mBank

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
mBank S.A.
mKiosek v nákupním centru v Bydhošti
mKiosek v nákupním centru v Bydhošti
Základní údaje
Právní formaanonymní společnost
Datum založení2000
ZakladatelSławomir Lachowski
SídloVaršava, Polsko
Adresa sídlaVaršava, Polsko
Charakteristika firmy
Mateřská společnostmBank S.A
MajitelCommerzbank
Identifikátory
Oficiální webwww.mbank.cz
ISINPLBRE0000012
LEI259400DZXF7UJKK2AY35
Některá data mohou pocházet z datové položky.

mBank je retailové bankovnictví bývalé polské BRE Bank SA, nyní mBank. S.A., patřící do německé skupiny Commerzbank. Český oficiální obchodní název zní mBank S.A., organizační složka. Přidělený bankovní kód je 6210.

V Polsku funguje od roku 2000. Na českém a slovenském trhu působí od listopadu 2007 jako organizační složka. Mezi hlavní rysy služeb patří nulové poplatky za vedení účtu a základní bankovní operace. Ačkoliv banka buduje síť kontaktních míst, hlavním distribučním kanálem je Internet a telefon (mLinka). Jde tedy o přímé bankovnictví.

Kontaktní místa se dělí na Finanční centra a mKiosky. Finanční centra jsou klasické pobočky, ve kterých bankéři nabízejí veškeré produkty banky. Existují ve větších městech republiky. mKiosky jsou malé stánky umístěné v obchodních centrech. Je na nich možné sjednat jen základní produkty (např. ne hypotéku), mají však flexibilní otevírací dobu, internetové terminály a bezplatné přímé spojení na mLinku. Další prodejní síť chce budovat frančízovým způsobem, jako první v České republice.

Finanční produkty[editovat | editovat zdroj]

Pro fyzické osoby[editovat | editovat zdroj]

V Česku banka v současné době nabízí tyto produkty pro fyzické osoby:

Pro OSVČ[editovat | editovat zdroj]

Pro osoby samostatně výdělečně činné jsou zatím nabízeny tyto produkty:

  • mBUSINESS KONTO – běžný účet
  • mBUSINESS eMAX – spořicí účet

Koncept banky[editovat | editovat zdroj]

mBank se liší v několika aspektech od ostatní retailových bank.[zdroj?] Její koncept je převedený z Polska a také většina produktů je přebrána z mateřské země.

Orientace na kanály přímého bankovnictví[editovat | editovat zdroj]

Banka se zaměřuje na samostatné klienty, jež svoje požadavky vyřizují přes internet nebo telefon, tzv. přímé bankovnictví (ve všední dny funguje mLinka - osoba operátora nebo telefonní automat). Pobočky především slouží pro zakládání nových produktů a pracovníci na pobočkách nemají přístup k účtům zákazníků, jedná se o OSVČ spolupracující s mBank. Na stránkách mBank jsou k dohledání informace o oprávněních a kompetencí jednotlivých přístupových kanálů, na pobočkách lze kromě podání žádosti o založení nových produktů, přiřazovat disponenty k účtům, nahlásit změnu osobních údajů, podávat reklamace a rušit jednotlivé produkty.

Hotovostní operace[editovat | editovat zdroj]

Operace prováděné bankou jsou především bezhotovostní. Banka pracuje s hotovostí jen omezeně, proto ji nelze vyzvedávat ani vkládat na pobočkách banky. Banka též neprovozuje žádné vlastní bankomaty v ČR, peníze lze vybírat ve všech bankomatech označených logem VISA nebo Mastercard, na pobočkách konkurenčních bank, které nabízejí službu Cash Advance (výběr peněz na pobočkách bank nebo ve směnárnách pomocí platební karty) nebo u obchodníků, kteří nabízejí službu Cash Back (výplata hotovosti během nákupu placeného kartou).

Peníze lze zasílat na účet bezhotovostně, pro vkládání hotovosti je třeba využít služby třetích stran (složenka České pošty, vklad hotovosti na účet v cizí bance u konkurenčních bank, termínované vklady vyplácené bezhotovostně apod.). Hotovost na účet mBank lze vložit na jakékoliv pobočce České pošty prostřednictvím peněžní poukázky (složenky) a od roku 2017[1] také pomocí vkladomatů obchodních partnerů umístěných v některých větších městech[2].

Způsoby komunikace[editovat | editovat zdroj]

Banka používá v komunikaci s klienty dva kanály, které nejsou v bankovním sektoru příliš obvyklé.[zdroj?] Prvním je oficiální blog mBank, druhým je fórum, kde mezi sebou diskutují klienti, přispívají do něj i zástupci banky. Banka vybírá z řad klientů skupinu lidí, kteří se zajímají o fungování banky a poté přímo komunikují se zaměstnanci banky, tzv. mRadu.

Produkty neobvyklé v ČR[editovat | editovat zdroj]

Banka uvedla na trh produkty, jejichž parametry se liší v některých směrech od konkurence nebo se v době uvedení od konkurence výrazně lišily.[zdroj?] Běžný účet může být spolumajitelský (dva rovnocenní vlastníci účtu s možností dalších disponentů), hypotéční úvěr nabízející možnost bilančního mechanismu (z vlastních prostředků vložených do banky na účet se neplatí úrok), spořicí účet s možností platební karty (tento koncept poté převzaly i některé konkurenční banky), spotřebitelský úvěr s automatickou možností jeho obnovy po jeho splacení se sníženým rámcem.

Finanční centra a mKiosky[editovat | editovat zdroj]

Klasických poboček provozuje mBank velmi málo; jedná se o tzv. Finanční centra a nacházejí se v Praze, Brně, Hradci Králové, Liberci, Ostravě, Plzni a Zlíně. V dalších městech provozuje banka pouze tzv. mKiosek, tj. stánek nacházející se v některém obchodním centru, otevírací doba je podobná jako v daném obchodním centru.

mBank v číslech[editovat | editovat zdroj]

Po dvou letech působení v ČR (listopad 2009) obsluhovala mBank přibližně 280 tisíc klientů, spravovala vklady v hodnotě kolem 21 miliard Kč a půjčila v úvěrech kolem 5 miliard korun. Výsledky hospodaření zveřejňuje dohromady se slovenskou pobočkou, kvartální ztráty se pohybují mezi 120–150 miliony Kč v roce 2009. Ke konci roku 2014 uvedla banka, že má v ČR 534 000 klientů. Ve stejném roce se počet zákazníků na Slovensku zaokrouhlil na 200 000.[zdroj?]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

mBank je či byla kritizována, zejména řadou organizací v Polsku, za financování tamních energetických společností, které se orientují na spalování fosilních paliv. Jde konkrétně o společnosti PGE, ZE PAK, Enea a další, které mají v plánu rozšiřovat stávající či otevírat další hnědouhelné lomy a elektrárny a svou činností přispívají ke změnám klimatu. [3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKALKOVÁ, Olga. Do mBank už vložíte i hotovost. Konkurenci dohání vkladomaty, které dokážou recyklovat peníze. Aktuálně.cz [online]. 2017-03-07 [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. 
  2. Vkladové bankomaty. www.mbank.cz [online]. mBank.cz [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. 
  3. Commerzbank’s Polish subsidiary under fire for major polluter bond issue. Banktrack [online]. [cit. 2020-03-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Commerzbank tolerates financing of the coal industry in Poland. – Eko Unia [online]. [cit. 2020-03-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]