Pietismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
"Fünf-Brüder-Bild" (Osobnosti tzv. württemberského pietismu). Zleva doprava: Johannes Schnaitmann (1767-1847), Anton Egeler (1770-1850), Johann Martin Schäffer (1763-1851), Immanuel Gottlieb Kolb (1784-1859) a Johann Michael Hahn (1758-1819).
Philipp Friedrich Hiller (1699–1769), evangelický farář a významný představitel württemberského pietismu.

Pietismus (z francouzského pieté < lat. pietatem (nom. pietas), zbožnost) je po protestantské reformaci nejvýznamnějším reformním hnutím v rámci protestantských církví, které vzniklo ve 2. polovině 17. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pietismus reagoval na strnulost protestantské ortodoxní dogmatiky. Klade důraz na praktickou zbožnost; křesťan musí veškerý svůj vnitřní i vnější život vědomě podřídit křesťanským zásadám. Kdo v takovéto jednotě s Bohem a se stejně smýšlejícími stojí, ten je v pietistickém pojmosloví obrácen neboli znovuzrozen.

Za zakladatele pietismu je pokládán Philipp Jacob Spener, který nastínil reformní program pietismu v díle Pia desideria. Mezi další představitele patřil také např. August Hermann Francke. Z hlediska sociologického byl pietismus protestem proti klerikalizaci církve a zásadnímu vlivu světské moci ve věcech víry a náboženství v luterských církvích.

Pietistické směry[editovat | editovat zdroj]

V pietismu se vytvořilo několik směrů. Mezi nejvýznamnější patří:

  1. Hallský směr (německy Der Hallesche Pietismus), jehož centrem bylo město Halle nad Sálou a jejímž představitelem byl Augustin Hermann Francke,
  2. Ochranovský směr (německy Der Herrnhuter Pietismus), jehož reprezentantkou je obnovená Jednota bratrská v Ochranově, jejímž čelným představitelem byl Mikuláš Ludvík hrabě z Zinzendorfu.

Pietismus v českých zemích[editovat | editovat zdroj]

Pietismus silně ovlivnil tajné nekatolíky v Čechách a na Moravě, jakož i tolerované luterány ve Slezsku.

V Čechách a na Moravě byl pietismus klíčovým faktorem, který umožnil tajným protestantům přetrvat v 18. století při své víře až do vydání tolerančního patentu.

Jedním z center slezského pietismu se stal Těšín, kde působili pietisté hallského směru; mezi ně patří Johann Adam Steinmetz, Jiří Sarganek či Jan Liberda.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]