Den vítězství (9. května)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Den vítězství nad fašismem)
Skočit na: Navigace, Hledání
Oslavná vojenská přehlídka v Moskvě (2010).
Známka vydaná Ázerbájdžánskou poštou k 65. výročí vítězství (2010)

Den vítězství (rusky День Победы Děň Pobědy) je státní svátek slavený v Rusku a některých dalších zemích. Byl poprvé stanoven nejvyšším velitelem Rudé armády Josifem Vissarionovičem Stalinem na 9. květen 1945 na počest ukončení druhé světové války v Evropě (8. května). Po nástupu komunismu v střední a východní Evropě byl oslavován, a byl stanoven státním svátkem. Jsou po něm pojmenovány mnohé ulice a sídliště (např. ul. 9. května).

Akt bezpodmínečné kapitulace německých vojsk do rukou západních spojenců byl původně podepsán 7. května 1945 v Remeši. Během podpisu aktu nebyli přítomni oficiální sovětští představitelé.[zdroj?] Německá vojska navíc pokračovala v bojích proti sovětským jednotkám. SSSR proto trval na opětovném opakování aktu v Berlíně. Německé velení podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci do rukou všech spojenců, včetně SSSR krátce před půlnocí 8. května 1945. V té době byl na území hlavního města SSSR v Moskvě již jiný den - 9. květen. Tato skutečnost je příčinou rozdílného data oslav konce války.

V minulosti byl svátek slaven v Sovětském svazu a východním bloku, dnes se slaví ve většině postsovětských republik a Izraeli.[zdroj?] Baltské státy, stejně jako Česko, posunuly datum zpět na 8. května. Polsko tuto změnu provedlo až v dubnu 2015. [1]

V současné době se 9. května v Rusku konají vojenské přehlídky ve většíně velkých měst zemí a hlavní Vojenská přehlídka na Rudem náměstí v Moskvě. Závěrem oslav je velký slavnostní ohňostroj na hlavním náměstí každého města - regionálního centra. Také od roku 2007 probíhá akce "Nesmrtelný pluk" (rusky Бессмертный полк Běssměrtný polk), během které se účastníci jdou kolonou a nesou transparenty s fotografiemi svých blízkých, kteří se zúčastnili Velké vlastenecké války a Druhé světové války. Tato akce se koná v 61 států včetně Spojených států Ameriky, Kanady, Slovenska a mnoha dalších zemí.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]