Dikdik Kirkův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxDikdik Kirkův
alternativní popis obrázku chybí
Samice
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída savci (Mammalia)
Řád sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď turovití (Bovidae)
Rod dikdik (Madoqua)
Binomické jméno
Madoqua kirkii
(Günther, 1880)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dikdik Kirkův (Madoqua kirkii) je malá antilopa obývající buše s hustým podrostem a roztroušenými stromy ve Východní a Jihozápadní Africe. Dospělci dosahují délky kolem 70 cm a hmotnosti až 7 kg. Má měkkou, hladkou srst, na zádech a bocích melírovaně šedou až hnědou, na hlavě rudohnědou a břiše bílou; na čele také hřebínek srsti, ocas dlouhý 35–56 cm, mírně protáhlý čenich a dlouhé a tenké končetiny. Samec se od samice liší drobnými růžky a o něco větší velikostí.

Jsou to velice plachá zvířata, která se živí širokou škálou rostlin, pupeny, výhonky, nepohrdnou ani ovocem, nebo kořínky a hlízami, které si ze země vyhrabávají pomocí svých kopyt, případně rohů. Nepotřebují často pít, což jim dovoluje žít i v méně přívětivých oblastech.

Dikdik Kirkův žije po většinu roku v trvalých párech. Samec si svou samici v období páření důkladně střeží a neohroženě odhání cizí samce. Stejně dobře si hájí i svá teritoria, která si značí především trusem. Samice rodí po zhruba šestiměsíční březosti jediné mládě, které skrývá 2-3 týdny a kojí po dobu třech až čtyř měsíců. Podle dostupných údajů se samci nepodílí ve výchově mláďat, ale samici pečlivě střeží před jejich hlavními predátory, které tvoří převážně kočkovité šelmy, zvláště pak levharti, karakalové, servalové, kočky divoké, mláďatům hrozí velké nebezpečí ze strany orlů.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Rozeznáváme tři poddruhy:

  • M. k. cavendishi Thomas, 1898
  • M. k. damarensis (Günther, 1880)
  • M. k. hindei Thomas, 1902

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Kirk's_Dik-dik na anglické Wikipedii a Kirk-Dikdik na německé Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]