartovala po mnoha odkladech díky nosné raketě Atlas ze startovací rampy LC-14 na vojenské základně Cape Canaveral 24. května 1962. Na její palubě byl 37letý Američan, důstojník Scott Carpenter.

Průběh letu[editovat | editovat zdroj]

Na oběžné dráze pozoroval kosmonaut svítící částice prachu u lodě i západ Slunce a podařilo se mu pořídit fotografie. Kvůli jejich pořizování loď natáčel a spotřeboval příliš velké množství paliva. Neplnil pokyny z řídícího střediska. Brzy se začaly projevovat různé závady, z nichž nepříjemná byla opakované problémy s termoregulací skafandru.

Kabina Aurora 7 s Malcolmem Carpenterem v gumovém člunu po přistání v Atlantiku

Loď absolvovala na oběžné dráze tři oblety za 4 hodiny a 56 minut. Během třetího obletu Země musel Carpenter přejít na ruční řízení a sám takto přistával téměř bez pohonných hmot. Už během přistávacího manévru bylo s kosmonautem a lodí přerušeno spojení. Ještě dlouho po předpokládaném přistání na hladině Atlantiku nikdo o osudu kosmonauta nic nevěděl, až poté byl objeven pátrajícími letadly na hladině v malém záchranném člunu poblíž kabiny daleko od místa předpokládaného přistání (přeletěl o 350 km). Po třech hodinách byl vyzdvižen vrtulníkem na palubu letadlové lodě USS Intrepid.[2] Část fotomateriálů byla mořskou vodou vnikající do kabiny zničena. Kosmonaut kvůli svým chybám do vesmíru vícekrát neletěl. [3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Americké kosmické lety, s. 338. 
  2. Malá encyklopedie kosmonautiky, s .339
  3. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Malcolm Scott Carpenter, s. 274. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]