Július Binder

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doc. Ing. Július Binder, Dr. h. c.
Stranická příslušnost
Členství Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko

Narození 12. září 1931 (88 let)
Bernolákovo
Alma mater Slovenská technická univerzita v Bratislavě
Profese inženýr
Ocenění Řád svatého Řehoře Velikého řsřv rytíř
Medaile Za zásluhy mzz I. stupeň (2015)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Július Binder (* 12. září 1931, Bernolákovo, Československo) je bývalý projektant, manažer a poslanec Národní rady Slovenské republiky.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Studoval na Slovenské vysoké škole technické v Bratislavě a potom byl činný jako projektant a hlavní inženýr na různých stavbách. (Spolu)projektoval elektrárny (elektrárna Nováky IV. a elektrárny na Váhu), systémy zásobování vodou, čistírny odpadních vod v Petržalce a pro Slovnaft, také různé ekologické stavby. Zúčastnil se i projektování Gabčíkovské přehrady.

V letech 1991 - (?)1999 byl ředitelem podniku Vodohospodárska výstavba, s.p., který je znám výstavbou vodního díla Gabčíkovo (od roku 1992), při které J. Binder sehrál velmi významnou úlohu. V roce 1993 byl oceněn jako nejlepší manažer Slovenska.

Poslancem Národní rady Slovenské republiky byl zvolen ve volebním období 1998 - 2002 za Hnutí za demokratické Slovensko. V roce 2002 byl neúspěšným kandidátem na primátora Bratislavy za HZDS v komunálních volbách.

Slovenské kreditní bance poskytl budovu patřící v té době podniku Vodohospodárska výstavba stojící na Náměstí SNP v Bratislavě.

Dne 16. dubna 1993 byl vyhlášen prvním nositelem ceny Ropák roku za "celoživotní zásluhy na totální náhradě podunajských ekosystémů PŘÍROPOU v podobě výstavby vodního díla Gabčíkovo"[1].

V roce 1995 mu prezident Michal Kováč propůjčil Řád Ľudovíta Štúra I. třídy. Dne 28. října 2015 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Július Binder na slovenské Wikipedii.

  1. Galerie ropáků na stránkách Dětí Země