Císařovy nové šaty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ilustrace Vilhelma Pedersena, Andersenova prvního ilustrátora

Císařovy nové šaty (dánsky Kejserens nye Klæder) je pohádková povídka napsaná Hansem Christianem Andersenem. Tento příběh byl přeložen do více jak 100 jazyků.[1] Povídka byla poprvé publikována 7. dubna 1837 v Kodani.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Marnivý císař starající se jen o svůj vzhled si najme dva tkalce, kteří jsou však ve skutečnosti podvodníci. Ti mu slibují nové šaty, které jsou neviditelné pro ty, kteří jsou nezpůsobilí k výkonu své funkce či jsou hloupí. Císař sám tyto neexistující šaty pochopitelně nevidí, ale předstírá, že tomu tak je, aby nevzbudil pochybnosti o vhodnosti své osoby na funkci císaře. Jeho ministři dělají to samé. Falešní tkalci dokončují práci a předstírají, že císaře oblékají do nových šatů. Císař jde v průvodu poddaných, když najednou dítě, které je příliš mladé, aby pochopilo výhody přetvářky, vykřikne, že císař na sobě nic nemá. To pak opakuje i celý zástup, císař se však rozhodne průvod dokončit.

Dramatizace[editovat | editovat zdroj]

Další zpracování[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Emperor's New Clothes na anglické Wikipedii.

  1. HANS CHRISTIAN, Andersen. Fairy Tales. Příprava vydání Jackie Wullschlager; překlad Tiina Nunnally. New York : Viking, 2005. ISBN 0-670-03377-4. S. 4. (angličtina)  
  2. Hans Christian Andersen: Císařovy nové šaty na stránkách Českého rozhlas
  3. Jan Burian: Texty 1987-1993

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]