Bankovní identita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Bankovní identita neboli Bank iD je zabezpečená digitální identita, způsob autorizované elektronické komunikace s úřady.[1][2] Umožňuje přístup ke službám eGovernmentu pomocí přístupových údajů pro internetové bankovnictví.[3] Systém pracuje s principem již jednou ověřené identity (takzvaná federovaná identita). Internetové bankovnictví využívá mnoho lidí a ti tak prostřednictvím bankovní identity získají jednak přístup k některým svým úředně schraňovaným údajům a datům a jednak možnost autorizované online komunikace se státními i krajskými úřady, městy i obcemi.[4]

Evropské nařízení eIDAS definuje klíčový pojem prostředek pro elektronickou identifikaci, a to v čl. 3 bodu 2 jako „hmotnou či nehmotnou jednotku obsahující osobní identifikační údaje, která se používá k autentizaci pro účely online služby.“[5]

Jednotlivé země[editovat | editovat zdroj]

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Zákon o bankovní identitě definici bankovní identity neobsahuje.[5]

Historie[editovat | editovat zdroj]

 • 2019 – Pod pracovním názvem „SONIA“ byl bankovní asociací spuštěn projekt pro přípravu Bank iD. Podařilo se prosadit určité legislativní úpravy (změna zákona o bankách, zákona AML).
 • 1. 1. 2021 – Službu Bank iD spustily ČSOB a Česká spořitelna. Pomocí bankovní identity může fyzická osoba získat informace o sobě z různých státních registrů (ISVS).
 • 1. 3. 2021 – Správa základních registrů oznámila, že dočasně zablokovala poskytování služeb elektronické identifikace Komerční bance. Její klienti tak získali možnost využívat bankovní identitu až po vyřešení bezpečnostního incidentu koncem března. Detaily banka ani SZR nezveřejnily.[6][7]
 • 1. 1. 2023 – Dle návrhu zákona měla být automaticky zřízena, počínaje 1. ledna 2023, datová schránka každému občanu ČR, který použije pro přihlášení ke službám státu některý prostředek elektronické evidence, tedy i bankovní identitu.[8][9] "Nakonec ovšem vláda na nátlak veřejnosti zbrzdila a povinnost mít datovou schránku pro nepodnikající osoby zrušila," uvádí advokát Ondřej Preuss, zakladatel webu DostupnýAdvokát.cz.[10]

Možnosti a fungování[editovat | editovat zdroj]

Bankovní identita umožňuje elektronickou identifikaci a podepisování dokumentů na dálku, a to jak mezi soukromými subjekty, tak s orgány veřejné moci.[3] Podle Bankovní asociace může mít, díky založenému elektronickému bankovnictví, bankovní identitu přibližně pět a půl milionů klientů českých bank. Služby bankovní identity poskytnou banky svým klientům často automaticky[11] a zdarma. Banky mají nově přístup k základním registrům, prostřednictvím kterých si mohou za splnění zákonem stanovených podmínek ověřit identitu klienta nebo to, zda jsou jeho informace vedené u banky aktuální. Využívání bankovní identity je zcela dobrovolné.[12]

Konkrétní příklady:[12]

Pro poskytování služby Bank iD komerčním firmám se banky sdružují. Prvním sdružením, které tak vzniklo, je Bankovní identita, a.s., která spojuje Českou spořitelnu, ČSOB a Komerční banku. Také Air Bank, Fio banka a MONETA původné založily vlastní Alianci pro bankovní identitu,[12] ale nakonec se připojily ke stejnému projektu.[13]

Bank iD bude firmám vždy poskytovat jméno, příjmení, telefon, e-mail a případně (podle zvoleného produktu) i adresy, datum narození, tituly, pohlaví, rodné číslo, místo narození, stav, doklad, právní status, bankovní účet.[14]

Švédsko[editovat | editovat zdroj]

Systém Bank-id je zdaleka největším systémem elektronické identifikace ve Švédsku s mírou využití 94% mezi uživateli smartphonů a je spravován společností Finansiell ID-Teknik BID AB, kterou vlastní několik švédských a skandinávských bank. V březnu 2018 měla Bank-id asi 6,5 milionů aktivních uživatelů a byla podporována 600 webovými službami.[15] Bank-id mohou získat pouze osoby se švédským osobním identifikačním číslem.

