Christo Botev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Christo Botev
Christo Botev kolem r. 1875
Rodné jméno Christo Boťov Petkov
Narození 6. ledna 1848
Kalofer
Vlajka Osmanské říše Osmanská říše
Úmrtí 1. června 1876 (ve věku 28 let)
Stara planina
Vlajka Osmanské říše Osmanská říše
Příčina úmrtí zabit v boji
Povolání Učitel, spisovatel, novinář
Národnost Bulhar
Rodiče Botyo Petkov a Ivanka Boteva
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Christo Botev, bulharsky Христо Ботев (6. ledna 18481. června 1876) byl bulharský básník, novinář a revolucionář. Pro Bulhary je národním hrdinou a symbolem boje za bulharskou nezávislost. V boji proti turecké nadvládě také padl.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Christo Botev, se narodil jako Christo Boťov Petkov (lze nalézt i přepisy Botjov, Botyov) v učitelské rodině. Po dokončení základní školy v r. 1863 odešel studovat do Oděsy. Z té doby se dochovaly jeho první literární pokusy. Po dvou letech byl pro nedostatek zájmu o výuku ze školy vyloučen a poté odejel do Besarábie, kde přijal místo učitele. V r. 1867 se vrátil domů a suploval ve škole za svého nemocného otce. Protože na závěrečné školní slavnosti pronesl ostře protiturecký projev, musel emigrovat. Chtěl odejet zpět do Ruska, ale z finančních důvodů zůstal v Rumunsku, kde poznal Vasila Levského. V roce 1869 se vrátil do Besarábie, kde po dva roky učil a zároveň udržoval úzké spojení s bulharskými emigranty. Z Besarábie odejel v r. 1871 zpět do Rumunska a zde začal téhož roku vydávat noviny Duma na bulgarskite emigranti, ve kterých mj. publikoval i svoje básně. Rovněž se stal členem bulharského revolučního ústředního výboru. Pro svoji politickou činnost byl v Rumunsku několikrát zatčen.

Pomník ve městě Vraca

Po popravě Levského v Sofii v r. 1873 se Botev stal vůdcem radikální frakce a prosazoval ideu okamžitého povstání. Následujícího roku se stal učitelem na bulharské škole v Bukurešti. Po vypuknutí hercegovského povstání v r. 1875 odejel do Ruska s úkolem získat finanční podporu pro povstání v Bulharsku. Toto povstání však selhalo, protože vypuklo předčasně. V důsledku této porážky Botev abdikoval na funkce ve výboru, nicméně pokračoval ve své politické činnosti. Poté, co v r. 1876 vypuklo dubnové povstání, usoudili radikálové, že je čas na ozbrojený boj. Rozhodli se vytvořit ozbrojenou družinu a vniknout do vlasti; pro politické neshody se nakonec velení ujal Botev, ačkoli neměl žádné vojenské zkušenosti. V květnu se v převlečení za cestující zmocnili parníku Radecký a vylodili se poblíž Kozloduje. Dvousetčlenná jednotka se okamžitě stala terčem tureckých vojsk. Sice se jí podařilo probít do hor, ale zde 1. června podlehla přesile; padl zde i Botev.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Bulharský název Přepis Rok první publikace
Майце си Majce si 1867
Към брата си Kam brata si 1868
Елегия Elegia 1870
Делба Delba 1870
До моето първо либе Do moeto parvo libe 1871
На прощаване в 1868 г. Na proštavane v 1868 1871
Хайдути Chajduti 1871
Пристанала Pristanala 1871
Борба Borba 1871
Странник Strannik 1872
Ней Nej 1875
Гергьовден Gergjovden 1873
Патриот Patriot 1873
Защо не съм...? Zašto ne sam...? 1873
Послание (на св. Търновски) Poslanie (na sveti Tarnovski) 1873
Хаджи Димитър Chadži Dimitar 1873
В механата V mechanata 1873
Моята молитва Mojata molitva 1873
Зададе се облак темен Zadade se oblak temen 1873
Обесването на Васил Левски Obesvaneto na Vasil Levski 1876

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Nese po něm jméno nejvyšší hora pohoří Stara planina Botev (2376 m), město Botevgrad, mnoho bulharských fotbalových klubů (mezi nimiž nejznámější je PFK Botev Plovdiv), jeden z kanálů bulharského veřejnoprávního rozhlasu či nejvýznamnější bulharská literární cena (Meždunarodna botevska nagrada).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Христо Ботев na bulharské Wikipedii a Hristo Botev na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]