Živnostenské oprávnění

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Živnostenské oprávnění je oprávnění k provozování živnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V minulých dobách, až do konce roku 2007, bylo živnostenské oprávnění dokládáno vydáním živnostenského listu. Pro tzv. koncesované živnosti byl vydáván zvláštní doklad o živnostenském oprávnění ve formě koncesní listiny. 1. červencem 2008 vešla v účinnost novela živnostenského zákona – zákon č. 130/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 455/1991 o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů; jí bylo vydávání živnostenských listů a koncesních listin v písemné podobě zrušeno.

Živnostenský zákon[editovat | editovat zdroj]

Institut živnostenského oprávnění je zřízen § 10 živnostenského zákona, který praví, že toto oprávnění vzniká právnickým osobám zapsaným do obchodního rejstříku a fyzickým osobám buď ohlášením, anebo vydáním koncese (u koncesovaných živností). Své živnostenské oprávnění prokazuje podnikatel výpisem z živnostenského nebo obchodního rejstříku.

Jak postupovat při žádosti o živnostenské oprávnění[editovat | editovat zdroj]

Žádost o živnostenské oprávnění se podává na živnostenském úřadě. Při založení živnosti se platí poplatek 1000 Kč. V případě ohlášení další živnosti nebo při žádání o koncesi se platí poplatek ve výši 500 Kč. Živnostenský úřad provede zápis do živnostenského rejstříku do 5 dnů od podání žádosti. U osob zapsaných do obchodního rejstříku ale živnostenské oprávnění vzniká až se zápisem do obchodního rejstříku. Návrh na něj je nutné podat do 90 dnů od doručení živnostenského oprávnění.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]