Friedrich Hölderlin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Friedrich Hölderlin
Narození 20. března 1770
Lauffen am Neckar
Úmrtí 7. června 1843 (ve věku 73 let)
Tübingen
Povolání básník, knihovník, spisovatel, překladatel a romanopisec
Alma mater Eberhard Karls Universität Tübingen
Vlivy Pietismus
Podpis Podpis
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tzv. 'Hölderlinturm' (Tübingen). Dům, v kterém žil v letech 1807 – 1843.

Johann Christian Friedrich Hölderlin (20. března 1770 Lauffen am Neckar6. června 1843 Tübingen) byl významný německý lyrik. Ve své tvorbě spojil prvky klasicismu a romantismu. Narodil se v témže roce jako Beethoven, v mládí byl ovlivněn pietismem[1]. Zemřel ve věku 73 let, posledních 40 let svého života byl duševně chorý. Jeho nemoc byla pravděpodobně vyvolána skličujícími životními podmínkami v povolání domácího učitele, materiální nouzí a ztrátou blízkých osob.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Hölderlin se narodil 1770 v Lauffenu na Neckaru. Jeho rodiče byli zaměstnáni v klášteře; otec Heinrich Friedrich Hölderlin (1736–1772) umřel dva roky po jeho narození, jeho matka Johanna Christiana se poté znovu provdala roku 1774 za Johanna Ch. Goka (1748–1779), obchodníka s vínem a později starostu Nürtingenu.

Na přání své matky nastupuje do semináře v klášteře v Maulbronnu, aby se stal duchovním. Poté pokračuje na univerzitu do Tübingen, kde se seznamuje s filozofy G. W. F. Hegelem a F. W. J. Schellingem.

Roku 1796 se stává domácím učitelem v rodině frankfurtského bankéře Gontarda. Zde se setkává s jeho ženou Susette, do které se zamiluje a má s ní poměr. Susette Gontardová je předlohou pro literární postavu Diotimy v jeho románu Hyperion. Když se Gontard dozvěděl o Hölderlinově vztahu k své ženě, byl Hölderlin okamžitě propuštěn a musel se odstěhovat. Utekl do blízkého města Bad Homburg ke svému příteli ze studií Isaacu von Sinclairovi. Hölderlin se nacházel v obtížné finanční situaci, byl závislý na peněžní podpoře od své matky. Už tehdy u něj byla zjištěna těžká „hypochondrie“. Jeho stav se po posledním setkání s milovanou Susette roku 1800 ještě zhoršil. Zemřel v roce 1843 a byl pochován na městském hřbitově v Tübingenu ('Stadtfriedhof Tübingen').

Dílo[editovat | editovat zdroj]

České překlady[editovat | editovat zdroj]

  • Hölderlin (česky 1932 v překladu Jana Zahradníčka v edici Prokletí básníci)
  • Hyperion aneb Eremita v Řecku (Hyperion oder Der Eremit in Griechenland, 1797–1799, česky 1988 v překladu Antonína Peška) - lyrický román v dopisech, oslava člověka a přírody, osvícený rozum, zušlechtěný cit, mezník mezi klasicismem a romantismem. Jedno z nejosobitějších, myšlenkově nejpronikavějších a esteticky nejvytříbenějších děl klasické epochy německé literatury. Jeho romantický hrdina, jemuž dal básník jméno antického slunečního božstva, líčí v duchu obvyklého schématu vývojového románu své mládí, prožívá velké přátelství i povznášející lásku k Diotimě, poté prochází labyrintem neosvobozeného světa a snaží se bojovat za jeho osvobození, aby nakonec plně prožil tragickou tíhu loučení a osamění.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HAYDEN-ROY, Priscilla A. ‘Der Mensch prüfe sich selbst ...’: Eine Predigt Nathanaël Köstlins als Kontext für Hölderlins ersten erhaltenen Brief. In: Hölderlin-Jahrbuch 34 (2004/05). Tübingen: Hoelderlin-Gesellschaft.de, 2006. 302–329 S.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]