František Boleslav Zdrůbek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
František Boleslav Zdrůbek
František Boleslav Zdrůbek (cca 1900)
František Boleslav Zdrůbek (cca 1900)
Narození26. července 1842
Bezdědice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí14. září 1911 (ve věku 69 let)
Chicago
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Místo pohřbeníČeský národní hřbitov
Povoláníduchovní, novinář
ChoťLinda Zdrůbková (roz. Raišlová)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Boleslav Zdrůbek (26. července 1842 Bezdědice[1]14. září 1911 Chicago, USA) byl česko-americký evangelický farář, novinář, redaktor krajanských periodik, pedagog, autor učebnic češtiny a angličtiny, náboženských spisů, překladů z angličtiny a němčiny. Spolu s nakladatelem a tiskařem Augustem Geringerem od roku 1875 vydával a jako šéfredaktor vedl deník Svornost, první americký deník v češtině.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Bezdědicích u Hostomic. Rodina se následně přestěhovala do Hostomic a následně do Prahy, kde začal Zdrůbek studovat na gymnáziu. Jeho spolužákem zde byl mj. Josef Václav Sládek. Dva roky strávil v katolickém klášteře v Grazu, následně se z něj ale rozhodl odejít. Začátkem 60. let 19. století začal studovat ve švýcarské Basileji a stal se evangelickým farářem.

Ve Spojených státech[editovat | editovat zdroj]

Do USA Zdrůbek odcestoval roku 1867, důvodem byl též hluboký nesouhlas s v Rakouském císařství silně zaklíčenou katolickou doktrínou. Usadil se nejprve v Chicagu, centru českého krajanského života. Začal zde působit jako pastor, posléze i pedagog předmětů v češtině, mj. zpěvu. Novinářskými i religionistickými texty přispíval do periodik Pokrok, novin založených Karlem Jonášem, následně se spolu s redakcí přesunul do města Racine ve Wisconsinu. Roku 1868 jej zde navštívil spolužák J. V. Sládek, se kterým přicestovala Zdrůbkova snoubenka Linda Raišlová, se kterou se Zdrůbek oženil. Redakce se v dalších letech stěhovala ještě do Cedar Rapids v Iowě a Clevelandu v Ohiu.

Josef Mukařovský: F. B. Zdrůbek (1885)

Roku 1875 se spojil s tiskařem Augustem Geringerem ve věci založení deníku vycházejícího pro českou komunitu. Geringerova tiskárna zůstala, jako jedna ze tří ve městě, po velkém požáru Chicaga v roce 1871 nepoškozená, což Geringerovi poskytlo značnou konkurenční výhodu a jeho podnikání, zaměřené hlavně na krajany, se dařilo. 8. října 1875 začal vycházet deník Svornost, nejstarší český deník v USA, informující jako o dění v zemích Koruny české, tak o amerických a světových událostech. Zdrůbek působil jako šéfredaktor listu. Přispíval též do Geringerova týdeníku Amerikán.

Českoamerická komunita[editovat | editovat zdroj]

František Boleslav Zdrůbek se stal význačnou postavou české komunity ve Spojených státech, byl členem řady chicagských spolků, mj. členem zdejšího Sokola. Sám stál v čele osvětového spolku Jednota svobodomyslných. Když odmítlo několik chicagských katolických hřbitovů pochovat Češku Marii Šilhánkovou kvůli nedodržení svátostí, spolupodílel se roku 1877 Zdrůbek spolu s Geringerem a dalšími též na založení Bohemian National Cemetery Association usilující o zřízení Českého národního hřbitova v Chicagu.

Český národní hřbitov v Chicagu založený roku 1877 Zdrůbkovou zásluhou

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

František Boleslav Zdrůbek zemřel 14. září 1911 v Chicagu ve věku 69 let a byl zde pohřben na Českém národním hřbitově[2]. Pohřbu se zúčastnily davy lidí, zejména amerických Čechů a Slováků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SOA Praha, Matrika narozených Bezdědice-BE 11, s. 313
  2. BNC map. www.friendsofbnc.org [online]. [cit. 2020-11-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]