Duolingo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Duolingo
Logo
Platforma iOS
Windows Phone
webový prohlížeč
Android
Vyvíjeno v Scala
Typ softwaru gamification of learning, internetová stránka, mobilní aplikace, vzdělávací technologie, Crowdsourcing as Human-Machine Translation, Esperanto learning tool a obchodní podnik
Web www.duolingo.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Duolingo je bezplatná platforma pro výuku jazyků. Spuštěna byla oficiálně 19. června 2012.[1] Jejím hlavním tvůrcem je Luis von Ahn, který vytvořil mimo jiné službu reCAPTCHA.[2] V současné době Duolingo funguje v mnoha jazycích včetně češtiny, ale dostupnost kurzů se v každé jazykové mutaci liší. Nejvíce jazyků je dostupných pro mluvčí angličtiny, jsou to španělština, francouzština, němčina, italština, portugalština, nizozemština, ruština, švédština, irština, turečtina, dánština, norština, polština, esperanto, ukrajinština, hebrejština, velština, vietnamština, maďarština, řečtina, rumunština, japonština a svahilština, nabídka kurzů se přitom průběžně rozrůstá. V české jazykové mutaci se lze učit zatím pouze angličtinu. Duolingo je dostupné na webu a jako aplikace pro operační systémy iOS, Android[3] a Windows Phone[4].

Jak funguje učení[editovat | editovat zdroj]

Každý uživatel má „jazykový strom“ svého postupu s různými gramatickými jevy („dovednosti“). Každá dovednost má určitý počet lekcí, které je nutno zvládnout, aby bylo možné dále pokračovat. Pokud se v lekci objeví nějaké nové slovo, je zvýrazněné oranžově. Každá "dovednost" představuje určité téma – v některých případech jde o gramatické jevy (např. slovesa, přípony, předmět), jindy o okruhy slovní zásoby (např. zvířata či jídlo).

Každá dovednost se skládá z různého počtu lekcí. Čím méně chyb uživatel v lekci udělá, tím rychleji jí projde. Za každou lekci uživatel získá 10 bodů.

Lekce lze kdykoliv podle potřeby opakovat a získat za ně další body. Kdykoliv je rovněž možné opakovat si slova na čas, v takovém případě lze získat až 20 bodů.

Podle počtu získaných bodů je každý uživatel v určité úrovni a tak lze snadněji srovnávat postup ostatních uživatelů.

Struktura lekcí[editovat | editovat zdroj]

Každá lekce sestává z těchto úkolů:

  • Napsání slyšeného slova / věty
  • Překlad slova / věty
  • Výběr správného překladu ze tří možností (někdy je správná více než jedna)
  • Učení se novému slovu podle obrázku
  • Doplnění správného tvaru slova do věty
  • Vyslovení slova / věty

Další jazyky[editovat | editovat zdroj]

V říjnu 2013 byl spuštěn jazykový inkubátor, pomocí kterého lze vytvářet kurzy dalších jazyků.[5] Jazyky, jejichž kurzy pro mluvčí angličtiny jsou v současné době vytvářeny, jsou čeština, hindština, korejština, klingonština, indonéština, jidiš, valyrijština a haitská kreolština.

Svůj kurz na Duolingu mají ještě katalánština a guaranština, jsou však k dispozici pouze mluvčím španělštiny.

Dne 17. října 2014 byl spuštěn v beta verzi kurz angličtiny pro česky mluvící uživatele.[6] Jeho plná verze byla spuštěna 3. května 2015.

Tvorba kurzu češtiny pro anglicky mluvící uživatele byla zahájena 6. července 2015 a kurz je již spuštěn.

Srovnávání s dalšími uživateli[editovat | editovat zdroj]

Duolingo nabízí možnost následovat ostatní uživatele a vidět tak jejich postup, kolik bodů už mají a kolik slov už znají.

Inovace[editovat | editovat zdroj]

Čas od času je představena tvůrci inovace – v prosinci 2013 byly představeny tři nové větve v rámci stromu – ty nejsou povinné, ale nabízí naučení se např. frází, týkajících se Vánoc.

Překladatelská služba[editovat | editovat zdroj]

Duolingo spolupracuje s mnoha společnostmi, které potřebují překlady a zaplatí za ně. Uživatelé Duolinga potom navrhují a kontrolují překlady. Původně toto překládání bylo součástí skoro každé větve, ale v současné době to už není nutné – tedy ti, kteří se chtějí jen učit jazyk, nemusí tyto části větví vůbec absolvovat oproti dřívějšku. Aktualizace - tato služba byla již zastavena.

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Zakladatel Duolinga Luis von Ahn se ve své akademické kariéře dlouho věnoval problematice human computation[7] (výpočty prováděné lidmi). Překlad je jedním z případů, který je podle něj nejlepší řešit kombinací strojové a lidské práce[8].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Použité zdroje[editovat | editovat zdroj]