Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fakulta lesnická a dřevařská
Česká zemědělská univerzita v Praze
High-tech pavilon
Základní informace

Fakulta lesnická a dřevařská (FLD) je jednou z šesti fakult České zemědělské univerzity v Praze. Vznikla v červenci 2007 rozdělením Fakulty lesnické a environmentální na Fakultu životního prostředí a právě Fakultu lesnickou a dřevařskou.[1] Pokud ale fakultu spojíme s lesnickým oborem nebo výukou lesnictví v Praze, lze hledat počátky již v polovině 19. století, kdy docent Kryštof Leibich začal přednášet lesnictví na Českém stavovském polytechnickém ústavu v Praze,[2] který se postupně transformoval, dal vzniknout pozdějším univerzitám, ale v jádru se jedná o dnešní České vysoké učení technické v Praze.

V současnosti studuje na fakultě přes 2000 posluchačů[3] v bakalářském, magisterském a doktorském studiu. Děkanem je prof. Ing. Róbert Marušák, PhD. Fakulta sídlí v areálu České zemědělské univerzity v Praze, v Praze na Suchdole – součástí fakulty je i Arboretum FLD v Kostelci nad Černými lesy. Fakulta se skládá z 9 kateder, 2 excelentních týmů a 4 servisních pracovišť. Zájemcům nabízí vzdělání v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech zaměřených na udržitelné hospodaření, práci s lesními ekosystémy, dřevařství, ekonomiku, konstrukce dřevostaveb a mnoho dalšího. Interaktivní a moderní výuka probíhá v nových prostorách fakulty, ve kterých se nachází špičkově vybavené výukové laboratoře a učebny. Studenti si tak mohou teoreticky získané znalosti přeměnit v praktické dovednosti v nejmodernějších laboratořích, dílnách, ale i v terénu. Symbolem fakulty je košatý strom s heslem Mihi cura futuriPečuji o budoucnost.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Učebna Fakulty lesnické a dřevařské.

Strukturu současné fakulty tvoří vedení fakulty, které se skládá z děkana, 4 proděkanů (pro strategii, rozvoj a mezinárodní vztahy, pro vědu, výzkum a doktorské studium, pro kvalitu vzdělávací a tvůrčí činnosti a pro studijní činnost),[4] tajemníka a akademického senátu. Akademický senát je tvořen vyučujícími, ale i zástupci studentů. Pod děkanát patří sekretariát, studijní oddělení, oddělení vědy a výzkumu, oddělení mezinárodních vztahů, oddělení pro rozvoj a marketingové oddělení. Orgány fakulty tvoří kolegium děkana a vědecká rada.[5]

Fakulta se dále dělí na 9 kateder, 2 excelentní týmy a 4 pracoviště jiného druhu,[5] posluchači též využívají nabídky jiných fakult v rámci univerzity. Výuka je situována nejen do prostor fakulty v Praze na Suchdole, ale i do detašovaného pracoviště v Kostelci nad Černými lesy (kde se nachází Školní lesní podnik a Arboretum FLD).

Seznam kateder FLD[editovat | editovat zdroj]

Fakultu tvoří 9 kateder. Jsou to:

 • Katedra genetiky a fyziologie lesních dřevin - vedoucí katedry prof. Ing. Milan Lstibůrek, Ph.D., MSc.
 • Katedra lesnické a dřevařské ekonomiky - vedoucí katedry prof. Ing. Luděk Šišák, CSc.
 • Katedra hospodářské úpravy lesů - vedoucí katedry Ing. Peter Surový, PhD.
 • Katedra lesnických technologií a staveb - vedoucí katedry doc. Ing. Miroslav Hájek, Ph.D.
 • Katedra ochrany lesa a entomologie - vedoucí katedry prof. Ing. Jaroslav Holuša, Ph.D.
 • Katedra myslivosti a lesnické zoologie - vedoucí katedry doc. Ing. Vlastimil Hart, Ph.D.
 • Katedra ekologie lesa - vedoucí katedry prof. Ing. Miroslav Svoboda, Ph.D.
 • Katedra pěstování lesů - vedoucí katedry doc. Ing. Lukáš Bílek, Ph.D.
 • Katedra zpracování dřeva a biomateriálů - vedoucí katedry Ing. Radek Rinn

Součástí fakulty jsou 2 excelentní týmy:

 • Excelentní výzkum EVA4.0 - vedoucí výzkumu prof. Ing. Marek Turčáni, PhD.
 • Excelentní tým pro mitigaci (ETM) - vedoucí týmu prof. Ing. Marek Turčáni, PhD.

Ostatní pracoviště FLD[editovat | editovat zdroj]

Památník prof. Zdeňka Polena před tzv. rektorskou chatou ve Voděradských bučinách

Tato pracoviště jsou v současnosti 4. Jedná se o Marketingové oddělení, Copycentrum, Laboratoř zpracování biomateriálů a Arboretum FLD v Kostelci nad Černými lesy.

Arboretum FLD bylo založeno v roce 1954 prof. Pravdomilem Svobodou.[2] Zaujímá plochu 12,38 ha[6] a dělí se na dvě části: expoziční a výzkumné plochy. V jeho sbírce se nachází 156 druhů nahosemenných dřevin a 1024 krytosemenných dřevin. Poslání arboreta je funkce vzdělávací a výzkumná.[6] V roce 2020 vznikla v arboretu naučná stezka modelových mokřadních biotopů. Stezka má dva okruhy a celkem 10 zastavení, která seznamují s jednotlivými modely chráněných mokřadních biotopů se zaměřením na dřeviny.


Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. SKLENIČKA, Petr. Základní informace o fakultě [online]. Praha: Fakulta životního prostředí, 2007-07-30 [cit. 2009-11-04]. Dostupné online. 
 2. a b ROČEK, Ivan; GROSS, Josef, a kol. Pražská lesnická fakulta. Praha: Lesnická fakulta České zemědělské univerzity v Praze, 2002. ISBN 80-213-0908-3. 
 3. PODRÁZSKÝ, Vilém. Základní informace [online]. Praha: Fakulta lesnická a dřevařská, 2007-30-07 [cit. 2009-11-04]. Dostupné online. 
 4. PODRÁZSKÝ, Vilém. Proděkani [online]. Praha: Fakulta lesnická a dřevařská [cit. 2009-11-04]. Dostupné online. 
 5. a b PODRÁZSKÝ, Vilém. Úřední deska [online]. Praha: Fakulta lesnická a dřevařská [cit. 2009-11-04]. Dostupné online. 
 6. a b ROČEK, Ivan, a kol. Arboretum Lesnické fakulty České zemědělské univerzity v Praze Kostelec nad Černými lesy. Praha: Fakulta lesnická a dřevařská, Česká zemědělská univerzita v Praze, 1998. ISBN 80-213-0413-8, ISBN 80-902454-1-2. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]