Jiří Samek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jiří Samek
Narození20. července 1931
Praha
Úmrtí6. září 2009 (ve věku 78 let)
Plzeň
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Samek (20. července 1931 Praha6. září 2009 Plzeň) byl český herec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v herecké rodině. Základní vzdělání ukončil v Teplicích s nástavbou JUK. Na hereckou konzervatoř ho pro nízký věk nevzali, a proto přijal nabídku MOD v Praze-Libni a nastoupil jako herec-elév. Po následujícím angažmá v Teplicích sloužil 31 měsíců u Pohraniční stráže v Chebu jako voják základní služby.

Následovala angažmá v divadlech Šumperk, Karlovy Vary, Plzeň, v Městských divadlech pražských a opět v Plzni do roku 1994.

Spolupracoval s filmem, televizí, rozhlasem, dabingem, atd. Obdržel Cenu čs. rozhlasu, Cenu ministerstva kultury, I. cenu v celostátní soutěži v uměleckém přednesu.

Aktivně se věnoval lehké atletice, basketbalu, volejbalu, v pozdějším věku rekreačně tenisu. Z umění se jako posluchač nejraději věnoval klasické hudbě symfonické i operní, ale měl rád i jazz. Byl i ctitelem výtvarného umění. Od 8. června 1996 byl členem politické strany ČSSD.

V letech 19941998 byl členem Zastupitelstva města Plzeň, od roku 1998 místostarostou MO Plzeň 1. V roce 1997 se stal starostou MO Plzeň 1 a členem MěVV, později byl, až do své smrti ředitelem Plzeňské filharmonie.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Dabing[editovat | editovat zdroj]

  • Hvězdná brána (TV seriál) – generálmajor George Hammond
  • Mstitel s píšťalou (1986)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]