Dennis Quaid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dennis Quaid
Dennis Quaid v roce 1991
Dennis Quaid v roce 1991
Narození 9. dubna 1954 (62 let)
Houston
Alma mater University of Houston
Povolání filmový herec, herec, pilot, dabér a televizní herec
Manžel(ka) Meg Ryan (19912001)
P. J. Soles
Partner(ka) Shanna Moaklerová
Děti Jack Quaid
Příbuzní bratr Randy Quaid
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Denis Quaid (* 9. dubna 1954, Houston, Texas, USA) je americký herec, scenárista, režisér, producent a hudebník (kytarista, klavírista a skladatel, člen skupiny Sharks), bratr herce Randyho Quaita.

Na golfu v roce 2006.

Dramatické umění studoval na Univerzitě v Houstonu, studium však nedokončil. Společně se svým bratrem Randy Quaitem začal nejprve vystupovat jako bavič a kabaretní komik v rodném Houstonu, nicméně v roce 1972 přesídlil do Los Angeles do centra amerického filmového a televizního průmyslu. Nicméně zpočátku se mu příliš nedařilo a prosazoval se zde dost pomalu, první rolička se dostavila v roce 1975 ve snímku Crazy Mama, jeho první opravdu významnější filmová role přišla až ve sportovním dramatu A co dál? v roce 1979. Kosmonauta Gordona Coopera si zahrál ve snímku Správná posádka pojednávajícím o historii amerických kosmických letů. První hlavní roli obdržel až v roce 1983 v jinak dost neúspěšném snímku Čelisti III.. V roce 1989 si zahrál postavu zpěváka Jerryho Lee Lewise v životopisném snímku Great Balls of Fire!, kde mohl také velmi dobře využit své hudební nadání.

V roce 1996 hrál hlavní roli ve fantasy dramatu Dračí srdce, v roce 1997 také zaujal jeho výkon v kriminálním dramatu Gang policajtů.

Jako režisér debutoval v roce 1998 televizním filmem Vše, co povznáší.

Ústřední písně složil ke třem filmům: Noc, kdy v Georgii zhasla světla, Dost drsný a Policie z New Orleans, ve všech těchto snímcích hrál také významné role.

V roce 2004 vystupoval v katastrofickém sci-fi thilleru Den poté, v témže roce si zahrál hlavní roli marketingového manažera i v komedii V dobré společnosti.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Byl třikrát ženatý, poprvé v letech 1978 až 1983 s herečkou P. J. Soles, podruhé také s herečkou Meg Ryan (1991-2001), se kterou má syna Jacka Henryho Quaida (* 1992), od roku 2004 je ženatý s Kimberly Buffingtonovou, provdanou Kimberly Quaid. Mezi jeho koníčky patří golf.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]