Bank-id existuje v následujících variantách:

 • Bank-id v souboru (v počítači)
 • Bank-id na kartě (připojené k zařízení s tokenem)
 • Mobile Bank-id (mobilní řešení)
 • Bank-id v mobilu (řešení založené na SIM kartě)

Podpis[editovat | editovat zdroj]

S Bank ID je spojený zaručený elektronický podpis nazvaný Bank ID SIGN. Tento podpis umožňuje každému s bankovní identitou podepsat dokument elektronicky. Není nutné o tuto funkci zvlášť žádat; je automaticky součástí služby Bank ID. Pro úspěšné použití tohoto elektronického podpisu musí protistrana, například firma, podporovat službu Bank ID SIGN. Tento typ elektronického podpisu ovšem není kvalifikovaný.[16]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku BankID na anglické Wikipedii.

 1. K čemu slouží bankovní identita a jak ji využít. EPRAVO.CZ [online]. [cit. 2022-10-06]. Dostupné online. 
 2. Co je to Bankovní IDentita | Bankovní slovník | Banky.cz. www.banky.cz [online]. [cit. 2022-10-06]. Dostupné online. 
 3. a b BankID – vaše digitální občanka. cnn.iprima.cz [online]. [cit. 2022-10-20]. Dostupné online. 
 4. Bankovní identita (BankID): sledujeme vše k tématu. Lupa.cz [online]. [cit. 2022-10-06]. Dostupné online. 
 5. a b DVOŘÁKOVÁ, Eva. Právní úprava tzv. bankovní identity - Články. Advokátní deník. 2021-05-09. Dostupné online [cit. 2022-10-06]. 
 6. SLÍŽEK, David. Komerční banka má kvůli bezpečnostnímu incidentu zablokovanou bankovní identitu. Lupa.cz [online]. [cit. 2022-09-08]. Dostupné online. 
 7. SLÍŽEK, David. Bankovní identitu spustila i Komerční banka, službu už poskytuje celkem pět bank. Lupa.cz [online]. [cit. 2022-09-08]. Dostupné online. 
 8. SLÍŽEK, David. Automatické zřizování datových schránek začne v roce 2023, zákon DEPO prošel sněmovnou. Lupa.cz [online]. [cit. 2022-09-08]. Dostupné online. 
 9. Návrh zákona o změně zákonů související s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci [online]. [cit. 2021-06-09]. Dostupné online. 
 10. Co vše se mění v roce 2023: Zásadní změny v právech, povinnostech i peněženkách Čechů. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2023-01-02 [cit. 2023-01-29]. Dostupné online. 
 11. ZMEŠKAL, Kamil. Bankovní identita je dobrý sluha. Existují ale i důvody, proč ji nechtít. Lupa.cz [online]. [cit. 2022-09-08]. Dostupné online. 
 12. a b c Na úřad přes banku: Co je to bankovní identita a jak bude fungovat?. Investujeme.cz - odborný server společnosti Fincentrum [online]. [cit. 2022-09-08]. Dostupné online. 
 13. Už máte svou bankovní identitu?. E15.cz [online]. [cit. 2022-09-08]. Dostupné online. 
 14. Vaše digitální občanka. Bank ID [online]. [cit. 2022-09-08]. Dostupné online. 
 15. Statistika BankID (Švédsko) [online]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
 16. PETERKA, Jiří. Není BankID jako BankID Sign aneb Jak se elektronicky podepisuje s bankovní identitou?. Lupa.cz [online]. [cit. 2022-09-08]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]