Brouk v hlavě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Brouk v hlavě
AutorGeorges Feydeau
ZeměFrancie
Jazykfrancouzština
Žánrdivadlo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brouk v hlavě (1907, La Puce à l'oreille) je divadelní hra ve vaudevillovém stylu respektive fraška od francouzského dramatika Georgese Feydeaua. Jde o nejhranější autorovo dílo.[1]

Obsah hry[editovat | editovat zdroj]

Brouk v hlavě, vydání z roku 1910

Jedná se o "lechtivou" situační komedii, která srší ironií, humorem, vtipem i osobitým šarmem. Dílo je založeno na triviálním příběhu neuskutečněné nevěry. Hra má mistrně vystavěnou zápletku, která je plná omylů, záměn jednotlivých osob, nedorozumění i převleků. Hlavními postavami jsou zde dvě velmi podobné osoby V. E. Champsboisy a Bouton, která jsou zde inscenačně řešeny jakožto klasická divadelní dvojrole.

Hra se odehrává někdy na přelomu 19. a 20. století v Paříži, kdy v jednom hodinovém hotýlku "U galantní kočičky" dojde k tomu, že má být ověřena partnerova věrnost. Paní Marcela Champsboisy hodlá ověřit věrnost svého manžela pana Victora-Emmanuela Champsboisyho. Situaci ale výrazně zkomplikuje existence dvou velmi podobných osob, které o sobě nic nevědí, z nichž jedna je hotelový sluha Bouton a druhá ředitel pojišťovny pan V. E. Champsboisy.

Situaci navíc komplikuje bratranec pana V. E. Champsboisy Kamil, který velmi špatně vyslovuje souhlásky, což samo o sobě vytváří další komické záměny a nedorozumění.

Filmová zpracování a televizní adaptace[editovat | editovat zdroj]

Česká knižní vydání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Brouk v hlavě na webu Kultura.cz. www.kultura.cz [online]. [cit. 2015-12-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-22. 
  2. Brouk v hlavě (1968) na CSFD
  3. Brouk v hlavě (1969) na CSFD
  4. Brouk v hlavě (1998) na CSFD
  5. Brouk v hlavě (2002) na CSFD
  6. Brouk v hlavě na Kinoboxu.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]