Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity
Sídlo fakult lesnické a dřevařské, a životního prostředí v areálu ČZU v Praze na Suchdole
Základní informace
Souřadnice

Fakulta lesnická a dřevařská (FLD) je jednou z šesti fakult České zemědělské univerzity v Praze. Vznikla v červenci 2007 rozdělením Fakulty lesnické a environmentální na Fakultu životního prostředí a právě fakultu lesnickou a dřevařskou.[1] Pokud ale fakultu spojíme s lesnickým oborem nebo výukou lesnictví v Praze, lze hledat počátky již v polovině 19. století, kdy docent Krištof Leibich začal přednášet lesnictví na Českém stavovském polytechnickém ústavu v Praze,[2] který se postupně transformoval, dal vzniknout pozdějším univerzitám, ale v jádru se jedná o dnešní České vysoké učení technické v Praze.

V současnosti studuje na fakultě přes 2000 posluchačů[3] v bakalářském, magisterském, inženýrském a doktorském studijním programu. Děkanem je prof. Ing. Marek Turčáni, PhD. Fakulta sídlí v areálu České zemědělské univerzity v Praze, v Praze na Suchdole – součástí fakulty je i Arboretum FLD v Kostelci nad Černými lesy. Fakulta se skládá z 10 kateder a 4 odborných a servisních pracovišť. Zájemcům nabízí vzdělání v bakalářských, magisterských a doktorských studijních oborech v oblasti lesnictví či dřevařství. Symbolem fakulty je košatý strom s heslem Mihi cura futuriPečuji o budoucnost.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Budovy Školního lesního podniku v Kostelci nad Černými Lesy, zde pod hrází Jevanského rybníka

Strukturu současné fakulty tvoří vedení fakulty, které se skládá z děkana, 4 proděkanů (pro mezinárodní vztahy, pro vědecko-výzkumnou činnost, pro studijní a pedagogickou činnost a pro rozvoj a operační programy),[4] tajemníka a akademického senátu. Akademický senát je tvořen vyučujícími, ale i zástupci studentů. Pod děkanát patří sekretariát, studijní oddělení, oddělení vědy a výzkumu, oddělení mezinárodních vztahů, a oddělení pro rozvoj. Orgány fakulty tvoří kolegium děkana a vědecká rada.[5]

Fakulta se dále dělí na 10 kateder a 4 pracoviště jiného druhu,[5] posluchači též využívají nabídky jiných fakult v rámci univerzity. Výuka je situována nejen do prostor fakulty v Praze na Suchdole, ale i do detašovaného pracoviště v Kostelci nad Černými lesy (kde se nachází Školní lesní podnik a Arboretum FLD).

Seznam kateder FLD[editovat | editovat zdroj]

Fakultu tvoří 10 kateder. Jsou to:

 • Katedra genetiky a fyziologie lesních dřevin - vedoucí katedry prof. Ing. Milan Lstibůrek, Ph.D., MSc.
 • Katedra lesnické a dřevařské ekonomiky - vedoucí katedry doc. Ing. Václav Kupčák, CSc.
 • Katedra hospodářské úpravy lesů - vedoucí katedry Ing. Peter Surový, PhD.
 • Katedra lesnických technologií a staveb - vedoucí katedry doc. Ing. Miroslav Hájek, Ph.D.
 • Katedra ochrany lesa a entomologie - vedoucí katedry prof. Ing. Jaroslav Holuša, Ph.D.
 • Katedra myslivosti a lesnické zoologie - vedoucí katedry Ing. Vlastimil Hart, Ph.D.
 • Katedra ekologie lesa - vedoucí katedry doc. Ing. Miroslav Svoboda, Ph.D.
 • Katedra pěstování lesů - vedoucí katedry prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc.
 • Katedra základního zpracování dřeva - vedoucí katedry doc. Ing. Milan Gaff, PhD.
 • Katedra dřevěných výrobků a konstrukcí - vedoucí katedry Ing. Kamil Trgala, Ph.D.

Ostatní pracoviště FLD[editovat | editovat zdroj]

Památník prof. Zdeňka Polena před tzv. rektorskou chatou ve Voděradských bučinách

Tato pracoviště jsou v současnosti 4. Jedná se o Marketingové oddělení, Copycentrum, Laboratoř zpracování dřeva a Arboretum FLD v Kostelci nad Černými lesy.

Arboretum FLD, jak zní jeho jméno, bylo založeno v roce 1954 prof. Pravdomilem Svobodou.[2] Zaujímá plochu 12,38 ha[6] a dělí se na dvě části: expoziční a výzkumné plochy. V jeho sbírce se nachází 156 druhů nahosemenných dřevin a 1024 krytosemenných dřevin. Poslání arboreta je funkce vzdělávací a výzkumná.[6]


Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. SKLENIČKA, Petr. Základní informace o fakultě [online]. Praha: Fakulta životního prostředí, 2007-07-30 [cit. 2009-11-04]. Dostupné online. 
 2. a b ROČEK, Ivan; GROSS, Josef, a kol. Pražská lesnická fakulta. Praha: Lesnická fakulta České zemědělské univerzity v Praze, 2002. ISBN 80-213-0908-3. 
 3. PODRÁZSKÝ, Vilém. Základní informace [online]. Praha: Fakulta lesnická a dřevařská, 2007-30-07 [cit. 2009-11-04]. Dostupné online. 
 4. PODRÁZSKÝ, Vilém. Proděkani [online]. Praha: Fakulta lesnická a dřevařská [cit. 2009-11-04]. Dostupné online. 
 5. a b PODRÁZSKÝ, Vilém. Úřední deska [online]. Praha: Fakulta lesnická a dřevařská [cit. 2009-11-04]. Dostupné online. 
 6. a b ROČEK, Ivan, a kol. Arboretum Lesnické fakulty České zemědělské univerzity v Praze Kostelec nad Černými lesy. Praha: Fakulta lesnická a dřevařská, Česká zemědělská univerzita v Praze, 1998. ISBN 80-213-0413-8, ISBN 80-902454-1-2. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]