Brouk v hlavě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Brouk v hlavě je divadelní hra ve vaudevillovém stylu respektive fraška Georgese Feydeaua. Jde o nejhranější autorovo dílo.

Jedná se o "lechtivou" situační komedii, která srší ironií, humorem, vtipem i osobitým šarmem. Dílo je založeno na triviálním příběhu neuskutečněné nevěry. Hra má mistrně vystavěnou zápletku, která je plná omylů, záměn jednotlivých osob, nedorozumění i převleků. Hlavními postavami jsou zde dvě velmi podobné osoby V. E. Champsboisy a Bouton, která jsou zde inscenačně řešeny jakožto klasická divadelní dvojrole.

Hra se odehrává někdy na přelomu 19. a 20. století v Paříži, kdy v jednom hodinovém hotýlku "U galantní kočičky" dojde k tomu, že má být ověřena partnerova věrnost, paní Marcela Champsboisy hodlá ověřit věrnost svého manžela pana V. E. Champsboisy. Situaci ale výrazně zkomplikuje existence dvou velmi podobných osob, které o sobě nic nevědí, z nichž jedna je hotelový sluha Bouton a druhá ředitel pojišťovny pan V. E. Champsboisy.

Situaci navíc komplikuje bratranec pana V. E. Champsboisy Kamil, který navíc velmi špatně vyslovuje souhlásky, což samo o sobě vytváří další komické záměny a nedorozumění.

Filmová zpracování a televizní adaptace[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.csfd.cz/film/88031-brouk-v-hlave/?text=45246 Televizní film z roku 2002 režiséra Zdeňka Zelenky z Viktorem Preissem v hlavní roli
  2. http://www.fdb.cz/film/4677-brouk-v-hlave.html Záznam divadelního představení Vinohradského divadla z roku 1969 s Vlastimilem Brodským v hlavní roli
  3. http://www.csfd.cz/film/24476-brouk-v-hlave-flea-in-her-ear-a/ Americko-francouzský film z roku 1968