Friedrich Hölderlin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Friedrich Hölderlin
Narození 20. března 1770
Lauffen am Neckar
Úmrtí 7. června 1843 (ve věku 73 let)
Tübingen
Povolání básník, knihovník, spisovatel, překladatel a romanopisec
Alma mater Eberhard Karls Universität Tübingen
Významná díla Lied der Freundschaft (báseň)
Vlivy Pietismus
Podpis Podpis
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tzv. 'Hölderlinturm' (Tübingen). Dům, v kterém žil v letech 1807 – 1843.

Johann Christian Friedrich Hölderlin (20. března 1770 Lauffen am Neckar6. června 1843 Tübingen) byl významný německý lyrik. Ve své tvorbě spojil prvky klasicismu a romantismu. Narodil se v témže roce jako Beethoven, v mládí byl ovlivněn pietismem[1]. Zemřel ve věku 73 let, posledních 40 let svého života byl duševně chorý. Jeho nemoc byla pravděpodobně vyvolána skličujícími životními podmínkami v povolání domácího učitele, materiální nouzí a ztrátou blízkých osob.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Hölderlin se narodil 1770 v Lauffenu na Neckaru. Jeho rodiče byli zaměstnáni v klášteře; otec Heinrich Friedrich Hölderlin (1736–1772) umřel dva roky po jeho narození, jeho matka Johanna Christiana se poté znovu provdala roku 1774 za Johanna Ch. Goka (1748–1779), obchodníka s vínem a později starostu Nürtingenu.

Na přání své matky nastupuje do semináře v klášteře v Maulbronnu, aby se stal duchovním. Poté pokračuje na univerzitu do Tübingen, kde se seznamuje s filozofy G. W. F. Hegelem a F. W. J. Schellingem.

Roku 1796 se stává domácím učitelem v rodině frankfurtského bankéře Gontarda. Zde se setkává s jeho ženou Susette, do které se zamiluje a má s ní poměr. Susette Gontardová je předlohou pro literární postavu Diotimy v jeho románu Hyperion. Když se Gontard dozvěděl o Hölderlinově vztahu k své ženě, byl Hölderlin okamžitě propuštěn a musel se odstěhovat. Utekl do blízkého města Bad Homburg ke svému příteli ze studií Isaacu von Sinclairovi. Hölderlin se nacházel v obtížné finanční situaci, byl závislý na peněžní podpoře od své matky. Už tehdy u něj byla zjištěna těžká „hypochondrie“. Jeho stav se po posledním setkání s milovanou Susette roku 1800 ještě zhoršil. Zemřel v roce 1843 a byl pochován na městském hřbitově v Tübingenu ('Stadtfriedhof Tübingen').

Dílo[editovat | editovat zdroj]

České překlady[editovat | editovat zdroj]

  • Hölderlin (česky 1932 v překladu Jana Zahradníčka v edici Prokletí básníci)
  • Hyperion aneb Eremita v Řecku (Hyperion oder Der Eremit in Griechenland, 1797–1799, česky 1988 v překladu Antonína Peška) - lyrický román v dopisech, oslava člověka a přírody, osvícený rozum, zušlechtěný cit, mezník mezi klasicismem a romantismem. Jedno z nejosobitějších, myšlenkově nejpronikavějších a esteticky nejvytříbenějších děl klasické epochy německé literatury. Jeho romantický hrdina, jemuž dal básník jméno antického slunečního božstva, líčí v duchu obvyklého schématu vývojového románu své mládí, prožívá velké přátelství i povznášející lásku k Diotimě, poté prochází labyrintem neosvobozeného světa a snaží se bojovat za jeho osvobození, aby nakonec plně prožil tragickou tíhu loučení a osamění.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HAYDEN-ROY, Priscilla A. ‘Der Mensch prüfe sich selbst ...’: Eine Predigt Nathanaël Köstlins als Kontext für Hölderlins ersten erhaltenen Brief. In: Hölderlin-Jahrbuch 34 (2004/05). Tübingen: Hoelderlin-Gesellschaft.de, 2006. 302–329 S.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]