Duolingo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Duolingo je bezplatná platforma pro výuku jazyků. Spuštěna byla oficiálně 19. června 2012.[1] Jejím hlavním tvůrcem je Luis von Ahn, který vytvořil mimo jiné službu reCAPTCHA.[2] V současné době Duolingo funguje v mnoha jazycích včetně češtiny, ale dostupnost kurzů se v každé jazykové mutaci liší. Dostupné jazyky, které se lze naučit pomocí angličtiny jsou španělština, francouzština, němčina, italština, portugalština, holandština, švédština, irština, turečtina, dánština, ruština, norština, esperanto, ukrajinština, polština a velština, nabídka kurzů se přitom průběžně rozrůstá. Z češtiny se lze učit zatím pouze angličtinu. Duolingo je dostupné na webu a jako aplikace pro operační systémy iOS, Android[3] a Windows Phone[4].

Jak funguje učení[editovat | editovat zdroj]

Každý uživatel má "jazykový strom" svého postupu s různými gramatickými jevy ("větve"). Každá větev má určitý počet lekcí, které je nutno zvládnout, aby bylo možné dále pokračovat. Pokud se v lekci objeví nějaké nové slovo, je zvýrazněné žlutě. Každá "větev" představuje určité téma – v některých případech jde o gramatické jevy (např. slovesa, přípony, předmět), jindy o obory lidské činnosti (např. zvířata či jídlo).

Každá větev se skládá z různého počtu lekcí. Čím méně chyb uživatel v lekci udělá, tím rychleji jí projde. Za každou lekci uživatel získá 10 bodů.

Lekce lze kdykoliv podle potřeby opakovat a získat za ně další body. Kdykoliv je rovněž možné opakovat si slovíčka na čas, v takovém případě lze získat až 20 bodů.

Podle počtu získaných bodů je každý uživatel v určité úrovni a tak lze snadněji srovnávat postup ostatních uživatelů.

Struktura lekcí[editovat | editovat zdroj]

Každá lekce sestává z těchto úkolů:

 • Napsání slyšeného slova / věty
 • Překlad slova / věty
 • Výběr ze tří možností (někdy je možné vybrat i dvě možnosti)
 • Učení se novému slovu podle obrázku nebo podle vyznačení v textu na překlad
 • Výběr správného překladu
 • Vyslovení slova / věty

Další jazyky[editovat | editovat zdroj]

V říjnu 2013 byl spuštěn jazykový inkubátor, pomocí kterého lze vytvářet kurzy dalších jazyků.[5]

Dne 17. října 2014 byl spuštěn v beta verzi kurz angličtiny pro česky mluvící uživatele.[6] Jeho plná verze byla spuštěna 3. května 2015.

Dne 6. července 2015 byla zahájena tvorba kurzu češtiny pro anglicky mluvící uživatele. Jeho spuštění se odhaduje na jaro 2017.

Srovnávání s dalšími uživateli[editovat | editovat zdroj]

Duolingo nabízí možnost následovat ostatní uživatele a vidět tak jejich postup, kolik bodů už mají a kolik slov už znají.

Inovace[editovat | editovat zdroj]

Čas od času je představena tvůrci inovace – v prosinci 2013 byly představeny tři nové větve v rámci stromu – ty nejsou povinné, ale nabízí naučení se např. frází týkající se Vánoc.

Překladatelská služba[editovat | editovat zdroj]

Duolingo spolupracuje s mnoha společnostmi, které potřebují překlady a zaplatí za ně. Uživatelé Duolinga potom navrhují a kontrolují překlady. Původně toto překládání bylo součástí skoro každé větve, ale v současné době to už není nutné – tedy ti, kteří se chtějí jen učit jazyk, nemusí tyto části větví vůbec absolvovat oproti dřívějšku.

Dopad[editovat | editovat zdroj]

Propagační video uvádí, že pokud by se jeden milion španělsky mluvících uživatelů webu s pomocí Duolinga naučil anglicky, byli by pak společně schopni přeložit celou anglickou Wikipedii za 80 hodin[7].

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Zakladatel Duolinga Luis von Ahn se ve své akademické kariéře dlouho věnoval problematice human computation[8] (výpočty prováděné lidmi). Překlad je jedním z případů, který je podle něj nejlepší řešit kombinací strojové a lidské práce[9].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Použité zdroje[editovat | editovat zdroj]

 1. http://techcrunch.com/2012/05/22/recaptcha-founders-language-learning-site-duolingo-to-open-to-the-public-on-june-19/
 2. Duolingo - nová internetová stránka na výuku jazyků, blog.iDNES.cz, 4.2.2013, Miroslav Hruška
 3. Co nového nabízí Duolingo?, blog.iDNES.cz, 19.5.2013, Miroslav Hruška
 4. http://thenextweb.com/apps/2014/11/19/duolingo-brings-language-learning-app-windows-phone/
 5. http://gigaom.com/2013/10/09/want-to-learn-arabic-klingon-duolingo-turns-to-the-crowd-to-create-new-language-classes/
 6. Chystá se kurz esperanta na portálu Duolingo, Esperanto.cz, 2.10.2014
 7. https://www.youtube.com/watch?v=WyzJ2Qq9Abs
 8. https://www.youtube.com/watch?v=Aszl5avDtek
 9. https://www.youtube.com/watch?v=cQl6jUjFjp4