Eduard Bartelmus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mgr. Eduard Bartelmus
Eduard Bartelmus, portrét od malíře C. A .Wanberga
Eduard Bartelmus, portrét od malíře C. A .Wanberga
Narození25. prosince 1805, 28. prosince 1805 nebo 23. prosince 1805
Německý Brod
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí12. června 1877 (ve věku 71 let) nebo 10. června 1877 (ve věku 71 let)
Plzeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbeníMikulášský hřbitov
Národnostněmecká
Povoláníchemik, podnikatel, vynálezce, technik, farmaceut a průmyslník
ChoťVilemína Bartelmusová, roz. Christová
DětiRobert Bartelmus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eduard Bartelmus (28. prosince 1805 Německý Brod[1]12. června 1877 Plzeň) byl český chemik, podnikatel a vynálezce německé národnosti, zakladatel první továrny na smaltované nádobí. Byl členem početné podnikatelské rodiny Bartelmusů působících především v Brně a okolí.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se Johannu Traugottu Lastonu Bartelmusovi a jeho manželce Monice, rozené Weissové, v Německém Brodě.[1] Luteránská rodina Bartelmusů měla švédské kořeny, její část se v 18. století přestěhovala do Slezska. Jeho otec pracoval v textilních továrnách, od roku 1807 také na vedoucích pozicích mušelínové továrny v Brně a textilky v Letovicích. Eduard vystudoval chemii a farmacii, dosáhl titulu magistra.

Smaltovaná čajová souprava

Objev kuchyňského smaltu[editovat | editovat zdroj]

Začal pracovat jako chemik v železárnách Huga Františka Salma v Blansku. Zde počátkem 30. let 19. století učinil objev zdravotně nezávadného smaltu, který neuvolňoval žádné jedovaté těžké kovy, ideálního materiálu pro výrobu odolného kovového nádobí. Roku 1832 opouští blanenskou slévárnu a roku 1833 zakládá se spoluúčastí svých bratrů Gottfrieda a Augusta první dílnu na smaltované nádobí v Brně, na pozdější Lidické ulici. Roku 1838 se Bartelmus rozhodl přenechat brněnskou dílnu bratrům a vybudovat další závod v Novém Jáchymově u Berouna na panství rodu Fürstenberků. Roku 1842 se v Brně oženil s Vilemínou Christovou.

Plzeň[editovat | editovat zdroj]

V Čechách se jeho podnikání nedařilo: vybudovaný uhelný důl v Rudě u Nového Strašecí nenarazil na těžitelnou sloj, Barthelmus provozoval také parní mlýn. V této době působil v rodině jako vychovatel zakladatel české vlastenecké tělovýchovné jednoty Sokol Miroslav Tyrš. Roku 1868 odprodal Bartelmus smaltovnu hraběti Fürstenberkovi a vybudoval nový závod v letech 1869-1871 v moderním velkém továrním provozu v Plzni nedaleko městského nádraží. Vedle smaltovny zde vznikla také slévárna, plzeňský závod měl daleko lepší přístup k výrobním surovinám.

Bartelmus se do Plzně i s rodinou přestěhoval do rodinné vily přilehlé k závodu a zastával zde pozici ředitele továrny až do konce života.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Eduard Bartelmus zemřel 12. června 1877 v Plzni v 71 letech a byl pochován na Mikulášském hřbitově[2].

Protože se po otcově smrti syn Robert chtěl věnovat elektrotechnickému průmyslu, převzal vedení závodu Eduardův synovec Mořic Bartelmus. Firma se jeho zásluhou dále rozvíjela. V roce 1896 měla kolem 500 zaměstnanců. Továrna fungovala až do převzetí moci ve státě komunistickou stranou v Československu v únoru 1948.

Rodinný život[editovat | editovat zdroj]

Eduard Bartelmus byl ženatý s Vilemínou, rozenou Christovou (1821–1892). Měli spolu dceru Vilemínu a syny Emila, Eduarda a Roberta (1845–1919), který se následně v Brně stal spolumajitelem elektrotechnického závodu „Bartelmus, Donát a spol.“

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b SOA Zámrsk, Matrika narozených 1777–1818 v Německém (Havlíčkově) Brodě , sign. 2326, ukn. 2089, str. 372. Dostupné online
  2. Facebook. www.facebook.com [online]. [cit. 2020-11-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]