Göschenen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Göschenen
Göschenen
Göschenenské nádraží
Göschenen – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 1111 m n. m.
Stát ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Kanton Uri
Okres (Uri nemá okresy)
Göschenen na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 104,31 km²
Počet obyvatel 459 (2006)
Hustota zalidnění 4,4 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.goeschenen.ch
PSČ 6487
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Göschenen je osada v údolí řeky Reuss (Reusstal), kanton Uri ve Švýcarsku. Osada čítá cca 500 stálých obyvatel. Leží v nadmořské výšce 1111 m n. m.

Gothardské tunely[editovat | editovat zdroj]

Železniční tunel[editovat | editovat zdroj]

Na území osady se nachází severní portál železničního Gotthardského tunelu, který byl vybudován v letech 18721882 na Gotthardské dráze. Nedaleko od osady se nachází unikátní inženýrské. U osady Wassen (928 m n. m.) je vybudována soustava vratných stoupajících tunelů, které trať vyvedou cca o 200 m výše k portálu vrcholového Gotthardského tunelu. V roce 2007 se uskutečnily akce k 125. výročí Gotthardské dráhy.

Gotthard Basis Tunnel[editovat | editovat zdroj]

V současné době je ve výstavbě nový železniční tunel, který je budován „při základně“ (basis), bude 57 km dlouhý NEAT, má být otevřen v r. 2015 a tím dojde ke snížení provozu na původní trati, která bude sloužit pouze regionální osobní dopravě a turistickým vlakům, případně jako záložní trať Basis tunelu.

Silniční tunel[editovat | editovat zdroj]

V oblasti se nachází severní portál silničního Gotthardského tunelu, který byl otevřen v roce 1980.

Schöllenenbahn[editovat | editovat zdroj]

Göschenen je rovněž výchozím bodem dráhy „Schöllenenbahn“ (Matterhorn Gotthard Bahn), ozubnicové dráhy o metrovém rozchodu, která vede do Andermattu a spojuje tak Gotthardskou dráhu se systémem úzkorozchodných železnic východ-západ na jihu Švýcarska (Furka-Oberalp-Bahn) nyní Matterhorn Gotthard Bahn. Železnice stoupá těsným údolím kolem řeky Reuss (řeka) do soutěsky Schöllenen-schlucht se známým mostem Teufels-brücke (Čertův most). Na skalní stěně soutěsky se nachází památník generála Suvorova.

Přehrada[editovat | editovat zdroj]

Zhruba 8 km nad údolím leží přehradní nádrž Göscheneralp-Stausee která slouží jako zásobárna vody pro elektrárnu v Göschenen.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]