Řád Pákistánu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Řád Pákistánu
نشان پاکستان
Nishan-e-Pakistan
Uděluje

Pákistánská islámská republika
Typ záslužný řád
Založeno 19. března 1957
Stát PákistánPákistán Pákistán
Způsobilost občané Pákistánu i cizí státní příslušníci
Uděluje se za služby zemi a národu
Status dosud udílen
Třídy řetěz (od 1986)
řád
půlměsíc
hvězda
medaile
Postnominální písmena NPk
Stuha do roku 1986
Stuha do roku 1986
Stuha od roku 1986
Stuha od roku 1986
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načístpřidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Řád Pákistánu (urdsky: نشان پاکستان, Nishan-e-Pakistan) je pákistánské státní vyznamenání. Řád byl založen roku 1957 a udílen je za služby zemi a národu.

Historie a pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

Řád byl založen dne 19. března 1957. Podobně jako u dalších vyznamenání, je jeho udílení vysoce regulovanou a prestižní záležitostí a je udílen výhradně za významné služby zemi, mezinárodnímu společenství a za zásluhy o rozvoj mezinárodních vztahů. Podobně jako u dalších civilních pákistánských vyznamenání se i u tohoto řádu jeho udělení každoročně vyhlašuje 14. srpna. K jeho udělení pak dochází 23. března následujícího roku. Vyznamenání mohou za svým jménem používat postnominální písmena NPk. Vzhled řádu se během jeho existence měnil dvakrát a to v roce 1975 a 1986. V roce 1986 byla také k řádu přidána třída řetězu.

Třídy[editovat | editovat zdroj]

Řád byl udílen ve čtyřech třídách.[1] V roce 1986 byla k řádu přidána nejvyšší třída řetězu.

  • řetěz – Řádový odznak se nosí na řetězu kolem krku.
  • řád Pákistánu (Nishan-e-Pakistan) – Řádový odznak se nosí na široké stuze spadající z pravého ramene na protilehlý bok. Řádová hvězda o průměru 80 mm se nosí nalevo na hrudi.[1]
  • půlměsíc Pákistánu (Hilal-e-Pakistan) – Řádový odznak se nosí na stuze kolem krku. Řádová hvězda se nosí nalevo na hrudi.
  • hvězda Pákistánu (Sitara-e-Pakistan) – Řádový odznak se nosí na stuze kolem krku. Řádová hvězda této třídě již nenáleží.
  • medaile (Tamgha-e-Pakistan) – Řádový odznak se nosí na stuze nalevo na hrudi.

Insignie[editovat | editovat zdroj]

Typ I (1957–1975)[editovat | editovat zdroj]

Řádový odznak měl podobu zlaté deseticípé hvězdy. Uprostřed byl kulatý medailon se zeleně smaltovaným okrajem. V medailonu byl barevně smaltovaný státní znak Pákistánu. Ke stuze byl připojen pomocí přechodového článku v podobě zlatého půlměsíce a pěticípé hvězdy.

Nejnižší třída řádu, medaile, byla bronzová, bez smaltu a měla podobu středového medailonu odznaků vyšších tříd.

V případě I. třídy byla stuha bílá se zelenými okraji. U druhé třídy byl uprostřed navíc jeden úzký zelený pruh, u třetí třídy dva úzké pruhy uprostřed a u čtvrté třídy tři úzké zelené pruhy.

Od roku 1986[editovat | editovat zdroj]

Řádový odznak má tvar zlaté sedmicípé hvězdy s cípy zeleně smaltovanými se zlatým lemováním. Na cípech je symbol zlatého půlměsíce a pěticípé hvězdy. Mezi cípy jsou shluky po třech špičatých paprscích pokrytých bílým smaltem. Uprostřed je medailon ve tvaru sedmiúhelníku s konkávními stěnami se zeleně smaltovaným lemováním. Uprostřed je kulatý zlatý medailon se smaltovaným vyobrazením státního znaku Pákistánu.

Řádový řetěz se skládá z oválných medailonků, které jsou spolu spojeny dvojitým řetízkem. Uprostřed je větší medailon s vyobrazením státního znaku. K tomuto článku se připojuje řádový odznak.

Řádová hvězda se svým vzhledem shoduje s řádovým odznakem, je pouze větší.

Stuha je zelená se dvěma bílými pruhy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Орден Пакистана na ruské Wikipedii.

  1. a b НАГРАДЫ ПАКИСТАНА. ОРДЕН ПАКИСТАНА.. web.archive.org [online]. 2015-05-22 [cit. 2020-03-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-05-22. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]