Bernolákovo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bernolákovo
Kostel svatého Štěpána
Kostel svatého Štěpána
Bernolákovo – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška141 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajBratislavský
OkresSenec
Tradiční regionBratislavský
Bernolákovo
Bernolákovo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha28,4 km²
Počet obyvatel8 801 (2021)[1]
Hustota zalidnění309,6 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaRichard Červienka
Vznik1209 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.bernolakovo.sk
E-mailobec@bernolakovo.sk
Adresa obecního úřaduHlavná 111
900 97 Bernolákovo
Telefonní předvolba02
PSČ900 27
Označení vozidelSC
NUTS507814
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bernolákovo (maďarsky Cseklész, německy Landschütz, Tantschitz, do roku 1948 Čeklís) je obec na jižním Slovensku v okrese Senec. V obci se nachází římskokatolický kostel sv. Štěpána Krále z roku 1955 a kaplička sv. Anny z roku 1835. Žije zde přibližně 8 800[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Území Bernolákova bylo osídleno už v období neolitu (mladší doby kamenné) a v starší době bronzové. Více hmotných památek pochází z 8. století z období slovansko-avarského soužití.

První písemné prameny pocházejí z roku 1209. V tomto roce král Ondřej II. daroval správci Šebešovi obec i panství Svätý Jur, kterého součástí byla i dědina Ceki (dnešní Bernolákovo). Už v roce 1216 nesla obec jméno Cheki. V tomto období se na území dnešního Bernolákova nalézaly dvě osady Čeki a Lužnica. Obě osady se později spojily a postupně se měnil i název obce (Cseklész, Checlez, Cheklez, Čeklýs, Čeklís).

Nad obcí se tyčí vršek Várdomb, na kterém je stylově postavena vodárenská věž. Připomíná místo, kde byl okolo roku 1290 vybudován Čeklíský hrad. Počátkem 18. století byl za povstání Františka Rákoczyho II. zničen. Významnou stavbou byl také původní gotický kostel ze 14. století, v letech 1764–1773 byl přestavěn. Zasvěcen byl sv. Štěpánovi. Počátkem 16. století měl obecní úřad v pečeti tři lilie. Tehdy se také používalo krátkodobě pojmenování Drei Lilien Stadt (čili: Město tří lilií). V roce 1523 obdržela obec první výsadní listinu, ale městysem se stala až v rozpětí let 1606–1630.

V dalším období se obec spojila s významným rodem Esterházyů. Hrabě Jozef Esterházy zde dal v letech 1714–1722 postavit honosný zámeček. Jeho monumentální architektura byla ovlivněna vídeňským barokem. Autorem projektu byl pravděpodobně slavný rakouský architekt Jan Bernard Fischer z Erlachu. Později, v první polovině 18. století byly provedeny menší úpravy architektem J. Fellnerem. Svým řešením patřil mezi nejskvostnější barokní zámky na Slovensku. V okolí zámečku se rozprostíral zámecký park ve stylu francouzských parků. V zámeckém parku byla vybudována i barokní kaplička svaté Anny (1724). Zajímavostí byl i mariánský sloup od Ľ. Godeho.

Majitelé zámku byli velmi významným šlechtickým rodem. Svědčí o tom i rok 1766, kdy byl hostem Esterházyů celý uherský královský dvůr. Ve stejném roce zde panovnice císařovna Marie Terezie zřídila první manufakturu – kartounku.

Ze 17. století se dochoval sloup hanby. Významnou historickou kapitolou obce bylo působení mladého katolického kněze Antona Bernoláka v letech 1787–1791. Byl představitelem mladé slovenské inteligence, která se snažila o pozdvižení slovenského národa i jeho jazyka. Nejvýznamnějším činem Antona Bernoláka byla kodifikace spisovné slovenštiny v roce 1787. Dne 10. října 1937 zde byl odhalen jeho pomník a od roku 1948 obec nese na jeho počest své jméno – Bernolákovo.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bernolákovo na slovenské Wikipedii.

  1. a b Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]