Emómalí-ji Rahmón

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Emómalí-ji Rahmón
Emomalii Rachmon
Emomalii Rachmon
Rodné jméno Эмомалӣ Шарифович Раҳмонов
Narození 5. října 1952 (63 let)
Sovětský svaz Kuljab, Tádžická SSR
Alma mater Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1528756
Povolání politik
Ocenění Řád tří hvězd
Politická strana Lidová demokratická strana Tádžikistánu
Web www.president.tj
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emómalí-ji Rahmón (tádžicky Эмомалии Раҳмон, Emomalii Rahmon v persko-arabské grafice امام‌علی رحمان; rusky Эмомали Рахмон, Emomali Rachmon; * 5. října 1952Kuljóbu), dříve Emómalí Šarifovič Rahmónov (Эмомалӣ Шарифович Раҳмонов; Эмомали Шарифович Рахмонов) je současný prezident Republiky Tádžikistán. Ve své funkci působí od 6. listopadu 1994, v čele země je však již od 20. listopadu 1992. Je předsedou Lidově demokratické strany Tádžikistánu, která má největší procento křesel v tamním parlamentu.

Vzestup k moci[editovat | editovat zdroj]

Během protivládních protestů v roce 1992 byl tehdejší prezident Rahmón Nabíjev nucen v obavě o svůj život odstoupit. Úřadu se v srpnu téhož roku následně ujal Akbaršó Iskandarov, který působil ve funkci úřadujícího prezidenta až do listopadu, kdy byl nucen rezignovat v důsledku občanských nepokojů. Po následném zasedání nejvyššího sovětu byla funkce prezidenta zrušena a moc přešla na tehdejšího předsedu vlády, Emómalího Rahmónova.

Během občanské války v letech 19921997 se proti Rahmónovově vládě postavila Sjednocená tádžická opozice, což mělo za následek cca 100 000 mrtvých. Rahmónov přežil také pokus o atentát v dubnu 1997 v Chodžentu a odolal dvěma pučům v srpnu 1997 a listopadu 1998.

6. listopadu 1994 byl zvolen do nově vytvořené funkce prezidenta Tádžikistánu. V listopadu 1999 byl s 97 % procenty hlasů znovuzvolen na sedmileté volební období. 22. června 2003 vyhrál referendum, které mu povoluje se ještě dvakrát ucházet o funkci prezidenta, jelikož by to dle tehdejších zákonů ve volbách v roce 2006 již nebylo možné. Opozice nicméně považuje toto referendum za zfalšované. Rahmónov byl znovuzvolen v poněkud kontroverzních volbách 6. listopadu 2006, kdy podle oficiálních výsledků získal 79 % hlasů. Ve funkci byl potvrzen i v posledních volbách, konaných 6. listopadu 2013.

Změna jména[editovat | editovat zdroj]

V březnu 2007 Rahmónov prohlásil, že si nechá změnit své jméno na Rahmón, vypuštěním ruské koncovky „-ov“, což také následně požadoval i po ostatních Tádžicích jako výraz návratu k původním kulturním kořenům. Rahmón si také v souladu se spojováním křestních jmen s příjmením v (klasické) perštině přidal na konec svého křestního jména Emómalí tzv. ezáfetovou konstrukci, tedy „spojovník“ -ji, což odkazuje na perské „Emómalí z (rodiny) Rahmónů“. V českém přepisu jména je možné ezáfetovou konstrukci vypouštět, ezáfet se však neužívá při skloňování tohoto jména v češtině: Emómalí(-ji) Rahmón, gen. Emómalího Rahmóna apod.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Emomalii Rahmon na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

prezident Tádžikistánu
Předchůdce:
Rahmón Nabíjev
6. listopadu 1994 -
Emómalí-ji Rahmón
Nástupce:
ve funkci