Dachla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o městě na Západní Sahaře. O oáze v Egyptě pojednává článek Dachla (Egypt).
Dachla
الداخلة

Pohled na město
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 10 m n. m.
Časové pásmo +0
Stát Maroko de facto Maroko
země Západní Sahara
region Wádí ad-Dahab al-Kwíra
provincie Wádí ad-Dahab
Dachla
Red pog.svg
Dachla
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 90 542 (2008)
Etnické složení Arabové, Berbeři
Náboženské složení islám
Správa
Starosta hadži Sloh Joumani (2009)
PSČ 73000
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dachla (arabsky الداخلة [ad-Dakhla], španělsky Dajla, francouzsky Dakhla) je město ležící na atlantickém pobřeží Západní Sahary, se zhruba 100 tisíci obyvateli (stav 2008). Rozkládá se na úzkém poloostrovu Rio de Oro, který v délce 40 km vybíhá do moře téměř rovnoběžně s pevninou. Je to nejvýznamnější rybářský přístav na Atlantiku (a to i z hlediska Maroka, jímž je spravován) a v době rybolovu se jeho obyvatelstvo zdvojnásobuje.

V minulosti se město nazývalo Villa Cisneros.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Město založil v r. 1884 Emilio Bonelli y Hernando a pojmenoval ho Villa Cisneros na počest španělského kardinála Franciska Jiméneze de Cisneros. V koloniálním období bylo hlavním městem oblasti Rio de Oro, která byla jednou ze dvou částí kolonie Španělská Sahara. V té době zde vzniklo celé nové město, m.j. přístav, pevnost, kostel, letiště. Letiště mělo velký význam ve 20. a 30. letech 20. století, kdy sloužilo k mezipřistání pro lety do subsaharské Afriky. Během španělské republiky zde byli internováni její odpůrci.

Po rozdělení Španělské Sahary v r. 1975 připadlo město do části anektované Mauritánií a do r. 1979 bylo střediskem mauritánské provincie Tiris al-Gharbiyya. Od toho roku patří do části Západní Sahary ovládané Marokem. V r. 2005 proběhly ve městě protesty proti marocké vládě.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Ve městě je významný rybářský přístav. Letiště má mezinárodní statut a zajišťuje pravidelné spojení s Casablankou. Významný je turistický ruch; v zimě se každoročně pořádá sraz karavanů; za letního slunovratu se pořádají výlety na obratník Raka, který leží 30 km jižně od města.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Dakhla na francouzské Wikipedii, Dajla na španělské Wikipedii a Dakhla na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]